Patrick.hansson AB
556919-6016Aktiebolagreg. 2013
Kumla, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
297 tkr
Resultat efter fin. poster
−422 tkr
Soliditet
88 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sånnersta Mellangården 110, 692 91 Kumla
Postadress
c/o Patrick Hansson, Sånnersta Mellangården 110, 692 91 Kumla
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsulting och rådgivning inom affärssystem och logistik och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 800 tkr | 1 836 tkr | – |
| 2017 | 2 400 tkr | 2 925 tkr | – |
| 2018 | 3 150 tkr | 5 994 tkr | 9 759 tkr |
| 2019 | 3 550 tkr | 2 266 tkr | 11 309 tkr |
| 2020 | 3 550 tkr | 4 677 tkr | 14 423 tkr |
| 2021 | 3 459 tkr | 18 200 tkr | – |
| 2022 | 1 012 tkr | −8 240 tkr | 22 839 tkr |
| 2023 | 884 tkr | 973 tkr | 20 712 tkr |
| 2024 | 280 tkr | 2 558 tkr | 23 236 tkr |
| 2025 | 297 tkr | −422 tkr | 22 781 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 88,4 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal −142,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 6,1 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 297 | 280 | 884 | 1 012 | 3 459 | 3 550 | 3 550 | 3 150 | 2 400 | 1 800 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 143 | 0 | – | 4 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 297 | 280 | 1 027 | 1 012 | – | 3 554 | 3 550 | 3 150 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 79 | 85 | 147 | 208 | – | 223 | 208 | 170 | – | – |
| Personalkostnader | 59 | −1 | 768 | 720 | – | 737 | 915 | 751 | – | – |
| Rörelsekostnader | 138 | 84 | 915 | 927 | – | 960 | 1 123 | 921 | – | – |
| Rörelseresultat | 159 | 196 | 112 | 85 | – | 2 594 | 2 427 | 2 229 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 5 | 4 | 4 | – | 4 | 138 | 190 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 249 | 0 | – | 0 | 300 | 444 | – | – |
| Finansiella poster | −581 | 2 362 | 862 | −8 325 | – | 2 083 | −161 | 3 764 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −422 | 2 558 | 973 | −8 240 | 18 200 | 4 677 | 2 266 | 5 994 | 2 925 | 1 836 |
| Resultat före skatt | −422 | 2 558 | 973 | −8 240 | – | 4 677 | 2 266 | 5 994 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 34 | 34 | 0 | 43 | – | 563 | 458 | 438 | – | – |
| Årets resultat | −456 | 2 524 | 973 | −8 283 | – | 4 113 | 1 808 | 5 556 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 056 | 7 003 | 7 262 | 6 624 | – | 14 791 | 13 018 | 12 285 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 7 056 | 7 003 | 7 262 | 6 624 | – | 14 791 | 13 018 | 12 285 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 13 | – | – | – | 4 | 500 | 4 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 39 | 39 | 60 | – | 554 | 747 | 2 397 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 18 034 | 18 689 | 17 294 | 17 115 | – | 1 263 | 2 377 | 1 889 | – | – |
| Kassa och bank | 645 | 543 | 56 | 274 | – | 646 | 1 181 | 2 776 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 18 711 | 19 272 | 17 388 | 17 449 | – | 2 464 | 4 306 | 7 061 | – | – |
| Summa tillgångar | 25 766 | 26 274 | 24 650 | 24 073 | – | 17 254 | 17 324 | 19 346 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 23 186 | 20 662 | 19 689 | 31 071 | – | 10 259 | 9 451 | 4 153 | – | – |
| Fritt eget kapital | 22 731 | 23 186 | 20 662 | 22 789 | – | 14 373 | 11 259 | 9 709 | – | – |
| Eget kapital | 22 781 | 23 236 | 20 712 | 22 839 | – | 14 423 | 11 309 | 9 759 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 3 000 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | 0 | 5 | 0 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 2 | 6 | – | 318 | 218 | 381 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 2 986 | 3 038 | 3 938 | 1 235 | – | 2 831 | 6 015 | 6 587 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 25 766 | 26 274 | 24 650 | 24 073 | – | 17 254 | 17 324 | 19 346 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | – | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 1 000 | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 88,4 % | 88,4 % | 84 % | 94,9 % | – | 83,6 % | 65,3 % | 50,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 627 % | 634 % | 442 % | 1 413 % | – | 87 % | 72 % | 107 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 53,4 % | 70,1 % | 12,6 % | 8,4 % | – | 73,1 % | 68,4 % | 70,8 % | – | – |
| Vinstmarginal | −142,1 % | 913,6 % | 110,1 % | −814,2 % | 526,2 % | 131,8 % | 63,8 % | 190,3 % | 121,9 % | 102 % |
| Omsättningstillväxt | 6,1 % | −68,3 % | −12,7 % | −70,7 % | – | 0 % | 12,7 % | 31,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −2 % | 10,9 % | 4,7 % | −36,3 % | – | 28,5 % | 16 % | 56,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 297 tkr | 280 tkr | 884 tkr | 1 012 tkr | – | 3 550 tkr | 3 550 tkr | 3 150 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 1 288 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 7 056 tkr | 7 003 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −456 tkr | 2 524 tkr |
| Avkastning eget kapital | −0,019 | 0,11 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −456 tkr | 2 524 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 524 tkr | −973 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 524 tkr | 973 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 22 781 tkr | 23 236 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −456 tkr | 2 524 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 22 731 tkr | 23 186 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 22 731 tkr | 23 186 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 850 tkr | −221 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 32 tkr | 27 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 18 034 tkr | 18 689 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 466 tkr | 2 518 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 268 tkr | 2 049 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 87 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 520 tkr | 520 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Patrick.hansson ABHuvudarbetsställe
Sånnersta Mellangården 110, 692 91 Kumla
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556919-6016
Registreringsdatum
18 januari 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kumla, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.