Pea Medi AB
556466-9074Aktiebolagreg. 1993
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
89 tkr
Resultat efter fin. poster
208 tkr
Soliditet
93 %
Anställda
0.3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Krokvägen 12, 181 51 Lidingö
Postadress
Krokvägen 12, 181 51 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva sjukvård samt föreläsningsverksamhet. Vaccinations- och profylax rådgivning i form av publikation och via datamedia till medicinalpersonal samt epidemiologisk kartläggning och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 1 790 tkr | 857 tkr | – |
| 2017 | 1 953 tkr | 600 tkr | – |
| 2018 | 1 861 tkr | 616 tkr | 1 102 tkr |
| 2019 | 1 640 tkr | 751 tkr | 1 188 tkr |
| 2020 | 30 tkr | 1 001 tkr | 1 334 tkr |
| 2021 | 65 tkr | 1 142 tkr | 1 920 tkr |
| 2022 | 70 tkr | 246 tkr | 1 841 tkr |
| 2023 | 49 tkr | 678 tkr | 2 075 tkr |
| 2024 | 2 tkr | 174 tkr | 2 682 tkr |
| 2025 | 89 tkr | 208 tkr | 2 488 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 93,4 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal 235,4 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 4 752,7 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 89 | 2 | 49 | 70 | 65 | 30 | 1 640 | 1 861 | 1 953 | 1 790 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | – | 0 | 15 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 89 | 2 | 49 | 70 | 65 | 46 | 1 640 | 1 861 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 | 78 | 37 | 20 | 59 | 31 | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 184 | 187 | 242 | 208 | 258 | 302 | 283 | 379 | – | – |
| Personalkostnader | 165 | 692 | 362 | 1 042 | 1 012 | 345 | 592 | 865 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | 0 | 74 | 37 | 37 | 37 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 352 | 957 | 641 | 1 344 | 1 367 | 714 | 912 | 1 245 | – | – |
| Rörelseresultat | −264 | −955 | −592 | −1 274 | −1 302 | −669 | 728 | 616 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 4 | 2 | 0 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 472 | 1 129 | 1 270 | 1 520 | 2 444 | 1 670 | 23 | 0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 208 | 174 | 678 | 246 | 1 142 | 1 001 | 751 | 616 | 600 | 857 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 870 | 140 | 107 | −41 | −241 | −190 | −55 | – | – |
| Resultat före skatt | 208 | 1 044 | 818 | 353 | 1 101 | 760 | 561 | 561 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 52 | 222 | 177 | 82 | 236 | 114 | 175 | 125 | – | – |
| Årets resultat | 156 | 821 | 641 | 271 | 865 | 646 | 386 | 436 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 39 | 39 | 39 | 39 | 113 | 111 | 148 | 186 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 311 | 3 143 | 3 113 | 3 074 | 3 041 | 1 871 | 1 817 | 1 771 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 2 350 | 3 182 | 3 152 | 3 113 | 3 154 | 1 982 | 1 966 | 1 957 | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 133 | 110 | 96 | 113 | 258 | 0 | 16 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 276 | 330 | 253 | 251 | 681 | 108 | 173 | – | – |
| Kassa och bank | 281 | 10 | 102 | 79 | 173 | 80 | 289 | 426 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 315 | 286 | 432 | 332 | 424 | 761 | 397 | 599 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 665 | 3 469 | 3 585 | 3 445 | 3 579 | 2 743 | 2 363 | 2 556 | – | – |
| Aktiekapital | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | 101 | – | – |
| Bundet eget kapital | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 211 | 1 740 | 1 313 | 1 449 | 933 | 567 | 681 | 545 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 367 | 2 561 | 1 954 | 1 720 | 1 799 | 1 213 | 1 067 | 981 | – | – |
| Eget kapital | 2 488 | 2 682 | 2 075 | 1 841 | 1 920 | 1 334 | 1 188 | 1 102 | – | – |
| Obeskattade reserver | – | 0 | 870 | 1 010 | 1 117 | 1 076 | 835 | 645 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 170 | – | – |
| Skatteskulder | 52 | 165 | 70 | 22 | 141 | 40 | 45 | 0 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 177 | 787 | 640 | 594 | 542 | 333 | 340 | 809 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 665 | 3 469 | 3 585 | 3 445 | 3 579 | 2 743 | 2 363 | 2 556 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0.3 | – | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 320 | 350 | 214 | 400 | 350 | 280 | 500 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 93,4 % | 77,3 % | 77,1 % | 76,7 % | 78,4 % | 79,8 % | 78,3 % | 63,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 178 % | 36 % | 68 % | 56 % | 78 % | 229 % | 117 % | 74 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −298 % | −52 346,3 % | −1 205,4 % | −1 825,3 % | −2 016,5 % | −2 198,1 % | 44,4 % | 33,1 % | – | – |
| Vinstmarginal | 235,4 % | 9 523 % | 1 380,1 % | 352,9 % | 1 768,2 % | 3 289,7 % | 45,8 % | 33,1 % | 30,7 % | 47,9 % |
| Omsättningstillväxt | 4 752,7 % | −96,3 % | −14,6 % | 8,1 % | 112,2 % | −99 % | −11,9 % | −4,7 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 6,3 % | 30,6 % | 30,9 % | 14,7 % | 45,1 % | 48,4 % | 32,5 % | 39,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 295 tkr | – | 49 tkr | 35 tkr | 65 tkr | 30 tkr | 1 640 tkr | 1 861 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (29)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 0 | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 0 | 10 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden arets resultat andel | −10 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 1 985 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 985 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 855 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 326 tkr | 3 133 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 326 tkr | 3 133 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 33 tkr | 30 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 156 tkr | 821 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 156 tkr | 821 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −821 tkr | −641 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 821 tkr | 641 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 350 tkr | 214 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | 870 tkr |
| Forslag disposition | 2 367 tkr | 2 561 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 047 tkr | 2 211 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 320 tkr | 350 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 186 tkr | 186 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 186 tkr | 186 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 10 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 34 tkr | 144 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 110 tkr | 537 tkr |
| Ovriga materiella anlaggningstillgangar | 39 tkr | 39 tkr |
| Periodiseringsfonder | – | 0 |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 484 tkr | 1 126 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 15 tkr | 84 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Pea Medi ABHuvudarbetsställe
Krokvägen 12, 181 51 Lidingö
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556466-9074
Registreringsdatum
29 april 1993
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
101 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
- SNI 90.200 – Scenkonst
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.