swereg

Pär Bergner Consulting AB

559184-2108Aktiebolagreg. 2018

IT & tech
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Falun, Dalarnas län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 927 tkr

+8 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

344 tkr

+27 % mot föregående år

Soliditet

60 %

+0,4 p.e. mot föregående år

Anställda

–

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Haminavägen 11, 791 41 Falun

Postadress

Haminavägen 11, 791 41 Falun

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva verksamhet inom IT- och managementconsulting, äga och förvalta värdepapper och fastigheter, träning- och tävlingsverksamhet främst inom alpin skidåkning samt konsultverksamhet i anslutning härtill och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2020937 tkr161 tkr178 tkr
20211 634 tkr385 tkr356 tkr
20221 715 tkr514 tkr495 tkr
20231 945 tkr490 tkr582 tkr
20241 777 tkr272 tkr362 tkr
20251 927 tkr344 tkr399 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 59,8 % – branschmedian 74 %

Vinstmarginal 17,9 % – branschmedian 20,5 %

Omsättningstillväxt 8,4 % – branschmedian −1,4 %

Median för 27989 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 9271 7771 9451 7151 634937
Övriga rörelseintäkter04278696494
Rörelseintäkter1 9271 8202 0231 7841 6971 032
Råvaror och förnödenheter–0−0–––
Övriga externa kostnader361332298246236150
Personalkostnader1 2731 2571 2771 0021 049693
Av- och nedskrivningar––0112727
Rörelsekostnader1 6341 5891 5751 2581 313870
Rörelseresultat293230448526385161
Ränteintäkter och liknande534242−12––
Räntekostnader och liknande100000
Finansiella poster524242−12−0−0
Resultat efter finansiella poster344272490514385161
Bokslutsdispositioner−10−27−129−108−34
Resultat före skatt343272463384277127
Skatt på årets resultat1066099955828
Årets resultat23721236428921998

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar–––05279
Finansiella anläggningstillgångar000000
Anläggningstillgångar00005279
Kundfordringar428426419401360326
Kortfristiga fordringar712473443494423341
Kortfristiga placeringar292437317181––
Kassa och bank130166558494431296
Omsättningstillgångar1 1341 0761 3181 169854637
Summa tillgångar1 1341 0761 3181 169906716
Aktiekapital505050505050
Bundet eget kapital505050505050
Balanserat resultat1121001691568830
Fritt eget kapital349312532445306128
Eget kapital399362582495356178
Obeskattade reserver352351351323236128
Leverantörsskulder5–01027
Skatteskulder1068613217011979
Kortfristiga skulder383364385351314410
Summa eget kapital och skulder1 1341 0761 3181 169906716

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Föreslagen utdelning (tkr)−200−200−432−276−150–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet59,8 %59,5 %65,3 %64,3 %60 %39 %
Kassalikviditet296 %296 %342 %333 %272 %155 %
Rörelsemarginal15,2 %13 %23 %30,7 %23,6 %17,2 %
Vinstmarginal17,9 %15,3 %25,2 %29,9 %23,6 %17,2 %
Omsättningstillväxt8,4 %−8,6 %13,4 %5 %74,3 %–
Avkastning på eget kapital59,4 %58,6 %62,5 %58,3 %61,3 %55,3 %
Omsättning per anställd––––––
Övriga poster i årsredovisningen (20)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Andelar koncernforetag250250
Arets resultat eget kapital237 tkr212 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat237 tkr212 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−212 tkr−364 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning212 tkr364 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning200 tkr432 tkr
Forandring periodiseringsfond−1 tkr0
Forslag disposition149 tkr112 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning349 tkr312 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning−200 tkr−200 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter162 tkr–
Inventarier verktyg installationer00
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden135 tkr135 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar135 tkr135 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga122 tkr47 tkr
Ovriga kortfristiga placeringar292 tkr437 tkr
Ovriga kortfristiga skulder109 tkr151 tkr
Periodiseringsfonder352 tkr351 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar018
Upplupna kostnader forutbetalda intakter164 tkr127 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –

  • Pär Bergner Consulting ABHuvudarbetsställe

    Haminavägen 11, 791 41 Falun

    IT & tech

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

559184-2108

Registreringsdatum

7 december 2018

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Falun, Dalarnas län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

50 000 kr

SNI-koder

IT & tech

  • SNI 62.201 – Datakonsultverksamhet
  • SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler