Panteon Byggnad AB
559154-7798Aktiebolagreg. 2018
Bromma, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
5 040 tkr
Resultat efter fin. poster
−452 tkr
Soliditet
−418 %
Anställda
2
Panteon Byggnad AB
panteonbygg.se
Adresser
Besöksadress
Dartanjangs Gata 52 Lgh 1302, 168 70 Bromma
Postadress
Dartanjangs Gata 52 Lgh 1302, 168 70 Bromma
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva bygg och byggentreprenadverksamhet, sälja byggprodukter och byggtjänster, utveckla och sälja programvaror som stödjer bygg och byggentreprenadverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2 616 tkr | 301 tkr | – |
| 2020 | 7 241 tkr | 672 tkr | 616 tkr |
| 2021 | 11 656 tkr | −315 tkr | 369 tkr |
| 2022 | 15 506 tkr | 10 tkr | 379 tkr |
| 2023 | 12 104 tkr | −419 tkr | −40 tkr |
| 2024 | 7 143 tkr | 120 tkr | 80 tkr |
| 2025 | 3 155 tkr | 168 tkr | 180 tkr |
| 2026 | 5 040 tkr | −452 tkr | −204 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −418,3 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −9 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 59,8 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 040 | 3 155 | 7 143 | 12 104 | 15 506 | 11 656 | 7 241 | 2 616 |
| Övriga rörelseintäkter | 14 | 18 | −46 | −30 | 167 | 355 | 0 | – |
| Rörelseintäkter | 5 054 | 3 172 | 7 098 | 12 073 | 15 673 | 12 011 | 7 241 | – |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | 6 225 | 10 888 | 14 252 | 10 433 | 5 247 | – |
| Handelsvaror | 4 138 | 2 302 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 392 | 415 | 384 | 472 | 481 | 988 | 392 | – |
| Personalkostnader | 941 | 253 | 347 | 1 117 | 896 | 859 | 925 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 26 | 24 | – | – | – | 43 | 6 | – |
| Rörelsekostnader | 5 496 | 2 993 | 6 956 | 12 478 | 15 630 | 12 323 | 6 569 | – |
| Rörelseresultat | −442 | 179 | 142 | −405 | 43 | −312 | 672 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 10 | 11 | 22 | 14 | 33 | 4 | 0 | – |
| Finansiella poster | −10 | −11 | −21 | −14 | −33 | −4 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −452 | 168 | 120 | −419 | 10 | −315 | 672 | 301 |
| Bokslutsdispositioner | 40 | −40 | – | – | 0 | 245 | −170 | – |
| Resultat före skatt | −412 | 128 | 120 | −419 | 10 | −70 | 502 | – |
| Skatt på årets resultat | −29 | 29 | – | – | – | 0 | 111 | – |
| Årets resultat | −384 | 99 | 120 | −419 | 10 | −70 | 390 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 0 | 242 | 100 | 676 | 3 326 | 2 370 | 610 | – |
| Kundfordringar | 40 | 39 | 0 | 14 | 0 | 1 572 | 367 | – |
| Kortfristiga fordringar | 44 | 92 | 204 | 320 | 559 | 2 098 | 746 | – |
| Kassa och bank | 5 | 81 | 17 | 125 | 982 | 10 | 788 | – |
| Omsättningstillgångar | 49 | 416 | 321 | 1 121 | 4 867 | 4 478 | 2 143 | – |
| Summa tillgångar | 49 | 416 | 321 | 1 121 | 4 867 | 4 478 | 2 143 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 130 | 30 | −90 | 329 | 319 | 389 | 175 | – |
| Fritt eget kapital | −254 | 130 | 30 | −90 | 329 | 319 | 566 | – |
| Eget kapital | −204 | 180 | 80 | −40 | 379 | 369 | 616 | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 40 | – | – | – | 0 | 245 | – |
| Långfristiga skulder | 114 | 0 | 218 | 354 | 0 | 718 | 0 | – |
| Leverantörsskulder | 68 | 47 | 16 | 146 | 10 | 344 | 232 | – |
| Skatteskulder | 0 | 29 | 0 | 0 | 0 | 76 | 162 | – |
| Kortfristiga skulder | 139 | 196 | 23 | 807 | 4 488 | 3 391 | 1 282 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 49 | 416 | 321 | 1 121 | 4 867 | 4 478 | 2 143 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −418,3 % | 50,8 % | 25,1 % | −3,6 % | 7,8 % | 8,2 % | 37,8 % | – |
| Kassalikviditet | 35 % | 88 % | 955 % | 55 % | 34 % | 62 % | 120 % | – |
| Rörelsemarginal | −8,8 % | 5,7 % | 2 % | −3,3 % | 0,3 % | −2,7 % | 9,3 % | – |
| Vinstmarginal | −9 % | 5,3 % | 1,7 % | −3,5 % | 0,1 % | −2,7 % | 9,3 % | 11,5 % |
| Omsättningstillväxt | 59,8 % | −55,8 % | −41 % | −21,9 % | 33 % | 61 % | 176,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 188 % | 55,2 % | 149,8 % | 1 046,1 % | 2,7 % | −19,1 % | 63,4 % | – |
| Omsättning per anställd | 2 520 tkr | 3 155 tkr | 7 143 tkr | 12 104 tkr | 15 506 tkr | 11 656 tkr | 7 241 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −384 tkr | 99 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 500 tkr | – |
| Checkrakningskredit kortfristig | 114 tkr | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −384 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −99 tkr | −120 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 99 tkr | 120 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | −204 tkr | 180 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −384 tkr | 99 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 40 tkr | −40 tkr |
| Forskott till leverantorer | 0 | 242 tkr |
| Forslag disposition | −254 tkr | 130 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −254 tkr | 130 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 4 tkr | 548 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 53 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 55 tkr | 121 tkr |
| Periodiseringsfonder | 0 | 40 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | – | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 16 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Panteon Byggnad ABHuvudarbetsställe
Dartanjangs Gata 52 Lgh 1302, 168 70 Bromma
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559154-7798
Registreringsdatum
6 april 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Övriga registrerade namn
2 st
- Panteon Hus – särskilt företagsnamn, registrerat 6 april 2018. För den del av verksamheten som avser bygg och byggentreprenad- verksamhet av mindre småhus (bodar, attefallshus, fritidshus).
- Panteon Sol – särskilt företagsnamn, registrerat 30 maj 2023. För den del av verksamheten som avser handel av produkter och tjänster för sol-energi för byggnader.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.