Paspa Holding AB
556395-6936Aktiebolagreg. 1990
Malmö, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
454 tkr
Resultat efter fin. poster
−306 tkr
Soliditet
71 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Geijersgatan 62, 216 19 Malmö
Postadress
c/o Paspa Holding Ab, Geijersgatan 62, 216 19 Malmö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultativ verksamhet inom tvätt och textiluthyrningsindustrin samt äga och förvalta fastigheter och bedriva handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 650 tkr | 1 685 tkr | – |
| 2022 | 2 285 tkr | 2 070 tkr | – |
| 2023 | 2 315 tkr | 544 tkr | 6 034 tkr |
| 2024 | 2 883 tkr | 1 306 tkr | 6 457 tkr |
| 2025 | 454 tkr | −306 tkr | 6 429 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 70,9 % – branschmedian 56,1 %
Vinstmarginal −67,4 % – branschmedian 4,3 %
Omsättningstillväxt −84,3 % – branschmedian 2 %
Median för 10736 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 454 | 2 883 | 2 315 | 2 285 | 1 650 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 21 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 456 | 2 904 | 2 315 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 376 | 829 | 835 | – | – |
| Personalkostnader | 3 | 19 | 31 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 1 | 6 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 129 | 9 | 24 | – | – |
| Rörelsekostnader | 508 | 857 | 896 | – | – |
| Rörelseresultat | −52 | 2 047 | 1 420 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 117 | 296 | 203 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 9 | 14 | 168 | – | – |
| Finansiella poster | −253 | −741 | −876 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −306 | 1 306 | 544 | 2 070 | 1 685 |
| Bokslutsdispositioner | 395 | −480 | −498 | – | – |
| Resultat före skatt | 89 | 826 | 46 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 116 | 403 | 210 | – | – |
| Årets resultat | −27 | 423 | −164 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 914 | 11 734 | 11 527 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 914 | 11 734 | 11 527 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 308 | 305 | 276 | – | – |
| Kassa och bank | 3 049 | 117 | 301 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 357 | 422 | 577 | – | – |
| Summa tillgångar | 11 271 | 12 156 | 12 104 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 6 357 | 5 934 | 6 097 | – | – |
| Fritt eget kapital | 6 329 | 6 357 | 5 934 | – | – |
| Eget kapital | 6 429 | 6 457 | 6 034 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 973 | 2 368 | 1 968 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 487 | 2 799 | 3 605 | – | – |
| Skatteskulder | 293 | 423 | 407 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 382 | 532 | 497 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 11 271 | 12 156 | 12 104 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 70,9 % | 68,6 % | 62,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 880 % | 79 % | 116 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −11,5 % | 71 % | 61,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −67,4 % | 45,3 % | 23,5 % | 90,6 % | 102,1 % |
| Omsättningstillväxt | −84,3 % | 24,5 % | 1,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,4 % | 6,6 % | −2,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (43)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 159 tkr | 798 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 1 799 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 361 tkr | 798 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 361 tkr | 798 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 0 | 1 799 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 1 159 tkr | 798 tkr |
| Andelar koncernforetag | 4 709 tkr | 4 709 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 4 974 tkr | 4 974 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 225 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 0 |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 265 tkr | 265 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −27 tkr | 423 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −27 tkr | 423 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −423 tkr | 164 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 423 tkr | −164 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 6 429 tkr | 6 457 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −27 tkr | 423 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | 395 tkr | −400 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 42 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 3 205 tkr | 7 025 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 3 205 tkr | 7 025 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 4 557 tkr | 1 556 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 737 tkr | 1 788 tkr |
| Forslag disposition | 6 329 tkr | 6 357 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 329 tkr | 6 357 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 48 tkr | 23 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 30 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 30 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 0 | 507 |
| Lamnade koncernbidrag | 0 | 80 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 2 487 tkr | 2 799 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 361 tkr | −775 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 260 tkr | 239 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 12 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 487 tkr | 2 799 tkr |
| Periodiseringsfonder | 1 973 tkr | 2 368 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −1 799 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 60 tkr | 98 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Paspa Holding ABHuvudarbetsställe
Geijersgatan 62, 216 19 Malmö
Personliga tjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556395-6936
Registreringsdatum
20 juni 1990
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Malmö, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Personliga tjänster
- SNI 96.102 – Konsumenttvätt
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.