Parvus Invest Aktiebolag
556398-3500Aktiebolagreg. 1990
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
784 tkr
Soliditet
59 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rådmansgatan 39 B Lgh 1201, 113 58 Stockholm
Postadress
c/o Håkan Gabrielsson, Rådmansgatan 39 B Lgh 1201, 113 58 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultativ verksamhet inom redovisning och administration vidare ska bolaget äga och förvalta aktier, andelar och andra värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 403 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 1 084 tkr | – |
| 2020 | 0 tkr | 1 294 tkr | 5 701 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 8 255 tkr | 12 932 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 30 tkr | 7 636 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 2 715 tkr | 7 910 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 100 tkr | 6 083 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 784 tkr | 6 832 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 59,3 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 6 | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 5 | 7 | 5 | 34 | 6 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 10 | 10 | 10 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 | 5 | 7 | 15 | 44 | 16 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −5 | −7 | −15 | −44 | −16 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 113 | 189 | 7 486 | 725 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 228 | 127 | 9 | 55 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 786 | 104 | 2 722 | 45 | 8 299 | 1 310 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 784 | 100 | 2 715 | 30 | 8 255 | 1 294 | 1 084 | 403 |
| Bokslutsdispositioner | 59 | 109 | −200 | – | – | – | – | – |
| Resultat före skatt | 843 | 208 | 2 515 | 30 | 8 255 | 1 294 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 94 | 35 | 240 | 326 | 1 024 | 142 | – | – |
| Årets resultat | 749 | 172 | 2 274 | −296 | 7 231 | 1 152 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 20 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 879 | 10 659 | 9 963 | 9 221 | 13 160 | 469 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 11 879 | 10 659 | 9 963 | 9 221 | 13 170 | 489 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 96 | 61 | 285 | 1 051 | 56 | 37 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | 0 | 904 | 1 073 | 1 770 | 6 529 | – | – |
| Kassa och bank | 9 | 57 | 19 | 110 | 64 | 106 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 105 | 119 | 1 209 | 2 234 | 1 890 | 6 672 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 984 | 10 777 | 11 171 | 11 455 | 15 060 | 7 162 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 963 | 5 790 | 5 516 | 7 812 | 5 581 | 4 429 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 712 | 5 963 | 7 790 | 7 516 | 12 812 | 5 581 | – | – |
| Eget kapital | 6 832 | 6 083 | 7 910 | 7 636 | 12 932 | 5 701 | – | – |
| Obeskattade reserver | 350 | 200 | 200 | – | – | – | – | – |
| Långfristiga skulder | 4 696 | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 211 | 1 032 | 885 | 14 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 107 | 4 494 | 3 061 | 3 819 | 2 128 | 1 461 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 984 | 10 777 | 11 171 | 11 455 | 15 060 | 7 162 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 2 000 | 2 000 | 5 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 59,3 % | 57,9 % | 72,2 % | 66,7 % | 85,9 % | 79,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 99 % | 3 % | 39 % | 58 % | 89 % | 457 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 11 % | 2,8 % | 28,7 % | −3,9 % | 55,9 % | 20,2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (50)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 675 tkr | 335 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 675 tkr | 335 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden arets resultat andel | 359 tkr | 332 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 1 470 tkr | – |
| Andelar koncernforetag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 100 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 375 tkr | 489 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 625 tkr | 739 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 114 tkr | 821 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 250 tkr |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 250 tkr | 250 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 9 829 tkr | 9 834 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 9 829 tkr | 9 834 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | 0 | 905 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 619 tkr | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 614 tkr | 588 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 303 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 0 | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 749 tkr | 172 tkr |
| Erhallna koncernbidrag | 209 tkr | 109 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 749 tkr | 172 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −172 tkr | −2 274 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 172 tkr | 2 274 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 2 000 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 832 tkr | 6 083 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 749 tkr | 172 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 2 000 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −150 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 6 712 tkr | 5 963 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 712 tkr | 5 963 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 50 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 50 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 250 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 89 tkr | 61 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | – | 0 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | – | 420 |
| Periodiseringsfonder | 350 tkr | 200 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 359 tkr | 332 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 653 tkr | 148 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar ranteintakter liknande resultatposter langfristiga fordringar pa koncernforetag | – | 21 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 107 tkr | 4 494 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 4 696 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Parvus Invest AktiebolagHuvudarbetsställe
Rådmansgatan 39 B Lgh 1201, 113 58 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556398-3500
Registreringsdatum
19 juni 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Övriga registrerade namn
1 st
- Strömstad Redovisningskonsult – särskilt företagsnamn, registrerat 16 januari 2002. För den del av verksamheten som avser konsultativ verksamhet inom redovisning och administration.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-02). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.