Pastab Förvaltning AB
559449-6324Aktiebolagreg. 2023
Västerås, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
331 tkr
Resultat efter fin. poster
97 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pasta 1, 725 94 Västerås
Postadress
Pasta 1, 725 94 Västerås
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom fastigheter, jordbruk, entreprenad samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1 169 tkr | 1 061 tkr | 641 tkr |
| 2025 | 331 tkr | 97 tkr | 697 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 86,9 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 29,3 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −71,7 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39392 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 331 | 1 169 |
| Rörelseintäkter | 331 | 1 169 |
| Övriga externa kostnader | 234 | 134 |
| Rörelsekostnader | 234 | 134 |
| Rörelseresultat | 97 | 1 034 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 |
| Finansiella poster | −0 | −0 |
| Resultat efter finansiella poster | 97 | 1 061 |
| Bokslutsdispositioner | −25 | −258 |
| Resultat före skatt | 72 | 776 |
| Skatt på årets resultat | 16 | 160 |
| Årets resultat | 56 | 616 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 500 | 500 |
| Anläggningstillgångar | 500 | 500 |
| Kundfordringar | 166 | – |
| Kortfristiga fordringar | 166 | 0 |
| Kassa och bank | 395 | 706 |
| Omsättningstillgångar | 561 | 706 |
| Summa tillgångar | 1 061 | 1 206 |
| Aktiekapital | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 616 | – |
| Fritt eget kapital | 672 | 616 |
| Eget kapital | 697 | 641 |
| Obeskattade reserver | 283 | 258 |
| Leverantörsskulder | 11 | – |
| Skatteskulder | 42 | 41 |
| Kortfristiga skulder | 80 | 306 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 061 | 1 206 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 420 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Soliditet | 86,9 % | 70,2 % |
| Kassalikviditet | 699 % | 230 % |
| Rörelsemarginal | 29,3 % | 88,5 % |
| Vinstmarginal | 29,3 % | 90,8 % |
| Omsättningstillväxt | −71,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 8 % | 96,1 % |
| Omsättning per anställd | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 500 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 500 tkr | 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 500 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 56 tkr | 616 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 56 tkr | 616 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −616 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 616 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 697 tkr | 641 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 56 tkr | 616 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | −25 tkr | −258 tkr |
| Forslag disposition | 672 tkr | 616 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 252 tkr | 616 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 21 | 76 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 27 tkr | 266 tkr |
| Periodiseringsfonder | 283 tkr | 258 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 25 sep. 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Pastab Förvaltning ABHuvudarbetsställe
Pasta 1, 725 94 Västerås
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559449-6324
Registreringsdatum
25 september 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Västerås, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.320 – Annan fastighetsförmedling och fastighetsförvaltning på uppdrag
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.