Pennstället 4 AB
556952-9604Aktiebolagreg. 2013
Skövde, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Tistelvägen 3, 549 47 Skövde
Postadress
c/o Damir Matesa, Tistelvägen 3, 549 47 Skövde
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga, och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 9 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 1 541 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 1 002 tkr | 3 001 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 878 tkr | 3 705 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 974 tkr | 4 501 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 1 327 tkr | 5 645 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 3 020 tkr | 8 477 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 2 527 tkr | 10 806 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 2 426 tkr | 13 021 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 11 tkr | 12 819 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 38 | 32 | 26 | 26 | 19 | 17 | 14 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 38 | 32 | 26 | 26 | 19 | 17 | 14 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | −38 | −32 | −26 | −26 | −19 | −17 | −14 | −14 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 36 | 52 | 46 | 19 | 19 | 20 | 26 | 25 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | – | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 49 | 2 458 | 2 553 | 3 046 | 1 346 | 991 | 892 | 1 015 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | 2 426 | 2 527 | 3 020 | 1 327 | 974 | 878 | 1 002 | 1 541 | 9 |
| Resultat före skatt | 11 | 2 426 | 2 527 | 3 020 | 1 327 | 974 | 878 | 1 002 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 8 | 2 | – | 0 | 1 | 3 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 8 | 2 419 | 2 525 | 3 020 | 1 327 | 974 | 875 | 999 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 546 | 10 300 | 8 261 | 5 655 | 4 164 | 2 786 | 1 046 | 1 057 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 12 546 | 10 300 | 8 261 | 5 655 | 4 164 | 2 786 | 1 046 | 1 057 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 35 | 2 628 | 1 532 | 1 407 | 1 475 | 1 021 | 888 | 957 | – | – |
| Kassa och bank | 286 | 111 | 1 023 | 1 422 | 7 | 698 | 1 790 | 1 005 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 321 | 2 738 | 2 555 | 2 829 | 1 482 | 1 719 | 2 678 | 1 963 | – | – |
| Summa tillgångar | 12 867 | 13 038 | 10 816 | 8 484 | 5 645 | 4 505 | 3 723 | 3 019 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 12 761 | 10 552 | 8 232 | 5 407 | 4 268 | 3 478 | 2 780 | 1 952 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 769 | 12 971 | 10 756 | 8 427 | 5 595 | 4 451 | 3 655 | 2 951 | – | – |
| Eget kapital | 12 819 | 13 021 | 10 806 | 8 477 | 5 645 | 4 501 | 3 705 | 3 001 | – | – |
| Skatteskulder | 11 | 10 | 2 | 0 | 1 | 4 | 5 | 5 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 48 | 18 | 10 | 8 | 1 | 4 | 18 | 18 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 12 867 | 13 038 | 10 816 | 8 484 | 5 645 | 4 505 | 3 723 | 3 019 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 210 | 204 | 195 | 188 | 184 | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,6 % | 99,9 % | 99,9 % | 99,9 % | 100 % | 99,9 % | 99,5 % | 99,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 667 % | 15 601 % | 25 757 % | 37 720 % | 196 806 % | 49 010 % | 14 492 % | 10 877 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 18,6 % | 23,4 % | 35,6 % | 23,5 % | 21,6 % | 23,6 % | 33,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (19)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 11 575 tkr | 9 325 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 11 575 tkr | 9 325 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 209 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 2 250 tkr | 1 290 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 971 tkr | 975 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 971 tkr | 958 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 304 tkr | 1 309 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 300 tkr | 2 250 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 8 tkr | 2 419 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 8 tkr | 2 419 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 12 819 tkr | 13 021 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 8 tkr | 2 419 tkr |
| Forslag disposition | 12 769 tkr | 12 971 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 769 tkr | 12 761 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 35 tkr | 3 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 0 | 2 624 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 8 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 13 tkr | 2 406 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 dec. 2024 – 30 nov. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 dec. 2022 – 30 nov. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 dec. 2021 – 30 nov. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 dec. 2020 – 30 nov. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 dec. 2019 – 30 nov. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 dec. 2018 – 30 nov. 2019 · Inlämnad –
Pennstället 4 ABHuvudarbetsställe
Tistelvägen 3, 549 47 Skövde
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556952-9604
Registreringsdatum
10 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Skövde, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.