Patrik Johansson Holding AB
556866-0046Aktiebolagreg. 2011
Västra Frölunda, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−135 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Följebåtsgatan 4, 426 71 Västra Frölunda
Postadress
c/o Patrik Johansson, Följebåtsgatan 4, 426 71 Västra Frölunda
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | 281 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 576 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −118 tkr | 18 327 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −940 tkr | 17 192 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −220 tkr | 16 792 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −690 tkr | 15 912 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −256 tkr | 15 461 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 153 tkr | 15 414 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −135 tkr | 15 070 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 100 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 128 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 133 | 256 | 237 | 212 | 352 | 312 | 390 | – | – |
| Personalkostnader | 15 | 19 | 20 | 20 | 26 | 27 | 42 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 101 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 248 | 275 | 258 | 232 | 377 | 339 | 433 | – | – |
| Rörelseresultat | −248 | −275 | −258 | −232 | −249 | −339 | −433 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 100 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 13 | 10 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 114 | 428 | 2 | −458 | 30 | −601 | 315 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −135 | 153 | −256 | −690 | −220 | −940 | −118 | 576 | 281 |
| Resultat före skatt | −135 | 153 | −256 | −690 | −220 | −940 | −118 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | 0 | 18 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −135 | 153 | −256 | −690 | −220 | −958 | −118 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 13 832 | 9 186 | 15 274 | 14 979 | 14 476 | 13 663 | 14 978 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 13 832 | 9 186 | 15 274 | 14 979 | 14 476 | 13 663 | 14 978 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 279 | 176 | 12 | 355 | 278 | 1 470 | 2 464 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | – | – | – | 0 | 72 | 72 | 72 | – | – |
| Kassa och bank | 964 | 6 058 | 181 | 584 | 1 991 | 2 011 | 816 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 243 | 6 234 | 193 | 939 | 2 341 | 3 553 | 3 352 | – | – |
| Summa tillgångar | 15 076 | 15 420 | 15 467 | 15 918 | 16 816 | 17 216 | 18 330 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 15 154 | 15 211 | 15 667 | 16 552 | 16 962 | 18 100 | 18 395 | – | – |
| Fritt eget kapital | 15 020 | 15 364 | 15 411 | 15 862 | 16 742 | 17 142 | 18 277 | – | – |
| Eget kapital | 15 070 | 15 414 | 15 461 | 15 912 | 16 792 | 17 192 | 18 327 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 18 | 18 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 | 6 | 6 | 6 | 24 | 24 | 3 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 15 076 | 15 420 | 15 467 | 15 918 | 16 816 | 17 216 | 18 330 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 322 | 210 | 200 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 100 % | 100 % | 100 % | 100 % | 99,9 % | 99,9 % | 100 % | – | – |
| Kassalikviditet | 19 958 % | 100 063 % | 3 102 % | 15 068 % | 9 631 % | 15 091 % | 112 763 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,9 % | 1 % | −1,7 % | −4,3 % | −1,3 % | −5,6 % | −0,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | 0 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (26)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 150 tkr | 150 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 1 650 tkr | 1 650 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 1 500 tkr | 1 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 2 454 tkr | 2 454 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 11 229 tkr | 6 583 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 11 284 tkr | 6 638 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 6 290 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 4 646 tkr | 202 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 55 tkr | 55 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −135 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −135 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −153 tkr | 256 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 153 tkr | −256 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 15 070 tkr | 15 414 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −135 tkr | 153 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 200 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 274 tkr | 174 tkr |
| Forslag disposition | 15 020 tkr | 15 364 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 698 tkr | 15 154 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 0 | 300 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 6 tkr | 6 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 421 | 719 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Patrik Johansson Holding ABHuvudarbetsställe
Följebåtsgatan 4, 426 71 Västra Frölunda
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556866-0046
Registreringsdatum
29 september 2011
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Göteborg, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.100 – Verksamheter som utövas av huvudkontor
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.