Per Colleen AB
559357-9757Aktiebolagreg. 2021
Lidingö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−3 389 tkr
Soliditet
8 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Månkroken 1, 181 63 Lidingö
Postadress
Månkroken 1, 181 63 Lidingö
Verksamhetsbeskrivning
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2022 | 0 tkr | −480 tkr | 9 545 tkr |
| 2023 | 0 tkr | 1 858 tkr | 10 942 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −879 tkr | 9 674 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −3 389 tkr | 5 835 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 7,6 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 54 | 49 | 35 | 27 |
| Rörelsekostnader | 54 | 49 | 35 | 27 |
| Rörelseresultat | −54 | −49 | −35 | −26 |
| Ränteintäkter och liknande | 7 | 6 | 1 | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 481 | 946 | 891 | 370 |
| Finansiella poster | −3 335 | −830 | 1 894 | −453 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 389 | −879 | 1 858 | −480 |
| Resultat före skatt | −3 389 | −879 | 1 858 | −480 |
| Årets resultat | −3 389 | −879 | 1 858 | −480 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 69 709 | 48 185 | 40 909 | 29 750 |
| Anläggningstillgångar | 69 709 | 48 185 | 40 909 | 29 750 |
| Kortfristiga fordringar | – | 0 | 88 | – |
| Kassa och bank | 6 550 | 5 032 | 2 142 | 264 |
| Omsättningstillgångar | 6 550 | 5 032 | 2 229 | 264 |
| Summa tillgångar | 76 259 | 53 217 | 43 138 | 30 014 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | −801 | 529 | −942 | – |
| Fritt eget kapital | 5 810 | 9 649 | 10 917 | 9 520 |
| Eget kapital | 5 835 | 9 674 | 10 942 | 9 545 |
| Långfristiga skulder | 69 988 | 43 057 | 31 722 | 20 370 |
| Skatteskulder | 404 | 473 | 459 | 83 |
| Kortfristiga skulder | 436 | 486 | 474 | 98 |
| Summa eget kapital och skulder | 76 259 | 53 217 | 43 138 | 30 014 |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 7,6 % | 18,2 % | 25,4 % | 31,8 % |
| Kassalikviditet | 1 501 % | 1 036 % | 470 % | 268 % |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −58,1 % | −9,1 % | 17 % | −5 % |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 48 067 tkr | 39 542 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 48 067 tkr | 41 067 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 3 000 tkr | 2 842 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 10 000 tkr | 5 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 0 | 1 524 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | 1 524 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 0 | 1 524 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 21 643 tkr | 8 642 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 24 624 tkr | 8 642 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 15 981 tkr | 6 642 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 2 981 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 2 981 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −3 389 tkr | −879 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −3 389 tkr | −879 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 879 tkr | −1 858 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −879 tkr | 1 858 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 450 tkr | 388 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 5 835 tkr | 9 674 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −3 389 tkr | −879 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 450 tkr | 388 tkr |
| Forslag disposition | 5 810 tkr | 9 649 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 5 274 tkr | 9 199 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 1 457 tkr | 1 524 tkr |
| Overkursfond | −10 000 tkr | −10 000 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 69 988 tkr | 43 057 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | −404 tkr | 1 635 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 32 tkr | 13 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 30 dec. 2021 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Per Colleen ABHuvudarbetsställe
Månkroken 1, 181 63 Lidingö
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559357-9757
Registreringsdatum
30 december 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Lidingö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 050 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.