Paul Jönsson Skog AB
559143-9772Aktiebolagreg. 2018
Hörby, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
326 tkr
Resultat efter fin. poster
110 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ronjas Gata 7, 242 35 Hörby
Postadress
Ronjas Gata 7, 242 35 Hörby
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva skogsbruk och skogsförvaltning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | −1 tkr | – |
| 2019 | 148 tkr | 0 tkr | – |
| 2020 | 67 tkr | 31 tkr | 48 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −25 tkr | 29 tkr |
| 2022 | 44 tkr | 8 tkr | 43 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −16 tkr | 35 tkr |
| 2024 | 2 tkr | −25 tkr | 48 tkr |
| 2025 | 326 tkr | 110 tkr | 54 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 28,2 % – branschmedian 51,2 %
Vinstmarginal 33,7 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt 16 200 % – branschmedian 1,6 %
Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 326 | 2 | 0 | 44 | 0 | 67 | 148 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 2 | – | 0 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 326 | 2 | 2 | 44 | 0 | 67 | – | – |
| Handelsvaror | 200 | – | 0 | 19 | 0 | 7 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 8 | 18 | 8 | 10 | 18 | 22 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 6 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | – | 0 | 1 | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 216 | 27 | 18 | 36 | 25 | 35 | – | – |
| Rörelseresultat | 110 | −25 | −16 | 8 | −25 | 31 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 110 | −25 | −16 | 8 | −25 | 31 | 0 | −1 |
| Bokslutsdispositioner | −103 | 38 | 8 | 6 | 6 | −31 | – | – |
| Resultat före skatt | 7 | 13 | −8 | 14 | −19 | 0 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Årets resultat | 5 | 13 | −8 | 14 | −19 | 0 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 132 | 140 | 148 | 125 | 132 | 108 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 132 | 140 | 148 | 125 | 132 | 108 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 | 31 | 1 | 1 | 1 | 2 | – | – |
| Kassa och bank | 362 | 132 | 148 | 188 | 180 | 245 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 363 | 164 | 150 | 189 | 181 | 247 | – | – |
| Summa tillgångar | 495 | 304 | 298 | 315 | 314 | 354 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | −2 | −15 | −7 | −21 | −2 | −2 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 | −2 | −15 | −7 | −21 | −2 | – | – |
| Eget kapital | 54 | 48 | 35 | 43 | 29 | 48 | – | – |
| Obeskattade reserver | 108 | 5 | 13 | 20 | 26 | 32 | – | – |
| Långfristiga skulder | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | 250 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 1 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 1 | – | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 83 | – | 0 | 1 | 8 | 24 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 495 | 304 | 298 | 315 | 314 | 354 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 28,2 % | 17,3 % | 15,2 % | 18,9 % | 16 % | 20,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 438 % | – | – | 14 958 % | 2 236 % | 1 028 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 33,7 % | −1 225,4 % | – | 18,3 % | – | 46,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 33,7 % | −1 250 % | – | 18,2 % | – | 46,3 % | 0 % | – |
| Omsättningstillväxt | 16 200 % | – | −100 % | – | −100 % | −54,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 9,7 % | 27,5 % | −23,6 % | 32,4 % | −64,4 % | 0,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (27)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 106 tkr | 5 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 5 tkr | 13 tkr |
| Byggnader mark | 10 tkr | 11 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 16 tkr | 16 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 6 tkr | 5 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 812 | 812 |
| Erhallna koncernbidrag | 0 | 30 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 5 tkr | 13 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −13 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 13 tkr | −8 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −101 tkr | 8 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −2 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 30 tkr |
| Forslag disposition | 4 tkr | −2 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 tkr | −2 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 tkr | 1 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 121 tkr | 129 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 165 tkr | 165 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 44 tkr | 36 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 82 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder | 250 tkr | 250 tkr |
| Periodiseringsfonder | 2 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 0 | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –
Paul Jönsson Skog ABHuvudarbetsställe
Ronjas Gata 7, 242 35 Hörby
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559143-9772
Registreringsdatum
8 januari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Hörby, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 02.102 – Skogsskötsel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.