Pangea Performance AB
556808-3272Aktiebolagreg. 2010
Märsta, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
5 472 tkr
Resultat efter fin. poster
772 tkr
Soliditet
63 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sätunavägen 24 D, 195 41 Märsta
Postadress
c/o Tsoodolsengee, Sätunavägen 24 D, 195 41 Märsta
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska vara att bedriva, catering samt restaurangverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 285 tkr | −45 tkr | – |
| 2018 | 721 tkr | −487 tkr | – |
| 2019 | 4 394 tkr | 544 tkr | 1 091 tkr |
| 2020 | 6 045 tkr | 68 tkr | 1 074 tkr |
| 2021 | 6 613 tkr | −143 tkr | 916 tkr |
| 2022 | 6 461 tkr | −204 tkr | 123 tkr |
| 2023 | 5 361 tkr | 35 tkr | 222 tkr |
| 2024 | 5 200 tkr | −129 tkr | 93 tkr |
| 2025 | 5 472 tkr | 772 tkr | 705 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 63,2 % – branschmedian 42,8 %
Vinstmarginal 14,1 % – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt 5,2 % – branschmedian 2,2 %
Median för 15145 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 472 | 5 200 | 5 361 | 6 461 | 6 613 | 6 045 | 4 394 | 721 | 285 |
| Övriga rörelseintäkter | 78 | 78 | 52 | 0 | 11 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 5 550 | 5 278 | 5 413 | 6 461 | 6 624 | 6 045 | 4 394 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 575 | 1 624 | 1 645 | 1 861 | 1 922 | 1 862 | 1 187 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 336 | 1 479 | 1 507 | 1 768 | 1 754 | 1 523 | 875 | – | – |
| Personalkostnader | 1 856 | 1 872 | 1 947 | 2 766 | 2 895 | 2 400 | 1 651 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 117 | 233 | 222 | 187 | 162 | 133 | – | – |
| Rörelsekostnader | 4 777 | 5 092 | 5 331 | 6 617 | 6 758 | 5 947 | 3 847 | – | – |
| Rörelseresultat | 772 | 186 | 82 | −157 | −134 | 98 | 548 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | 0 | 98 | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 120 | 144 | 47 | 9 | 30 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −315 | −46 | −47 | −9 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 772 | −129 | 35 | −204 | −143 | 68 | 544 | −487 | −45 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 64 | 0 | 85 | −85 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 772 | −129 | 99 | −204 | −57 | −17 | 544 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 161 | 0 | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Årets resultat | 612 | −129 | 99 | −204 | −57 | −17 | 534 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | 0 | 115 | 230 | 345 | 460 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 763 | 731 | 847 | 965 | 975 | 833 | 501 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | – | 0 | 254 | 254 | 54 | 54 | 54 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 763 | 731 | 1 101 | 1 334 | 1 259 | 1 231 | 1 015 | – | – |
| Varulager | 0 | 18 | 37 | 26 | 17 | 12 | 49 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 76 | 50 | 50 | 35 | 23 | 54 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 198 | 234 | 619 | 187 | 191 | 209 | 140 | – | – |
| Kassa och bank | 154 | 513 | 514 | 626 | 857 | 682 | 648 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 353 | 765 | 1 170 | 839 | 1 065 | 903 | 838 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 116 | 1 495 | 2 272 | 2 173 | 2 323 | 2 134 | 1 853 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 43 | 172 | 73 | 276 | 924 | 1 041 | 507 | – | – |
| Fritt eget kapital | 655 | 43 | 99 | 73 | 866 | 1 024 | 1 041 | – | – |
| Eget kapital | 705 | 93 | 222 | 123 | 916 | 1 074 | 1 091 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 85 | 0 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 817 | 0 | 70 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 55 | 342 | 391 | 265 | 349 | 264 | 165 | – | – |
| Skatteskulder | 80 | −17 | – | – | 0 | 12 | 13 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 411 | 1 402 | 1 233 | 2 051 | 1 337 | 975 | 762 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 116 | 1 495 | 2 272 | 2 173 | 2 323 | 2 134 | 1 853 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 6 | 2 | 3 | 3 | 5 | 4 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 63,2 % | 6,2 % | 9,8 % | 5,6 % | 39,4 % | 53,5 % | 58,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 86 % | 53 % | 92 % | 40 % | 78 % | 91 % | 104 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 14,1 % | 3,6 % | 1,5 % | −2,4 % | −2 % | 1,6 % | 12,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 14,1 % | −2,5 % | 0,7 % | −3,2 % | −2,2 % | 1,1 % | 12,4 % | −67,6 % | −15,8 % |
| Omsättningstillväxt | 5,2 % | −3 % | −17 % | −2,3 % | 9,4 % | 37,6 % | 509,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 86,8 % | −138 % | 44,7 % | −166,4 % | −6,3 % | −1,6 % | 48,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 094 tkr | 867 tkr | 2 681 tkr | 2 154 tkr | 2 204 tkr | 1 209 tkr | 1 099 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | – | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 612 tkr | −129 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | – | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 612 tkr | −129 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 129 tkr | −99 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −129 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 705 tkr | 93 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 612 tkr | −129 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 668 tkr | 631 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | −4 tkr | −4 tkr |
| Forskott fran kunder | −550 | 525 |
| Forslag disposition | 655 tkr | 43 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 655 tkr | 43 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 127 tkr | 157 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 95 tkr | 99 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 0 | 7 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 0 | 4 tkr |
| Lager varor under tillverkning | 0 | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 75 tkr | 6 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 154 tkr | 899 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −195 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | −200 tkr | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 322 tkr | 178 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 juli 2019 – 30 juni 2020 · Inlämnad –
Pangea Performance ABHuvudarbetsställe
Sätunavägen 24 D, 195 41 Märsta
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556808-3272
Registreringsdatum
12 maj 2010
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sigtuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.