swereg

PELU Läkarpraktik Aktiebolag

556494-5854Aktiebolagreg. 1994

Hälsa & vård
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Vellinge, Skåne län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

576 tkr

−34 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

−976 tkr

−426 % mot föregående år

Soliditet

61 %

−2,7 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Severin Cavallinsgatan 11, 235 35 Vellinge

Postadress

c/o Peter Uppström, Severin Cavallinsgatan 11, 235 35 Vellinge

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva hälso-och/eller sjukvård, åkerbruk och husdjursskötsel, stuteri samt äga och förvalta värdepapper och därmed förenliga verksamheter.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
2023560 tkr−273 tkr548 tkr
2024876 tkr299 tkr707 tkr
2025576 tkr−976 tkr573 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 61,3 % – branschmedian 74,8 %

Vinstmarginal −169,4 % – branschmedian 21,1 %

Omsättningstillväxt −34,3 % – branschmedian −2 %

Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Nettoomsättning576876560
Övriga rörelseintäkter210226130
Rörelseintäkter7861 102690
Råvaror och förnödenheter648700618
Övriga externa kostnader93149197
Personalkostnader11276
Av- och nedskrivningar05202
Övriga rörelsekostnader1 09911725
Rörelsekostnader1 8409831 119
Rörelseresultat−1 055118−428
Ränteintäkter och liknande000
Räntekostnader och liknande101011
Finansiella poster78181155
Resultat efter finansiella poster−976299−273
Bokslutsdispositioner823−138375
Resultat före skatt−154161102
Skatt på årets resultat021
Årets resultat−154159101

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023
Materiella anläggningstillgångar5511 650822
Finansiella anläggningstillgångar2733471 182
Anläggningstillgångar8231 9972 004
Kundfordringar05511
Kortfristiga fordringar7392469
Kassa och bank404022
Omsättningstillgångar113131491
Summa tillgångar9362 1282 494
Aktiekapital100100100
Bundet eget kapital120120120
Balanserat resultat607428328
Fritt eget kapital453587428
Eget kapital573707548
Obeskattade reserver0823685
Långfristiga skulder250250250
Leverantörsskulder04319
Skatteskulder000
Kortfristiga skulder1133481 011
Summa eget kapital och skulder9362 1282 494

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023
Medelantal anställda111

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023
Soliditet61,3 %63,9 %43,8 %
Kassalikviditet100 %38 %49 %
Rörelsemarginal−183,1 %13,5 %−76,5 %
Vinstmarginal−169,4 %34,1 %−48,8 %
Omsättningstillväxt−34,3 %56,4 %–
Avkastning på eget kapital−26,8 %22,5 %18,4 %
Omsättning per anställd576 tkr876 tkr560 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (38)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar0544 tkr
Andelar koncernforetag025 tkr
Andelar koncernforetag anskaffningsvarden025 tkr
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden fusion−25 tkr–
Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop025 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav273 tkr322 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden273 tkr322 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar438 tkr1 184 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop389 tkr324 tkr
Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar–0
Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar–0
Arets resultat eget kapital−154 tkr0
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat−154 tkr–
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−159 tkr−101 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning159 tkr101 tkr
Forandring eget kapital totalt573 tkr548 tkr
Forandring eget kapital totalt arets resultat−154 tkr–
Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning00
Forandring overavskrivningar544 tkr−220 tkr
Forandring periodiseringsfond279 tkr82 tkr
Forslag disposition453 tkr587 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning453 tkr587 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter8 tkr8 tkr
Inventarier verktyg installationer551 tkr1 650 tkr
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden645 tkr2 259 tkr
Inventarier verktyg installationer avskrivningar94 tkr609 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar1 614 tkr1 101 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop0974 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar05 tkr
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar515 tkr959 tkr
Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar–0
Ovriga fordringar kortfristiga65 tkr29 tkr
Ovriga kortfristiga skulder98 tkr290 tkr
Ovriga langfristiga skulder250 tkr250 tkr
Periodiseringsfonder0279 tkr
Reservfond20 tkr20 tkr
Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar89 tkr191 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter15 tkr15 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –

  • PELU Läkarpraktik AktiebolagHuvudarbetsställe

    Severin Cavallinsgatan 11, 235 35 Vellinge

    Hälsa & vård

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556494-5854

Registreringsdatum

26 september 1994

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Vellinge, Skåne län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Hälsa & vård

  • SNI 86.212 – Annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård
  • SNI 01.430 – Uppfödning av hästar och andra hästdjur

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler