Peritas Fastigheter 16 AB
559140-7688Aktiebolagreg. 2017
Sundsvall, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−14 244 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Storgatan 20 C, 852 31 Sundsvall
Postadress
c/o Peritas Fastigheter Ab, Storgatan 20 C, 852 31 Sundsvall
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | – | 0 tkr | – |
| 2021 | – | −5 tkr | – |
| 2022 | – | 108 tkr | 28 116 tkr |
| 2023 | – | 167 tkr | 28 249 tkr |
| 2024 | – | 173 tkr | 28 386 tkr |
| 2025 | – | −14 244 tkr | 14 105 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 7 | 7 | 9 | 64 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 | 7 | 9 | 64 | – | – |
| Rörelseresultat | −7 | −7 | −9 | −64 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 2 | 2 | 2 | – | – |
| Finansiella poster | −14 237 | 180 | 176 | 172 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −14 244 | 173 | 167 | 108 | −5 | 0 |
| Resultat före skatt | −14 244 | 173 | 167 | 108 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 37 | 36 | 34 | 22 | – | – |
| Årets resultat | −14 281 | 137 | 133 | 86 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 14 243 | 28 520 | 28 349 | 28 171 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 14 243 | 28 520 | 28 349 | 28 171 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 0 | 0 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 0 | 1 | 19 | 28 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 0 | 1 | 19 | 28 | – | – |
| Summa tillgångar | 14 243 | 28 520 | 28 368 | 28 199 | 28 240 | 28 241 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 28 336 | 28 199 | 28 066 | 27 980 | – | – |
| Fritt eget kapital | 14 055 | 28 336 | 28 199 | 28 066 | – | – |
| Eget kapital | 14 105 | 28 386 | 28 249 | 28 116 | – | – |
| Långfristiga skulder | 66 | 65 | 63 | 62 | – | – |
| Skatteskulder | 72 | 70 | 56 | 22 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 72 | 70 | 56 | 22 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 14 243 | 28 520 | 28 368 | 28 199 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99 % | 99,5 % | 99,6 % | 99,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 0 % | 1 % | 34 % | 127 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −101,3 % | 0,5 % | 0,5 % | 0,3 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (25)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 6 706 tkr | 21 126 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 21 126 tkr | 21 126 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 14 420 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 14 420 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | −14 281 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −14 281 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −137 tkr | −133 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 137 tkr | 133 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −14 281 tkr | 137 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Fordringar koncernforetag langfristiga | 7 537 tkr | 7 394 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga anskaffningsvarden | 7 537 tkr | 7 223 tkr |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden bortskrivnafordringar | 42 tkr | – |
| Fordringar koncernforetag langfristiga forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 186 tkr | – |
| Forslag disposition | 14 055 tkr | 28 336 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 14 055 tkr | 28 336 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 | 13 |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 186 tkr | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter kortfristiga fordringar pa andelar ikoncernforetag som ar omsattningstillgang | 186 tkr | – |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 4 | – |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | −14 420 tkr | – |
| Resultat andelar koncernforetag nedskrivning | −14 420 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar inkl nedskrivning | – | 183 tkr |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 66 tkr | 65 tkr |
| Tillgangar avsattningar skulder per typ | 66 tkr | 65 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Peritas Fastigheter 16 ABHuvudarbetsställe
Storgatan 20 C, 852 31 Sundsvall
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559140-7688
Registreringsdatum
19 december 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sundsvall, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.