Penningby Entreprenad AB
556777-2065Aktiebolagreg. 2009
Norrtälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
194 tkr
Resultat efter fin. poster
17 tkr
Soliditet
96 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Gamla Norrtäljevägen 132, 761 91 Norrtälje
Postadress
Gamla Norrtäljevägen 132, 761 91 Norrtälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva gräventreprenader, uthyrning av entreprenadmaskiner, konsultationer inom markberedning samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 81 tkr | −9 tkr | – |
| 2021 | 221 tkr | 69 tkr | – |
| 2022 | 1 147 tkr | 1 025 tkr | 995 tkr |
| 2023 | 379 tkr | 139 tkr | 606 tkr |
| 2024 | 259 tkr | 14 tkr | 516 tkr |
| 2025 | 194 tkr | 17 tkr | 529 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 96,4 % – branschmedian 22,2 %
Vinstmarginal 8,7 % – branschmedian 13,8 %
Omsättningstillväxt −25 % – branschmedian 2,4 %
Median för 39296 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 194 | 259 | 379 | 1 147 | 221 | 81 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | 130 | – | – |
| Rörelseintäkter | 194 | 259 | 379 | 1 277 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 130 | 196 | 196 | 117 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 44 | 40 | 46 | 127 | – | – |
| Personalkostnader | 0 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 3 | 1 | 1 | 6 | – | – |
| Rörelsekostnader | 178 | 238 | 244 | 251 | – | – |
| Rörelseresultat | 17 | 21 | 136 | 1 025 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 4 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 8 | 0 | 1 | – | – |
| Finansiella poster | 0 | −7 | 4 | −1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 17 | 14 | 139 | 1 025 | 69 | −9 |
| Resultat före skatt | 17 | 14 | 139 | 1 025 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 5 | 29 | 211 | – | – |
| Årets resultat | 13 | 9 | 111 | 813 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 23 | 3 | 4 | 5 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 310 | 310 | 350 | 200 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 333 | 313 | 354 | 205 | – | – |
| Kundfordringar | 42 | 60 | 132 | 60 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 95 | 143 | 269 | 169 | – | – |
| Kassa och bank | 121 | 98 | 216 | 883 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 216 | 240 | 485 | 1 052 | – | – |
| Summa tillgångar | 549 | 553 | 839 | 1 257 | 516 | 550 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 416 | 406 | 395 | 82 | – | – |
| Fritt eget kapital | 429 | 416 | 506 | 895 | – | – |
| Eget kapital | 529 | 516 | 606 | 995 | – | – |
| Leverantörsskulder | 0 | 8 | 15 | 49 | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 171 | 178 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 20 | 38 | 233 | 261 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 549 | 553 | 839 | 1 257 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | 100 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 96,4 % | 93,2 % | 72,3 % | 79,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 087 % | 636 % | 208 % | 402 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 8,5 % | 8,1 % | 35,7 % | 89,4 % | – | – |
| Vinstmarginal | 8,7 % | 5,4 % | 36,8 % | 89,3 % | 31,4 % | −10,7 % |
| Omsättningstillväxt | −25 % | −31,8 % | −66,9 % | 419,9 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 2,5 % | 1,8 % | 18,3 % | 81,7 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 310 tkr | 310 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 310 tkr | 310 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 100 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 60 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 13 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 13 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −9 tkr | −111 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | – | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 9 tkr | 111 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 529 tkr | 516 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 13 tkr | 9 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | – | 100 tkr |
| Forslag disposition | 429 tkr | 416 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 429 tkr | 416 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 17 tkr | 32 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 23 tkr | 3 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 54 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 31 tkr | 28 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 23 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 3 tkr | 1 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 36 tkr | 51 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 18 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Penningby Entreprenad ABHuvudarbetsställe
Gamla Norrtäljevägen 132, 761 91 Norrtälje
Fastighet & mäklare
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556777-2065
Registreringsdatum
4 februari 2009
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrtälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Fastighet & mäklare
- SNI 68.120 – Utformning av byggprojekt
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.