Parva Magna AB
559049-1436Aktiebolagreg. 2016
Hässelby, Södermanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 141 tkr
Resultat efter fin. poster
451 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
1
Parva Magna
parvamagna.se
Adresser
Besöksadress
Snårvindevägen 247, 165 74 Hässelby
Postadress
c/o Johnny Skeppstedt, Snårvindevägen 247, 165 74 Hässelby
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet, företrädesvis inom logistik, management, utbildningar och organisationsutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 661 tkr | 593 tkr | – |
| 2017 | 1 939 tkr | 744 tkr | – |
| 2018 | 1 737 tkr | 493 tkr | 512 tkr |
| 2019 | 1 312 tkr | 120 tkr | 453 tkr |
| 2020 | 1 727 tkr | 561 tkr | 468 tkr |
| 2021 | 2 340 tkr | 1 058 tkr | 767 tkr |
| 2022 | 2 657 tkr | 1 227 tkr | 1 155 tkr |
| 2023 | 2 156 tkr | 726 tkr | 1 349 tkr |
| 2024 | 1 871 tkr | 447 tkr | 1 321 tkr |
| 2025 | 2 141 tkr | 451 tkr | 1 194 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,9 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 21,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 14,5 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 141 | 1 871 | 2 156 | 2 657 | 2 340 | 1 727 | 1 312 | 1 737 | 1 939 | 1 661 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 2 | 8 | 19 | 1 | 0 | 74 | 1 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 141 | 1 873 | 2 164 | 2 677 | 2 341 | 1 727 | 1 386 | 1 737 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 839 | 592 | 624 | 671 | 519 | 440 | 440 | 507 | – | – |
| Personalkostnader | 862 | 864 | 814 | 773 | 762 | 726 | 825 | 736 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 3 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | 5 | 2 | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 710 | 1 465 | 1 441 | 1 449 | 1 283 | 1 166 | 1 266 | 1 244 | – | – |
| Rörelseresultat | 432 | 408 | 723 | 1 227 | 1 058 | 561 | 120 | 494 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 8 | 34 | 2 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | −0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 19 | 38 | 3 | −1 | −0 | −0 | −1 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 451 | 447 | 726 | 1 227 | 1 058 | 561 | 120 | 493 | 744 | 593 |
| Bokslutsdispositioner | −129 | −31 | −51 | −327 | −280 | −154 | 156 | −136 | – | – |
| Resultat före skatt | 322 | 416 | 675 | 900 | 778 | 406 | 275 | 356 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 79 | 103 | 155 | 202 | 173 | 99 | 64 | 90 | – | – |
| Årets resultat | 243 | 312 | 520 | 698 | 604 | 307 | 211 | 266 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 31 | 40 | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 916 | 754 | 300 | – | – | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 939 | 785 | 340 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kundfordringar | 308 | 0 | 281 | 0 | 41 | 351 | 37 | 110 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 646 | 203 | 457 | 165 | 232 | 546 | 326 | 314 | – | – |
| Kassa och bank | 1 016 | 1 554 | 1 914 | 2 293 | 1 465 | 544 | 646 | 888 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 662 | 1 757 | 2 371 | 2 459 | 1 698 | 1 090 | 972 | 1 202 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 601 | 2 542 | 2 711 | 2 459 | 1 698 | 1 090 | 972 | 1 202 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 901 | 959 | 779 | 407 | 113 | 111 | 192 | 196 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 144 | 1 271 | 1 299 | 1 105 | 717 | 418 | 403 | 462 | – | – |
| Eget kapital | 1 194 | 1 321 | 1 349 | 1 155 | 767 | 468 | 453 | 512 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 309 | 1 180 | 1 149 | 1 098 | 772 | 491 | 337 | 493 | – | – |
| Leverantörsskulder | 41 | 29 | 40 | 18 | 18 | 17 | 37 | 5 | – | – |
| Skatteskulder | −124 | −100 | 37 | 96 | 40 | 0 | 64 | 46 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 99 | 41 | 213 | 205 | 159 | 131 | 182 | 197 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 601 | 2 542 | 2 711 | 2 459 | 1 698 | 1 090 | 972 | 1 202 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 372 | 370 | 340 | 326 | 310 | 305 | 293 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,9 % | 88,8 % | 83,4 % | 82,5 % | 81,3 % | 78,7 % | 74,1 % | 75,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 687 % | 4 285 % | 1 112 % | 1 198 % | 1 068 % | 833 % | 533 % | 611 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 20,2 % | 21,8 % | 33,5 % | 46,2 % | 45,2 % | 32,5 % | 9,2 % | 28,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 21,1 % | 23,9 % | 33,7 % | 46,2 % | 45,2 % | 32,5 % | 9,1 % | 28,4 % | 38,4 % | 35,7 % |
| Omsättningstillväxt | 14,5 % | −13,2 % | −18,9 % | 13,6 % | 35,5 % | 31,6 % | −24,5 % | −10,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 20,3 % | 23,7 % | 38,5 % | 60,4 % | 78,8 % | 65,7 % | 46,6 % | 52 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 141 tkr | 1 871 tkr | 2 156 tkr | 2 657 tkr | 2 340 tkr | 1 727 tkr | 1 312 tkr | 1 737 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 100 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 100 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 100 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 816 tkr | 754 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 816 tkr | 754 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −100 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 162 tkr | 454 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 243 tkr | 312 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 243 tkr | 312 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −312 tkr | −520 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 312 tkr | 520 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 370 tkr | 340 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −129 tkr | −31 tkr |
| Forslag disposition | 1 144 tkr | 1 271 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 772 tkr | 901 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 372 tkr | 370 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 225 tkr | 151 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 23 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 43 tkr | 43 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 20 tkr | 11 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 9 tkr | 9 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 113 tkr | 52 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 182 tkr | 112 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 309 tkr | 1 180 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 12 tkr | 4 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Parva Magna ABHuvudarbetsställe
Snårvindevägen 247, 165 74 Hässelby
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559049-1436
Registreringsdatum
28 januari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Flen, Södermanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.