Peprahs Services AB
559149-6087Aktiebolagreg. 2018
Bandhagen, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
3 216 tkr
Resultat efter fin. poster
−225 tkr
Soliditet
29 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Rågsvedstorg 9, 124 65 Bandhagen
Postadress
Rågsvedstorg 9, 124 65 Bandhagen
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva verksamhet inom försäljning av afro- kosmetiska produkter och frisersalong, afro-karibiska livsmedel, traditionella afrikanska kläder, åkeri med inriktning på utkörning av små paket och reklammaterial, flytthjälp samt lokalvård och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 623 tkr | −101 tkr | – |
| 2019 | 2 549 tkr | −705 tkr | – |
| 2020 | 3 520 tkr | 130 tkr | 624 tkr |
| 2021 | 4 226 tkr | −91 tkr | 533 tkr |
| 2022 | 3 928 tkr | 161 tkr | 661 tkr |
| 2023 | 3 763 tkr | 176 tkr | 870 tkr |
| 2024 | 3 280 tkr | 126 tkr | 996 tkr |
| 2025 | 3 216 tkr | −225 tkr | 771 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 29 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −7 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −1,9 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 216 | 3 280 | 3 763 | 3 928 | 4 226 | 3 520 | 2 549 | 1 623 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 64 | 151 | – | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 3 219 | 3 343 | 3 914 | 3 928 | 4 226 | 3 520 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 226 | 1 100 | 1 278 | 2 022 | 257 | 0 | – | – |
| Handelsvaror | 189 | −269 | 205 | −89 | 2 289 | 1 575 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 752 | 779 | 698 | 621 | 612 | 634 | – | – |
| Personalkostnader | 1 231 | 1 583 | 1 535 | 1 191 | 1 137 | 1 159 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 13 | 22 | 22 | 22 | 22 | – | – |
| Rörelsekostnader | 3 398 | 3 206 | 3 739 | 3 767 | 4 317 | 3 390 | – | – |
| Rörelseresultat | −178 | 137 | 175 | 161 | −91 | 130 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 47 | 12 | −1 | 0 | – | – | – | – |
| Finansiella poster | −47 | −11 | 1 | 0 | – | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −225 | 126 | 176 | 161 | −91 | 130 | −705 | −101 |
| Resultat före skatt | −225 | 126 | 176 | 161 | −91 | 130 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 33 | – | – | – | – |
| Årets resultat | −225 | 126 | 176 | 128 | −91 | 130 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 13 | 35 | 57 | 78 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 13 | 35 | 57 | 78 | – | – |
| Varulager | 1 964 | 2 153 | 1 885 | 2 090 | 2 001 | 2 197 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 75 | 116 | 81 | 77 | 32 | 30 | – | – |
| Kassa och bank | 620 | 566 | 506 | 520 | 317 | 127 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 659 | 2 835 | 2 472 | 2 687 | 2 350 | 2 354 | – | – |
| Summa tillgångar | 2 659 | 2 835 | 2 485 | 2 722 | 2 406 | 2 433 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 946 | 820 | 645 | 483 | 574 | 444 | – | – |
| Fritt eget kapital | 721 | 946 | 820 | 611 | 483 | 574 | – | – |
| Eget kapital | 771 | 996 | 870 | 661 | 533 | 624 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 662 | 1 601 | 1 353 | 1 730 | 1 135 | 1 417 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 111 | 112 | 111 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 226 | 238 | 261 | 330 | 738 | 392 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 659 | 2 835 | 2 485 | 2 722 | 2 406 | 2 433 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | – | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 29 % | 35,2 % | 35 % | 24,3 % | 22,2 % | 25,6 % | – | – |
| Kassalikviditet | 307 % | 287 % | 225 % | 181 % | 47 % | 40 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −5,5 % | 4,2 % | 4,7 % | 4,1 % | −2,1 % | 3,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | −7 % | 3,9 % | 4,7 % | 4,1 % | −2,1 % | 3,7 % | −27,7 % | −6,2 % |
| Omsättningstillväxt | −1,9 % | −12,8 % | −4,2 % | −7,1 % | 20,1 % | 38,1 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −29,2 % | 12,7 % | 20,2 % | 19,4 % | −17 % | 20,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | 1 093 tkr | 1 881 tkr | 1 964 tkr | 2 113 tkr | 1 760 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −225 tkr | 126 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −225 tkr | 126 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −126 tkr | −176 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 126 tkr | 176 tkr |
| Forslag disposition | 721 tkr | 946 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 721 tkr | 946 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 37 tkr | 36 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 1 964 tkr | 2 153 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 0 | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 110 tkr | 110 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 110 tkr | 110 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | – | 13 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 38 tkr | 80 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 105 tkr | 117 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 1 453 tkr | 1 353 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 209 tkr | 248 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 121 tkr | 121 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Peprahs Services ABHuvudarbetsställe
Rågsvedstorg 9, 124 65 Bandhagen
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559149-6087
Registreringsdatum
16 februari 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.390 – Icke-specialiserad partihandel med livsmedel, drycker och tobak
- SNI 46.450 – Partihandel med parfym och kosmetika
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.