Pemasund Kontor AB
559272-8223Aktiebolagreg. 2020
Arlöv, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
2 002 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
6 %
Anställda
–
Pemasund AB | Välkommen till din byggfirma Pemasund
pemasund.se
Adresser
Besöksadress
Terminalgatan 9, 232 61 Arlöv
Postadress
c/o Pemasund Kontor Ab, Terminalgatan 9, 232 61 Arlöv
Verksamhetsbeskrivning
Bolagetska bedriva uthyrning av fastigheter, äga och förvalta fast egendom och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 1 095 tkr | 330 tkr | 284 tkr |
| 2022 | 1 613 tkr | 650 tkr | 523 tkr |
| 2023 | 1 907 tkr | 727 tkr | 700 tkr |
| 2024 | 1 702 tkr | 474 tkr | 576 tkr |
| 2025 | 2 002 tkr | 11 tkr | 585 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 5,7 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 0,5 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt 17,6 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 002 | 1 702 | 1 907 | 1 613 | 1 095 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 71 | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 002 | 1 702 | 1 977 | 1 613 | 1 095 |
| Övriga externa kostnader | 1 321 | 669 | 743 | 658 | 574 |
| Av- och nedskrivningar | 242 | 164 | 164 | 120 | 87 |
| Rörelsekostnader | 1 563 | 833 | 906 | 778 | 662 |
| Rörelseresultat | 440 | 869 | 1 071 | 835 | 433 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 428 | 396 | 344 | 184 | 103 |
| Finansiella poster | −428 | −396 | −344 | −184 | −103 |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 474 | 727 | 650 | 330 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | – | −350 | 0 |
| Resultat före skatt | 11 | 474 | 727 | 300 | 330 |
| Skatt på årets resultat | 3 | 98 | 150 | 62 | 71 |
| Årets resultat | 8 | 376 | 577 | 239 | 259 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 626 | 7 929 | 8 072 | 8 136 | 7 783 |
| Anläggningstillgångar | 8 626 | 7 929 | 8 072 | 8 136 | 7 783 |
| Kundfordringar | 238 | 188 | 270 | 24 | 175 |
| Kortfristiga fordringar | 370 | 240 | 354 | 62 | 194 |
| Kassa och bank | 1 282 | 743 | 518 | 558 | 178 |
| Omsättningstillgångar | 1 652 | 983 | 872 | 619 | 372 |
| Summa tillgångar | 10 278 | 8 912 | 8 944 | 8 755 | 8 155 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 551 | 175 | 98 | 259 | 0 |
| Fritt eget kapital | 560 | 551 | 675 | 498 | 259 |
| Eget kapital | 585 | 576 | 700 | 523 | 284 |
| Långfristiga skulder | 8 967 | 5 120 | 5 515 | 5 910 | 6 305 |
| Leverantörsskulder | 202 | 46 | 19 | 22 | 19 |
| Skatteskulder | 0 | 106 | 87 | 23 | 23 |
| Kortfristiga skulder | 726 | 3 216 | 2 729 | 2 323 | 1 566 |
| Summa eget kapital och skulder | 10 278 | 8 912 | 8 944 | 8 755 | 8 155 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | 400 | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 5,7 % | 6,5 % | 7,8 % | 6 % | 3,5 % |
| Kassalikviditet | 227 % | 31 % | 32 % | 27 % | 24 % |
| Rörelsemarginal | 22 % | 51,1 % | 56,2 % | 51,7 % | 39,6 % |
| Vinstmarginal | 0,5 % | 27,8 % | 38,1 % | 40,3 % | 30,1 % |
| Omsättningstillväxt | 17,6 % | −10,8 % | – | 47,3 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 1,4 % | 65,3 % | 82,5 % | 45,6 % | 91,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 8 tkr | 376 tkr |
| Byggnader mark | 8 265 tkr | 7 869 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 8 952 tkr | 7 850 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 686 tkr | 439 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 588 tkr | 20 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 192 tkr | 118 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 tkr | 376 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −376 tkr | −577 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 376 tkr | 577 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 500 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 585 tkr | 576 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 8 tkr | 376 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 500 tkr |
| Forslag disposition | 560 tkr | 551 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 560 tkr | 551 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 8 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 361 tkr | 60 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 451 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 90 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 351 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 50 tkr | 20 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 7 207 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | – | 458 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | – | 513 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | – | 55 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 124 tkr | 21 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 29 tkr | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 440 tkr | 395 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 8 967 tkr | 5 120 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 0 | 2 523 tkr |
| Stallda sakerheter | 10 821 tkr | 10 821 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | – | 10 821 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 10 821 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 56 tkr | 146 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Pemasund Kontor ABHuvudarbetsställe
Terminalgatan 9, 232 61 Arlöv
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559272-8223
Registreringsdatum
23 september 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Burlöv, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.202 – Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.