Pasic Bygg AB
559302-2519Aktiebolagreg. 2021
Göteborg, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 089 tkr
Resultat efter fin. poster
13 tkr
Soliditet
18 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Björnsonsgatan 9, 417 41 Göteborg
Postadress
c/o Hasan Pasic, Björnsonsgatan 9, 417 41 Göteborg
Verksamhetsbeskrivning
Byggande av bostadshus och andra byggnader,
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 882 tkr | 267 tkr | 237 tkr |
| 2022 | 892 tkr | −218 tkr | 19 tkr |
| 2023 | 1 291 tkr | 13 tkr | 33 tkr |
| 2024 | 1 242 tkr | −12 tkr | 21 tkr |
| 2025 | 1 089 tkr | 13 tkr | 34 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 18,4 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal 1,2 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt −12,3 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 089 | 1 242 | 1 291 | 892 | 882 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 3 | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 089 | 1 242 | 1 294 | 892 | 882 |
| Råvaror och förnödenheter | 372 | 452 | 500 | 311 | 352 |
| Övriga externa kostnader | 117 | 90 | 96 | 105 | 42 |
| Personalkostnader | 580 | 705 | 678 | 686 | 216 |
| Av- och nedskrivningar | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 |
| Rörelsekostnader | 1 076 | 1 254 | 1 281 | 1 109 | 615 |
| Rörelseresultat | 13 | −12 | 14 | −217 | 267 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 1 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 13 | −12 | 13 | −218 | 267 |
| Resultat före skatt | 13 | −12 | 13 | −218 | 267 |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 55 |
| Årets resultat | 13 | −12 | 13 | −218 | 212 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 1 | 8 | 15 | 22 | 29 |
| Anläggningstillgångar | 1 | 8 | 15 | 22 | 29 |
| Varulager | 53 | 49 | 36 | – | – |
| Kundfordringar | 105 | 64 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 106 | 68 | 3 | 91 | 12 |
| Kassa och bank | 24 | 26 | 103 | 114 | 386 |
| Omsättningstillgångar | 183 | 143 | 141 | 205 | 398 |
| Summa tillgångar | 184 | 151 | 156 | 227 | 427 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −4 | 8 | −6 | 212 | 0 |
| Fritt eget kapital | 9 | −4 | 8 | −6 | 212 |
| Eget kapital | 34 | 21 | 33 | 19 | 237 |
| Leverantörsskulder | 3 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 0 | 55 | 55 |
| Kortfristiga skulder | 150 | 130 | 123 | 208 | 190 |
| Summa eget kapital och skulder | 184 | 151 | 156 | 227 | 427 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | – | – | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 18,4 % | 13,9 % | 21 % | 8,6 % | 55,5 % |
| Kassalikviditet | 86 % | 72 % | 86 % | 99 % | 210 % |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | −1 % | 1,1 % | −24,4 % | 30,3 % |
| Vinstmarginal | 1,2 % | −1 % | 1 % | −24,4 % | 30,3 % |
| Omsättningstillväxt | −12,3 % | −3,8 % | 44,8 % | 1,1 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 38,1 % | −56 % | 40,6 % | −1 120,1 % | 89,5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | 446 tkr | 882 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 13 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 13 tkr | −12 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 12 tkr | −13 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −12 tkr | 13 tkr |
| Forslag disposition | 9 tkr | −4 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 9 tkr | −4 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 883 | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 35 tkr | 35 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 34 tkr | 27 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 7 tkr | 7 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 53 tkr | 49 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 867 | 4 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 98 tkr | 73 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 49 tkr | 57 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 16 feb. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Pasic Bygg ABHuvudarbetsställe
Björnsonsgatan 9, 417 41 Göteborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559302-2519
Registreringsdatum
16 februari 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.