Pennybridge Optic AB
559434-8509Aktiebolagreg. 2023
Örebro, Örebro län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
5 102 tkr
Resultat efter fin. poster
378 tkr
Soliditet
55 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Stortorget 19 A, 702 11 Örebro
Postadress
c/o Örebro Optik, Stortorget 19 A, 702 11 Örebro
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva handel med glasögon, kontaktlinser och andra optiska artiklar, samt konsultverksamhet inom optikbranschen och ögonsjukvården samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2024 | 999 tkr | 108 tkr | 86 tkr |
| 2025 | 4 689 tkr | 913 tkr | 615 tkr |
| 2026 | 5 102 tkr | 378 tkr | 916 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 54,7 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 7,4 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 8,8 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 102 | 4 689 | 999 |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 2 | – |
| Rörelseintäkter | 5 107 | 4 690 | 999 |
| Handelsvaror | 1 836 | 1 567 | 274 |
| Övriga externa kostnader | 1 246 | 960 | 364 |
| Personalkostnader | 1 587 | 1 167 | 228 |
| Av- och nedskrivningar | 37 | 37 | 4 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 | 2 | 1 |
| Rörelsekostnader | 4 707 | 3 733 | 871 |
| Rörelseresultat | 400 | 957 | 128 |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 |
| Räntekostnader och liknande | 22 | 45 | 19 |
| Finansiella poster | −21 | −44 | −19 |
| Resultat efter finansiella poster | 378 | 913 | 108 |
| Bokslutsdispositioner | 4 | −239 | −29 |
| Resultat före skatt | 382 | 674 | 79 |
| Skatt på årets resultat | 82 | 145 | 18 |
| Årets resultat | 301 | 529 | 61 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 135 | 172 | 209 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 68 | 58 | 58 |
| Anläggningstillgångar | 203 | 230 | 267 |
| Varulager | 703 | 726 | 520 |
| Kundfordringar | 50 | 44 | 28 |
| Kortfristiga fordringar | 264 | 74 | 189 |
| Kassa och bank | 889 | 776 | 338 |
| Omsättningstillgångar | 1 856 | 1 575 | 1 048 |
| Summa tillgångar | 2 059 | 1 805 | 1 315 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 590 | 61 | – |
| Fritt eget kapital | 891 | 590 | 61 |
| Eget kapital | 916 | 615 | 86 |
| Obeskattade reserver | 264 | 268 | 29 |
| Långfristiga skulder | 161 | 237 | 326 |
| Leverantörsskulder | 346 | 321 | 730 |
| Skatteskulder | 77 | 118 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 718 | 685 | 874 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 059 | 1 805 | 1 315 |
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 2.5 | 0.5 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 400 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Soliditet | 54,7 % | 45,9 % | 8,3 % |
| Kassalikviditet | 161 % | 124 % | 60 % |
| Rörelsemarginal | 7,8 % | 20,4 % | 12,8 % |
| Vinstmarginal | 7,4 % | 19,5 % | 10,8 % |
| Omsättningstillväxt | 8,8 % | 369,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 32,8 % | 86 % | 71 % |
| Omsättning per anställd | 1 701 tkr | 1 876 tkr | 1 998 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (36)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 0 | 4 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 58 tkr | 58 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 58 tkr | 58 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 10 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 10 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 10 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 301 tkr | 529 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 301 tkr | 529 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −529 tkr | −61 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 529 tkr | 61 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 916 tkr | 615 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 301 tkr | 529 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | 4 tkr | −4 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −235 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 32 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 36 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 4 tkr | – |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 2 tkr | – |
| Forskott fran kunder | 63 tkr | 34 tkr |
| Forslag disposition | 891 tkr | 590 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 491 tkr | 590 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 43 tkr | 30 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 102 tkr | 172 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 177 tkr | 177 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 75 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 35 tkr | 35 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 703 tkr | 726 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 171 tkr | 64 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 135 tkr | 113 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 84 tkr | 89 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 161 tkr | 237 tkr |
| Periodiseringsfonder | 264 tkr | 264 tkr |
| Stallda sakerheter | 500 tkr | 500 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 500 tkr | 500 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 12 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 apr. 2025 – 31 mars 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 apr. 2024 – 31 mars 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 22 maj 2023 – 31 mars 2024 · Inlämnad –
Pennybridge Optic ABHuvudarbetsställe
Stortorget 19 A, 702 11 Örebro
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559434-8509
Registreringsdatum
22 maj 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örebro, Örebro län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.742 – Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.