Pelle och Folke AB
559020-2098Aktiebolagreg. 2015
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−5 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Narvavägen 32, 115 22 Stockholm
Postadress
c/o Stim, Narvavägen 32, 115 22 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva gastronomisk verksamhet så som catering. Bolaget skall bedriva konsult- och eventverksamhet inom restaurangbranschen samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 1 806 tkr | 1 021 tkr | – |
| 2018 | 1 173 tkr | 535 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | 382 tkr | 1 857 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 32 tkr | 1 882 tkr |
| 2021 | 0 tkr | −6 tkr | 1 776 tkr |
| 2022 | −0 tkr | −4 tkr | 1 772 tkr |
| 2023 | −0 tkr | −4 tkr | 1 717 tkr |
| 2024 | 15 tkr | 7 tkr | 1 725 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −6 tkr | 1 669 tkr |
| 2026 | 0 tkr | −5 tkr | 1 463 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,7 % – branschmedian 42,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 2,9 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian 2,2 %
Median för 15167 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 15 | −0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 1 173 | 1 806 |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 15 | −0 | −0 | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 5 | 6 | 7 | 4 | 4 | 6 | 2 | 2 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 | 6 | 7 | 4 | 4 | 6 | 2 | 2 | – | – |
| Rörelseresultat | −5 | −6 | 7 | −4 | −4 | −6 | −2 | −2 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 36 | 388 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | – | – | – | 0 | 3 | 4 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 34 | 385 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −5 | −6 | 7 | −4 | −4 | −6 | 32 | 382 | 535 | 1 021 |
| Resultat före skatt | −5 | −6 | 7 | −4 | −4 | −6 | 32 | 382 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | 0 | 7 | 0 | – | – |
| Årets resultat | −5 | −6 | 7 | −4 | −4 | −6 | 25 | 382 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 905 | 1 705 | 1 705 | 1 705 | 1 705 | 1 745 | 1 845 | 1 888 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 905 | 1 705 | 1 705 | 1 705 | 1 705 | 1 745 | 1 845 | 1 888 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 20 | 27 | 5 | 45 | 50 | 10 | 3 | – | – |
| Kassa och bank | 536 | 1 | 14 | 25 | 22 | 3 | 49 | 31 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 564 | 21 | 41 | 29 | 67 | 53 | 59 | 34 | – | – |
| Summa tillgångar | 1 468 | 1 726 | 1 746 | 1 734 | 1 772 | 1 798 | 1 904 | 1 922 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 1 419 | 1 625 | 1 617 | 1 622 | 1 676 | 1 682 | 1 757 | 1 425 | – | – |
| Fritt eget kapital | 1 413 | 1 619 | 1 625 | 1 617 | 1 672 | 1 676 | 1 782 | 1 807 | – | – |
| Eget kapital | 1 463 | 1 669 | 1 725 | 1 717 | 1 772 | 1 776 | 1 882 | 1 857 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 0 | 7 | 7 | 50 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 5 | 57 | 21 | 17 | 0 | 22 | 22 | 65 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 1 468 | 1 726 | 1 746 | 1 734 | 1 772 | 1 798 | 1 904 | 1 922 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 200 | 200 | – | – | 50 | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,7 % | 96,7 % | 98,8 % | 99 % | 100 % | 98,8 % | 98,9 % | 96,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 11 274 % | 37 % | 194 % | 175 % | – | 245 % | 272 % | 52 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 49,5 % | 444 100 % | 444 100 % | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | 50,1 % | 441 900 % | 444 100 % | – | – | – | 45,6 % | 56,5 % |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | −1 450 100 % | 0 % | 0 % | – | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,4 % | −0,4 % | 0,4 % | −0,3 % | −0,3 % | −0,3 % | 1,3 % | 20,6 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (21)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 905 tkr | 1 705 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 905 tkr | 1 705 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 800 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −5 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital aktiekapital overforing fritt eget kapital aterbetalning aktieagare | – | 50 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −5 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 6 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −6 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 200 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 1 463 tkr | 1 669 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −5 tkr | −6 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt minskning aktiekapital | – | 50 tkr |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 200 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 0 | 18 tkr |
| Forslag disposition | 1 413 tkr | 1 619 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 213 tkr | 1 419 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 200 tkr | 200 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 tkr | 2 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 52 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 5 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 maj 2019 – 30 apr. 2020 · Inlämnad –
Pelle och Folke ABHuvudarbetsställe
Narvavägen 32, 115 22 Stockholm
Restaurang & café
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559020-2098
Registreringsdatum
8 juli 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Restaurang & café
- SNI 56.110 – Restaurangverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.