PENTAREX Aktiebolag
556989-2150Aktiebolagreg. 2014
Uppsala, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
230 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Pentarex AB
Pentarex AB — AI-driven systemutveckling, självhostad infrastruktur och skräddarsydda digitala lösningar sedan slutet av 1980-talet.
pentarex.se
Adresser
Besöksadress
Bolandsgatan 10, 753 23 Uppsala
Postadress
c/o Hjelm Förlag, Bolandsgatan 10, 753 23 Uppsala
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva kapitalförvaltning och värdepappershandel. Bolaget ska också äga och förvalta fast och lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | – | 90 tkr | 3 792 tkr |
| 2019 | – | 118 tkr | 3 454 tkr |
| 2020 | – | 128 tkr | 3 124 tkr |
| 2021 | – | 312 tkr | 3 369 tkr |
| 2022 | – | −674 tkr | 2 328 tkr |
| 2023 | – | −45 tkr | 2 282 tkr |
| 2024 | – | 2 051 tkr | 4 133 tkr |
| 2025 | – | 230 tkr | 4 109 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,2 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal – – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Övriga externa kostnader | 0 | 0 | – | 0 | 15 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 2 | 4 | 4 | 4 | 4 | 2 |
| Rörelsekostnader | 0 | 0 | 2 | 4 | 19 | 4 | 4 | 2 |
| Rörelseresultat | −0 | −0 | −2 | −4 | −19 | −4 | −4 | −2 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 2 | 13 | – | 0 | 0 | 1 | 91 |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Finansiella poster | 230 | 2 051 | −43 | −670 | 331 | 132 | 122 | 91 |
| Resultat efter finansiella poster | 230 | 2 051 | −45 | −674 | 312 | 128 | 118 | 90 |
| Resultat före skatt | 230 | 2 051 | −45 | −674 | 312 | 128 | 118 | 90 |
| Skatt på årets resultat | 34 | – | 0 | 67 | 67 | 27 | 26 | 8 |
| Årets resultat | 196 | 2 051 | −45 | −741 | 245 | 101 | 92 | 82 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 2 | 6 | 10 | 14 | 6 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 026 | 278 | 386 | 664 | 1 619 | 1 320 | 1 260 | 1 260 |
| Anläggningstillgångar | 1 026 | 278 | 386 | 666 | 1 625 | 1 331 | 1 275 | 1 267 |
| Kortfristiga fordringar | 1 435 | 2 074 | 68 | 28 | 28 | 105 | 25 | 490 |
| Kortfristiga placeringar | 1 603 | 1 798 | 1 798 | 1 798 | 1 799 | 1 690 | 2 050 | 2 044 |
| Kassa och bank | 79 | 52 | 143 | 331 | 0 | 140 | 133 | 1 |
| Omsättningstillgångar | 3 117 | 3 924 | 2 009 | 2 157 | 1 827 | 1 935 | 2 208 | 2 535 |
| Summa tillgångar | 4 143 | 4 203 | 2 395 | 2 823 | 3 452 | 3 266 | 3 482 | 3 801 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 3 863 | 2 032 | 2 278 | 3 019 | 3 074 | 2 974 | 3 312 | 3 660 |
| Fritt eget kapital | 4 059 | 4 083 | 2 232 | 2 278 | 3 319 | 3 074 | 3 404 | 3 742 |
| Eget kapital | 4 109 | 4 133 | 2 282 | 2 328 | 3 369 | 3 124 | 3 454 | 3 792 |
| Leverantörsskulder | 0 | 8 | 0 | 45 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 34 | 0 | 51 | 134 | 67 | 48 | 27 | 7 |
| Kortfristiga skulder | 34 | 70 | 113 | 495 | 83 | 141 | 29 | 9 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 143 | 4 203 | 2 395 | 2 823 | 3 452 | 3 266 | 3 482 | 3 801 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,2 % | 98,3 % | 95,3 % | 82,5 % | 97,6 % | 95,7 % | 99,2 % | 99,8 % |
| Kassalikviditet | 9 104 % | 5 631 % | 1 783 % | 436 % | 2 208 % | 1 369 % | 7 708 % | 26 761 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 4,8 % | 49,6 % | −2 % | −31,8 % | 7,3 % | 3,2 % | 2,7 % | 2,2 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (22)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Agarintressen ovriga foretag | – | −108 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 006 tkr | 366 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 2 006 tkr | 1 366 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 640 tkr | – |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 21 tkr | 21 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 21 tkr | 21 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 196 tkr | 2 051 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 196 tkr | 2 051 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −2 051 tkr | 45 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 2 051 tkr | −45 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 220 tkr | 200 tkr |
| Forslag disposition | 4 059 tkr | 4 083 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 059 tkr | 4 083 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 20 tkr | 20 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 20 tkr | 20 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 435 tkr | 2 074 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 1 603 tkr | 1 798 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 0 | 61 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | −8 tkr |
| Resultat ovrigaforetag agarintresse | 231 tkr | 2 058 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 okt. 2024 – 30 sep. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 okt. 2023 – 30 sep. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 okt. 2022 – 30 sep. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 okt. 2021 – 30 sep. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 okt. 2020 – 30 sep. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 okt. 2019 – 30 sep. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 okt. 2018 – 30 sep. 2019 · Inlämnad –
PENTAREX AktiebolagHuvudarbetsställe
Bolandsgatan 10, 753 23 Uppsala
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556989-2150
Registreringsdatum
5 november 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Uppsala, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.