Paul Lodell Holding AB
559014-7772Aktiebolagreg. 2015
Gävle, Gävleborgs län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
900 tkr
Soliditet
87 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 18, 803 20 Gävle
Postadress
c/o Dospace Gävle Ab, Drottninggatan 18, 803 20 Gävle
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att direkt eller indirekt förvalta aktier samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 0 tkr | −4 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | −24 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −22 tkr | 629 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −17 tkr | 435 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −19 tkr | 417 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −9 tkr | 408 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −9 tkr | 199 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 589 tkr | 658 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 900 tkr | 1 358 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 87,2 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 | 12 | 9 | 9 | 19 | 17 | 32 | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 | 12 | 9 | 9 | 19 | 17 | 32 | – | – |
| Rörelseresultat | −1 | −12 | −9 | −9 | −19 | −17 | −22 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 900 | 600 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 901 | 600 | 0 | −0 | – | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 900 | 589 | −9 | −9 | −19 | −17 | −22 | −24 | −4 |
| Resultat före skatt | 900 | 589 | −9 | −9 | −19 | −17 | −22 | – | – |
| Årets resultat | 900 | 589 | −9 | −9 | −19 | −17 | −22 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 175 | 175 | 100 | 100 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 25 | 25 | 25 | 175 | 175 | 100 | 100 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | – | 0 | 10 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 900 | – | – | – | 0 | 13 | 22 | – | – |
| Kassa och bank | 633 | 833 | 571 | 430 | 608 | 689 | 696 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 533 | 833 | 571 | 430 | 608 | 701 | 718 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 558 | 858 | 596 | 605 | 783 | 801 | 818 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 408 | 19 | 158 | 367 | 385 | 402 | 602 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 308 | 608 | 149 | 358 | 367 | 385 | 579 | – | – |
| Eget kapital | 1 358 | 658 | 199 | 408 | 417 | 435 | 629 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 200 | 200 | 397 | 197 | 366 | 366 | 189 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 558 | 858 | 596 | 605 | 783 | 801 | 818 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 230 | 200 | 130 | 200 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 87,2 % | 76,7 % | 33,4 % | 67,4 % | 53,2 % | 54,3 % | 76,9 % | – | – |
| Kassalikviditet | 767 % | 416 % | 144 % | 218 % | 166 % | 192 % | 380 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 66,3 % | 89,5 % | −4,5 % | −2,1 % | −4,5 % | −4 % | −3,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (20)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden omklassificeringar | – | −25 tkr |
| Andelar koncernforetag | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 25 tkr | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | – | 1 |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 25 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 900 tkr | 589 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 900 tkr | 589 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −589 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 589 tkr | −9 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | 130 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 358 tkr | 658 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 900 tkr | 589 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | 130 tkr |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 900 tkr | – |
| Forslag disposition | 1 308 tkr | 608 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 078 tkr | 408 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 200 tkr | 200 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Paul Lodell Holding ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 18, 803 20 Gävle
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559014-7772
Registreringsdatum
25 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Gävle, Gävleborgs län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.