PCM Project & Construction Management AB
559180-7606Aktiebolagreg. 2018
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
107 tkr
Resultat efter fin. poster
59 tkr
Soliditet
78 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Alviksvägen 42, 975 93 Luleå
Postadress
Alviksvägen 42, 975 93 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva projekt- och byggledning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 1 450 tkr | 1 279 tkr | – |
| 2020 | 621 tkr | 319 tkr | 1 925 tkr |
| 2021 | 87 tkr | −103 tkr | 1 999 tkr |
| 2022 | 170 tkr | 103 tkr | 1 893 tkr |
| 2023 | 38 tkr | 31 tkr | 1 918 tkr |
| 2024 | 51 tkr | −70 tkr | 1 648 tkr |
| 2025 | 107 tkr | 59 tkr | 1 707 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 78,3 % – branschmedian 70,6 %
Vinstmarginal 55,1 % – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt 109,8 % – branschmedian −1,5 %
Median för 24086 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 107 | 51 | 38 | 170 | 87 | 621 | 1 450 |
| Rörelseintäkter | 107 | 51 | 38 | 170 | 87 | 621 | – |
| Övriga externa kostnader | 46 | 145 | 40 | 64 | 185 | 293 | – |
| Personalkostnader | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 7 | – |
| Rörelsekostnader | 48 | 145 | 40 | 67 | 186 | 300 | – |
| Rörelseresultat | 58 | −95 | −3 | 103 | −99 | 321 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 25 | 33 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 1 | 4 | 2 | – |
| Finansiella poster | 1 | 24 | 33 | −0 | −4 | −2 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 59 | −70 | 31 | 103 | −103 | 319 | 1 279 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | 0 | 434 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 59 | −70 | 31 | 103 | 332 | 319 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 6 | 21 | 74 | 70 | – |
| Årets resultat | 59 | −70 | 25 | 82 | 258 | 250 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 475 | 775 | 525 | 525 | 500 | 500 | – |
| Anläggningstillgångar | 1 475 | 775 | 525 | 525 | 500 | 500 | – |
| Kundfordringar | 79 | 82 | 159 | 213 | 0 | 14 | – |
| Kortfristiga fordringar | 145 | 207 | 275 | 361 | 216 | 602 | – |
| Kassa och bank | 560 | 1 182 | 1 421 | 1 898 | 1 965 | 1 984 | – |
| Omsättningstillgångar | 705 | 1 389 | 1 696 | 2 259 | 2 181 | 2 587 | – |
| Summa tillgångar | 2 180 | 2 164 | 2 221 | 2 784 | 2 681 | 3 087 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 1 598 | 1 668 | 1 843 | 1 762 | 1 691 | 1 625 | – |
| Fritt eget kapital | 1 657 | 1 598 | 1 868 | 1 843 | 1 949 | 1 875 | – |
| Eget kapital | 1 707 | 1 648 | 1 918 | 1 893 | 1 999 | 1 925 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | 0 | 434 | – |
| Långfristiga skulder | 512 | 501 | 283 | 833 | 629 | 428 | – |
| Skatteskulder | −71 | – | 0 | 13 | 0 | 192 | – |
| Kortfristiga skulder | −39 | 15 | 19 | 57 | 54 | 300 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 180 | 2 164 | 2 221 | 2 784 | 2 681 | 3 087 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 200 | – | 187 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 78,3 % | 76,1 % | 86,4 % | 68 % | 74,5 % | 73,5 % | – |
| Kassalikviditet | −1 820 % | 9 261 % | 8 823 % | 3 930 % | 4 039 % | 863 % | – |
| Rörelsemarginal | 54,4 % | −185,5 % | −6,7 % | 60,6 % | −113,6 % | 51,7 % | – |
| Vinstmarginal | 55,1 % | −137,3 % | 81,6 % | 60,6 % | −118,4 % | 51,4 % | 88,2 % |
| Omsättningstillväxt | 109,8 % | 34,2 % | −77,6 % | 95,4 % | −86 % | −57,2 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,5 % | −4,3 % | 1,3 % | 4,3 % | 12,9 % | 13 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 1 475 tkr | 775 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 59 tkr | −70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 59 tkr | −70 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 70 tkr | −25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −70 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 200 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 1 707 tkr | 1 648 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 59 tkr | −70 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 200 tkr |
| Forslag disposition | 1 657 tkr | 1 598 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 657 tkr | 1 598 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 66 tkr | 125 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 17 tkr | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 512 tkr | 501 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
PCM Project & Construction Management ABHuvudarbetsställe
Alviksvägen 42, 975 93 Luleå
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559180-7606
Registreringsdatum
19 november 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 71.121 – Teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.