Pennstället 99 AB
556953-3473Aktiebolagreg. 2013
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
52 tkr
Soliditet
100 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sundsvall
Postadress
c/o Ernst & Young Ab Mikael Larsson, Box 205, 851 04 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga, och förvalta aktier, andelar och värdepapper samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 0 tkr | 19 tkr | – |
| 2017 | 0 tkr | 5 682 tkr | – |
| 2018 | 0 tkr | 4 463 tkr | 11 886 tkr |
| 2019 | 0 tkr | 5 680 tkr | 14 386 tkr |
| 2020 | 0 tkr | 7 581 tkr | 19 097 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 8 541 tkr | 21 978 tkr |
| 2022 | 0 tkr | 14 385 tkr | 30 462 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 12 854 tkr | 12 992 tkr |
| 2024 | 0 tkr | 13 512 tkr | 24 161 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 52 tkr | 23 984 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,5 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 161 | 45 | 38 | 27 | 29 | 17 | 25 | 14 | – | – |
| Rörelsekostnader | 161 | 45 | 38 | 27 | 29 | 17 | 25 | 14 | – | – |
| Rörelseresultat | −161 | −45 | −38 | −27 | −29 | −17 | −25 | −13 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 215 | 216 | 158 | 93 | 55 | 33 | 41 | 40 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | 213 | 13 557 | 12 893 | 14 412 | 8 570 | 7 598 | 5 704 | 4 476 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 52 | 13 512 | 12 854 | 14 385 | 8 541 | 7 581 | 5 680 | 4 463 | 5 682 | 19 |
| Resultat före skatt | 52 | 13 512 | 12 854 | 14 385 | 8 541 | 7 581 | 5 680 | 4 463 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 20 | 35 | 25 | 13 | 6 | 4 | 4 | 6 | – | – |
| Årets resultat | 33 | 13 476 | 12 830 | 14 371 | 8 535 | 7 578 | 5 676 | 4 457 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 19 607 | 8 831 | 3 380 | 7 723 | 4 359 | 3 004 | 1 775 | 1 714 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 19 607 | 8 831 | 3 380 | 7 723 | 4 359 | 3 004 | 1 775 | 1 714 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 190 | 12 071 | 9 640 | 6 907 | 7 179 | 6 355 | 5 637 | 4 444 | – | – |
| Kassa och bank | 4 300 | 3 341 | 10 | 16 141 | 10 552 | 9 854 | 7 690 | 5 820 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 4 490 | 15 413 | 9 650 | 23 048 | 17 731 | 16 209 | 13 326 | 10 264 | – | – |
| Summa tillgångar | 24 098 | 24 243 | 13 030 | 30 772 | 22 090 | 19 213 | 15 101 | 11 977 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 23 901 | 10 634 | 112 | 16 041 | 13 393 | 11 469 | 8 660 | 7 379 | – | – |
| Fritt eget kapital | 23 934 | 24 111 | 12 942 | 30 412 | 21 928 | 19 047 | 14 336 | 11 836 | – | – |
| Eget kapital | 23 984 | 24 161 | 12 992 | 30 462 | 21 978 | 19 097 | 14 386 | 11 886 | – | – |
| Skatteskulder | 55 | 60 | 38 | 19 | 9 | 7 | 10 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 114 | 83 | 38 | 310 | 112 | 116 | 715 | 91 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 24 098 | 24 243 | 13 030 | 30 772 | 22 090 | 19 213 | 15 101 | 11 977 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 320 | 210 | – | 30 300 | 188 | 184 | 177 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,5 % | 99,7 % | 99,7 % | 99 % | 99,5 % | 99,4 % | 95,3 % | 99,2 % | – | – |
| Kassalikviditet | 3 948 % | 18 679 % | 25 368 % | 7 445 % | 15 819 % | 13 951 % | 1 863 % | 11 256 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,1 % | 55,8 % | 98,8 % | 47,2 % | 38,8 % | 39,7 % | 39,5 % | 37,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 4 752 tkr | 4 752 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 4 752 tkr | 4 752 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 1 458 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 14 856 tkr | 4 079 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 14 856 tkr | 4 079 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 229 tkr | 16 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 11 006 tkr | 4 009 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 33 tkr | 13 476 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 33 tkr | 13 476 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −13 476 tkr | −12 830 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 13 476 tkr | 12 830 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 1 523 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 23 984 tkr | 24 161 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 33 tkr | 13 476 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 1 523 tkr |
| Forslag disposition | 23 934 tkr | 24 111 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 23 614 tkr | 23 901 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 190 tkr | 64 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 27 | 12 008 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 28 tkr | 22 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −541 | 13 341 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 30 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 dec. 2024 – 30 nov. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 dec. 2023 – 30 nov. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 dec. 2021 – 30 nov. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 dec. 2020 – 30 nov. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 dec. 2019 – 30 nov. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 dec. 2018 – 30 nov. 2019 · Inlämnad –
Pennstället 99 ABHuvudarbetsställe
Sundsvall
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556953-3473
Registreringsdatum
11 december 2013
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-13). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.