Paradigm Invest AB
556916-0830Aktiebolagreg. 2012
Saltsjö-Boo, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
9 376 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Paradigm Investment Group
Paradigm Investment Group, LLC offers exciting career opportunities in quick service restaurants across the Southeast United States. Now Hiring! Exciting career opportunities are waiting for you. In the late 1990’s, Don Wollan, President of Paradigm, was in search to acquire and grow the Hardee’s re
paradigminvest.com
Adresser
Besöksadress
Graningevägen 48, 132 36 Saltsjö-Boo
Postadress
c/o Arvid Herlin, Graningevägen 48, 132 36 Saltsjö-Boo
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall äga och förvalta fast och lös egendom.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | −27 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 193 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 61 tkr | 1 273 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 68 tkr | 1 340 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 51 tkr | 1 391 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −7 tkr | 1 385 tkr |
| 2022 | – | −9 tkr | 1 376 tkr |
| 2023 | – | 384 tkr | 1 684 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 382 tkr | 2 060 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 9 376 tkr | 11 435 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,9 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | – | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 11 | 12 | 9 | 9 | 7 | 6 | 7 | 6 | – | – |
| Personalkostnader | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 11 | 12 | 9 | 9 | 7 | 6 | 7 | 6 | – | – |
| Rörelseresultat | −11 | −12 | −9 | −9 | −7 | −6 | −7 | −6 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 23 | 44 | 23 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 65 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 9 387 | 394 | 393 | 0 | −0 | 57 | 75 | 67 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 9 376 | 382 | 384 | −9 | −7 | 51 | 68 | 61 | 193 | −27 |
| Resultat före skatt | 9 376 | 382 | 384 | −9 | −7 | 51 | 68 | 61 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 7 | 76 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 9 376 | 375 | 308 | −9 | −7 | 51 | 68 | 61 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 487 | 487 | 487 | 976 | 487 | 487 | 487 | 487 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 487 | 487 | 487 | 976 | 487 | 487 | 487 | 487 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | – | – | 0 | 488 | 488 | 488 | 488 | – | – |
| Kassa och bank | 10 954 | 1 805 | 1 423 | 550 | 559 | 566 | 515 | 447 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 954 | 1 805 | 1 423 | 550 | 1 047 | 1 054 | 1 003 | 935 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 442 | 2 292 | 1 910 | 1 526 | 1 535 | 1 541 | 1 490 | 1 423 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 010 | 1 634 | 1 326 | 1 335 | 1 341 | 1 229 | 1 161 | 1 161 | – | – |
| Fritt eget kapital | 11 385 | 2 010 | 1 634 | 1 326 | 1 335 | 1 341 | 1 290 | 1 223 | – | – |
| Eget kapital | 11 435 | 2 060 | 1 684 | 1 376 | 1 385 | 1 391 | 1 340 | 1 273 | – | – |
| Långfristiga skulder | 0 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | 150 | – | – |
| Skatteskulder | 7 | 82 | 76 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 7 | 82 | 76 | – | – | – | – | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 442 | 2 292 | 1 910 | 1 526 | 1 535 | 1 541 | 1 490 | 1 423 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | – | – | 0 | 0 | 0 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,9 % | 89,9 % | 88,2 % | 90,2 % | 90,2 % | 90,3 % | 89,9 % | 89,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 168 142 % | 2 188 % | 1 873 % | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 82 % | 18,2 % | 18,3 % | −0,6 % | −0,5 % | 3,7 % | 5,1 % | 4,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 487 tkr | 487 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 487 tkr | 487 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 9 376 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 9 376 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −375 tkr | −308 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 375 tkr | 308 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 11 435 tkr | 2 060 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 9 376 tkr | 375 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 11 385 tkr | 2 010 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 385 tkr | 2 010 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 150 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 0 | 150 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 9 429 tkr | 350 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Paradigm Invest ABHuvudarbetsställe
Graningevägen 48, 132 36 Saltsjö-Boo
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556916-0830
Registreringsdatum
19 december 2012
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Nacka, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.