Pär Air, heli and safety AB
556968-7535Aktiebolagreg. 2014
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
455 tkr
Resultat efter fin. poster
353 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pontongränd 13 Lgh 1103, 183 68 Täby
Postadress
Pontongränd 13 Lgh 1103, 183 68 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom juridik, ekonomi samt personaluthyrning och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva konsultverksamhet inom vetenskap, utveckling och teknik för utveckling av bättre helikopterflygplatser inom landet. Användning av vetenskap inom flyg för utveckling och anpassning till helikopterflygplatser inom sjukhus i landet. Bolaget ska även bedriva verksamhet genom innehav av aktier eller andelar i andra företag, förvaltning och försäljning av aktier, andelar, värdeparpper och andra finansiella instrumt.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 175 tkr | 1 034 tkr | – |
| 2019 | 384 tkr | 267 tkr | – |
| 2020 | 168 tkr | 86 tkr | 884 tkr |
| 2021 | 86 tkr | 54 tkr | 784 tkr |
| 2022 | 115 tkr | −4 tkr | 610 tkr |
| 2023 | 287 tkr | 185 tkr | 569 tkr |
| 2024 | 581 tkr | 474 tkr | 918 tkr |
| 2025 | 373 tkr | 346 tkr | 1 011 tkr |
| 2026 | 455 tkr | 353 tkr | 1 450 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,5 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 77,6 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 22 % – branschmedian −1,6 %
Median för 24141 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 455 | 373 | 581 | 287 | 115 | 86 | 168 | 384 | 1 175 |
| Övriga rörelseintäkter | 17 | 44 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 472 | 417 | 581 | 287 | 115 | 86 | 168 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 0 | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 116 | 81 | 64 | 68 | 82 | 67 | 46 | – | – |
| Personalkostnader | 5 | 3 | 56 | 34 | 36 | 0 | 34 | – | – |
| Rörelsekostnader | 122 | 85 | 120 | 102 | 118 | 67 | 80 | – | – |
| Rörelseresultat | 351 | 332 | 462 | 184 | −4 | 19 | 88 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 4 | 15 | 13 | 1 | – | 36 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 3 | 14 | 13 | 1 | −0 | 36 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 353 | 346 | 474 | 185 | −4 | 54 | 86 | 267 | 1 034 |
| Bokslutsdispositioner | 333 | −37 | 224 | – | – | 0 | 43 | – | – |
| Resultat före skatt | 686 | 309 | 699 | 185 | −4 | 54 | 129 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 147 | 66 | 122 | 39 | 0 | 5 | 29 | – | – |
| Årets resultat | 539 | 243 | 544 | 146 | −4 | 50 | 100 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 892 | 784 | 669 | 564 | 444 | 274 | 450 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 892 | 784 | 669 | 564 | 444 | 274 | 450 | – | – |
| Kundfordringar | 41 | 55 | 123 | 63 | 21 | 5 | 54 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 101 | 109 | 174 | 78 | 72 | 20 | 144 | – | – |
| Kassa och bank | 510 | 568 | 600 | 598 | 725 | 1 052 | 931 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 611 | 677 | 774 | 676 | 796 | 1 072 | 1 076 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 503 | 1 461 | 1 443 | 1 240 | 1 241 | 1 346 | 1 526 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 861 | 718 | 324 | 373 | 564 | 684 | 734 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 400 | 961 | 868 | 519 | 560 | 734 | 834 | – | – |
| Eget kapital | 1 450 | 1 011 | 918 | 569 | 610 | 784 | 884 | – | – |
| Obeskattade reserver | 0 | 333 | 297 | 521 | 521 | 521 | 521 | – | – |
| Leverantörsskulder | 1 | 0 | 8 | 4 | 6 | 0 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | 33 | 99 | 141 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 53 | 117 | 229 | 150 | 110 | 42 | 121 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 503 | 1 461 | 1 443 | 1 240 | 1 241 | 1 346 | 1 526 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | 100 | 150 | 195 | 187 | 170 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,5 % | 87,3 % | 79,9 % | 79,3 % | 82,5 % | 88,9 % | 85,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 145 % | 579 % | 338 % | 451 % | 726 % | 2 576 % | 891 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 77 % | 89 % | 79,5 % | 64,1 % | −3,2 % | 21,9 % | 52,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 77,6 % | 92,8 % | 81,6 % | 64,5 % | −3,5 % | 62,8 % | 51,2 % | 69,5 % | 88 % |
| Omsättningstillväxt | 22 % | −35,8 % | 102,4 % | 149,6 % | 33,7 % | −48,8 % | −56,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 37,2 % | 24 % | 59,2 % | 25,7 % | −0,6 % | 6,3 % | 11,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 455 tkr | 373 tkr | 581 tkr | 287 tkr | 115 tkr | – | 168 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 892 tkr | 784 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 892 tkr | 784 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 108 tkr | 115 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 539 tkr | 243 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 539 tkr | 243 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −243 tkr | −544 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 243 tkr | 544 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 100 tkr | 150 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 333 tkr | −37 tkr |
| Forslag disposition | 1 400 tkr | 961 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 250 tkr | 861 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 150 tkr | 100 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 61 tkr | 46 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 6 | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 13 tkr | 11 tkr |
| Ovriga skatter | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 0 | 333 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 7 tkr | 7 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 mars 2025 – 28 feb. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 mars 2024 – 28 feb. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 mars 2023 – 29 feb. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 mars 2022 – 28 feb. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 mars 2021 – 28 feb. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 mars 2020 – 28 feb. 2021 · Inlämnad –
Pär Air, heli and safety ABHuvudarbetsställe
Pontongränd 13 Lgh 1103, 183 68 Täby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556968-7535
Registreringsdatum
15 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.122 – Teknisk konsultverksamhet inom industriteknik
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.