Parla Fastighet AB
559047-3137Aktiebolagreg. 2016
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−58 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Södra Catalinagränd 3 A, 183 68 Täby
Postadress
Södra Catalinagränd 3 A, 183 68 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva mark- och byggentreprenader, äga och förvalta värdepapper samt äga och förvalta fastigheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −345 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −34 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | −15 tkr | 537 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −36 tkr | 501 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −50 tkr | 451 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −6 tkr | 449 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −68 tkr | 381 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −58 tkr | 324 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 17,8 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 56 | 67 | 1 | 37 | 35 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 56 | 67 | 1 | 37 | 35 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | −56 | −67 | −1 | −37 | −35 | −14 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −0 | −0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 13 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | −1 | −1 | −1 | −13 | −0 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −58 | −68 | −6 | −50 | −36 | −15 | −34 | −345 |
| Resultat före skatt | −58 | −68 | −2 | −50 | −36 | −15 | – | – |
| Årets resultat | −58 | −68 | −2 | −50 | −36 | −15 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 814 | 1 814 | 1 814 | 1 634 | 1 507 | 964 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 814 | 1 814 | 1 814 | 1 634 | 1 507 | 964 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 1 | 1 200 | 1 150 | 1 | 0 | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 3 | 1 | 5 | 21 | 11 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 4 | 1 201 | 1 155 | 22 | 11 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 814 | 1 818 | 3 015 | 2 790 | 1 529 | 975 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 331 | 399 | 401 | 451 | 487 | 502 | – | – |
| Fritt eget kapital | 274 | 331 | 399 | 401 | 451 | 487 | – | – |
| Eget kapital | 324 | 381 | 449 | 451 | 501 | 537 | – | – |
| Skatteskulder | 64 | 59 | 57 | 61 | 33 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 491 | 1 436 | 2 566 | 2 338 | 1 028 | 438 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 814 | 1 818 | 3 015 | 2 790 | 1 529 | 975 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 17,8 % | 21 % | 14,9 % | 16,2 % | 32,8 % | 55,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 0 % | 47 % | 49 % | 2 % | 2 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −17,8 % | −17,8 % | −0,4 % | −11,1 % | −7,1 % | −2,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (18)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −58 tkr | −68 tkr |
| Byggnader mark | 964 tkr | 964 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 964 tkr | 964 tkr |
| Checkrakningskredit kortfristig | 605 | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −58 tkr | −68 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 68 tkr | 2 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −68 tkr | −2 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 324 tkr | 381 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −58 tkr | −68 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Forslag disposition | 274 tkr | 331 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 274 tkr | 331 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 142 | 866 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | 850 tkr | 850 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | 850 tkr | 850 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden nedlagda utgifter | – | 0 |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 1 426 tkr | 1 377 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Parla Fastighet ABHuvudarbetsställe
Södra Catalinagränd 3 A, 183 68 Täby
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559047-3137
Registreringsdatum
15 januari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.209 – Övrig förvaltning av egna eller arrenderade fastigheter
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.