Pennstället 75 AB
556953-3028Aktiebolagreg. 2013
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
34 tkr
Soliditet
95 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sundsvall
Postadress
c/o Ernst & Young Ab Mikael Larsson, Box 205, 851 04 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga, och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 12 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 1 542 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 1 406 tkr | 3 568 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 1 385 tkr | 4 778 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 1 544 tkr | 6 144 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 2 106 tkr | 7 545 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 2 946 tkr | 10 117 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 2 453 tkr | 11 210 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 2 211 tkr | 12 594 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 34 tkr | 12 409 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,8 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 48 | 53 | 43 | 34 | 19 | 16 | 13 | 13 | – | – |
| Rörelsekostnader | 48 | 53 | 43 | 34 | 19 | 16 | 13 | 13 | – | – |
| Rörelseresultat | −48 | −53 | −43 | −34 | −19 | −16 | −13 | −13 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 34 | 58 | 66 | 31 | 23 | 23 | 28 | 26 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 82 | 2 264 | 2 496 | 2 981 | 2 125 | 1 561 | 1 399 | 1 420 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 34 | 2 211 | 2 453 | 2 946 | 2 106 | 1 544 | 1 385 | 1 406 | 1 542 | 12 |
| Resultat före skatt | 34 | 2 211 | 2 453 | 2 946 | 2 106 | 1 544 | 1 385 | 1 406 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 9 | 7 | 4 | 0 | 1 | 2 | 3 | 3 | – | – |
| Årets resultat | 25 | 2 204 | 2 449 | 2 946 | 2 106 | 1 543 | 1 382 | 1 404 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 706 | 10 690 | 8 008 | 6 910 | 5 843 | 4 432 | 3 108 | 2 031 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 706 | 10 690 | 8 008 | 6 910 | 5 843 | 4 432 | 3 108 | 2 031 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 33 | 2 525 | 1 620 | 1 555 | 1 896 | 1 507 | 1 308 | 1 333 | – | – |
| Kassa och bank | 2 357 | 436 | 1 813 | 1 684 | 1 986 | 1 682 | 1 677 | 1 344 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 391 | 2 962 | 3 434 | 3 239 | 3 882 | 3 189 | 2 985 | 2 677 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 096 | 13 652 | 11 441 | 10 149 | 9 725 | 7 621 | 6 093 | 4 708 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 12 334 | 10 340 | 8 711 | 7 120 | 5 390 | 4 551 | 3 346 | 2 114 | – | – |
| Fritt eget kapital | 12 359 | 12 544 | 11 160 | 10 067 | 7 495 | 6 094 | 4 728 | 3 518 | – | – |
| Eget kapital | 12 409 | 12 594 | 11 210 | 10 117 | 7 545 | 6 144 | 4 778 | 3 568 | – | – |
| Skatteskulder | 17 | 11 | 4 | 1 | 2 | 5 | 6 | 3 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 687 | 1 058 | 231 | 33 | 2 179 | 1 478 | 1 315 | 1 140 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 096 | 13 652 | 11 441 | 10 149 | 9 725 | 7 621 | 6 093 | 4 708 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 320 | 210 | 204 | 195 | 375 | 184 | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,8 % | 92,3 % | 98 % | 99,7 % | 77,6 % | 80,6 % | 78,4 % | 75,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 348 % | 280 % | 1 485 % | 9 905 % | 178 % | 216 % | 227 % | 235 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,2 % | 17,5 % | 21,8 % | 29,1 % | 27,9 % | 25,1 % | 28,9 % | 39,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 8 075 tkr | 8 075 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 8 075 tkr | 8 075 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 326 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 1 400 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 2 631 tkr | 2 615 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 2 631 tkr | 2 615 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 986 tkr | 1 392 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 1 002 tkr | 3 000 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 25 tkr | 2 204 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 25 tkr | 2 204 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 204 tkr | −2 449 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 204 tkr | 2 449 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 820 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 12 409 tkr | 12 594 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 25 tkr | 2 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 820 tkr |
| Forslag disposition | 12 359 tkr | 12 544 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 12 039 tkr | 12 334 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 33 tkr | 7 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 3 | 2 519 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 641 tkr | 1 047 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 48 tkr | 2 206 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 dec. 2024 – 30 nov. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 dec. 2022 – 30 nov. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 dec. 2021 – 30 nov. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 dec. 2020 – 30 nov. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 dec. 2019 – 30 nov. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 dec. 2018 – 30 nov. 2019 · Inlämnad –
Pennstället 75 ABHuvudarbetsställe
Sundsvall
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556953-3028
Registreringsdatum
11 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.