Pantzar Entreprenad Aktiebolag
556403-8106Aktiebolagreg. 1990
Landvetter, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
369 tkr
Resultat efter fin. poster
665 tkr
Soliditet
61 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Hallonvägen 10, 438 34 Landvetter
Postadress
c/o Torbjörn Pantzar, Hallonvägen 10, 438 34 Landvetter
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva gräv och schaktentreprenad samt äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 242 tkr | – |
| 2022 | 60 tkr | 380 tkr | 497 tkr |
| 2023 | 38 tkr | 405 tkr | 554 tkr |
| 2024 | 182 tkr | 362 tkr | 591 tkr |
| 2025 | 369 tkr | 665 tkr | 978 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 60,9 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 180,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 102,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 369 | 182 | 38 | 60 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 50 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 369 | 232 | 38 | 60 | – |
| Övriga externa kostnader | 47 | 14 | 18 | 20 | – |
| Personalkostnader | 32 | – | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | – | 0 | 47 | – |
| Rörelsekostnader | 83 | 14 | 18 | 67 | – |
| Rörelseresultat | 286 | 218 | 20 | −7 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 377 | 143 | 385 | 387 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 379 | 144 | 385 | 387 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 665 | 362 | 405 | 380 | 242 |
| Bokslutsdispositioner | 86 | −60 | −78 | −75 | – |
| Resultat före skatt | 751 | 302 | 327 | 305 | – |
| Skatt på årets resultat | 165 | 66 | 69 | 64 | – |
| Årets resultat | 587 | 237 | 258 | 242 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 121 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 756 | 2 054 | 1 911 | 103 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 877 | 2 054 | 1 911 | 103 | – |
| Kundfordringar | 273 | 123 | 123 | 75 | – |
| Kortfristiga fordringar | 273 | 169 | 124 | 1 499 | – |
| Kassa och bank | 44 | 4 | 79 | 175 | – |
| Omsättningstillgångar | 317 | 174 | 203 | 1 674 | – |
| Summa tillgångar | 2 194 | 2 228 | 2 114 | 1 777 | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – |
| Bundet eget kapital | 116 | 116 | 116 | 116 | – |
| Balanserat resultat | 275 | 238 | 181 | 139 | – |
| Fritt eget kapital | 862 | 475 | 438 | 381 | – |
| Eget kapital | 978 | 591 | 554 | 497 | – |
| Obeskattade reserver | 452 | 538 | 478 | 400 | – |
| Leverantörsskulder | 33 | 1 | 1 | 0 | – |
| Skatteskulder | 95 | 7 | 12 | 6 | – |
| Kortfristiga skulder | 764 | 1 098 | 1 082 | 881 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 194 | 2 228 | 2 114 | 1 777 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 586 | 200 | 200 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 60,9 % | 45,7 % | 44,2 % | 45,8 % | – |
| Kassalikviditet | 41 % | 16 % | 19 % | 190 % | – |
| Rörelsemarginal | 77,6 % | 119,8 % | 52,8 % | −11,5 % | – |
| Vinstmarginal | 180,2 % | 198,9 % | 1 054,8 % | 631,3 % | – |
| Omsättningstillväxt | 102,8 % | 379 % | −36,2 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 60 % | 40,1 % | 46,5 % | 48,7 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 333 tkr | 1 423 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 333 tkr | 1 423 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 90 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 587 tkr | 237 tkr |
| Eventual forpliktelser | 2 946 tkr | 3 100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 587 tkr | 237 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −237 tkr | −258 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 237 tkr | 258 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 978 tkr | 591 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 587 tkr | 237 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 86 tkr | −60 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 423 tkr | 631 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 423 tkr | 631 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −235 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 350 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 377 tkr | 143 tkr |
| Forslag disposition | 862 tkr | 475 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 276 tkr | 275 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 121 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 123 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 3 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 123 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 200 tkr | 200 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 200 tkr | 200 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 36 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 36 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 46 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 636 tkr | 1 080 tkr |
| Periodiseringsfonder | 452 tkr | 538 tkr |
| Reservfond | 16 tkr | 16 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 10 tkr |
| Stallda sakerheter | 150 tkr | 150 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 150 tkr | 150 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | −1 | 1 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Pantzar Entreprenad AktiebolagHuvudarbetsställe
Hallonvägen 10, 438 34 Landvetter
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556403-8106
Registreringsdatum
3 september 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härryda, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.