Persbo Schakt & Maskin i Löddeköpinge AB
556537-3916Aktiebolagreg. 1996
Löddeköpinge, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
6 311 tkr
Resultat efter fin. poster
116 tkr
Soliditet
62 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Grand Prix Vägen 113, 246 50 Löddeköpinge
Postadress
Grand Prix Vägen 113, 246 50 Löddeköpinge
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall utföra gräv- och schaktarbeten, åkeriverksamhet, handel med entreprenad- och lantbruksmaskiner samt uppfödning och utbildning av ridhästar och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 5 358 tkr | −48 tkr | – |
| 2019 | 5 637 tkr | 684 tkr | – |
| 2020 | 5 708 tkr | 348 tkr | 1 093 tkr |
| 2021 | 6 790 tkr | 652 tkr | 1 280 tkr |
| 2022 | 6 478 tkr | 460 tkr | 1 472 tkr |
| 2023 | 7 692 tkr | 964 tkr | 1 843 tkr |
| 2024 | 7 226 tkr | 1 169 tkr | 2 513 tkr |
| 2025 | 6 720 tkr | 216 tkr | 2 690 tkr |
| 2026 | 6 311 tkr | 116 tkr | 2 780 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 62,3 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 1,8 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt −6,1 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 311 | 6 720 | 7 226 | 7 692 | 6 478 | 6 790 | 5 708 | 5 637 | 5 358 |
| Övriga rörelseintäkter | 121 | 115 | 326 | 247 | 77 | 273 | 322 | – | – |
| Rörelseintäkter | 6 431 | 6 835 | 7 552 | 7 939 | 6 555 | 7 063 | 6 031 | – | – |
| Handelsvaror | 2 889 | 3 315 | 3 452 | 3 964 | 3 110 | 3 319 | 2 926 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 406 | 302 | 381 | 371 | 354 | 371 | 203 | – | – |
| Personalkostnader | 1 965 | 1 927 | 1 932 | 1 795 | 1 634 | 1 676 | 1 475 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 959 | 960 | 895 | 805 | 950 | 976 | 999 | – | – |
| Rörelsekostnader | 6 218 | 6 504 | 6 661 | 6 935 | 6 049 | 6 341 | 5 604 | – | – |
| Rörelseresultat | 213 | 331 | 891 | 1 004 | 506 | 722 | 427 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 41 | 493 | 6 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 100 | 155 | 215 | 46 | 46 | 70 | 79 | – | – |
| Finansiella poster | −97 | −115 | 278 | −40 | −46 | −70 | −79 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 116 | 216 | 1 169 | 964 | 460 | 652 | 348 | 684 | −48 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | −450 | −539 | −192 | −414 | −100 | – | – |
| Resultat före skatt | 116 | 216 | 719 | 425 | 268 | 238 | 248 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 26 | 39 | 49 | 54 | 56 | 51 | 53 | – | – |
| Årets resultat | 90 | 177 | 670 | 371 | 213 | 187 | 195 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 7 256 | 7 497 | 8 456 | 7 004 | 5 186 | 5 337 | 5 333 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 807 | 777 | 687 | 206 | 206 | 206 | 206 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 062 | 8 273 | 9 143 | 7 209 | 5 392 | 5 543 | 5 538 | – | – |
| Kundfordringar | 581 | 530 | 405 | 487 | 423 | 871 | 339 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 695 | 550 | 408 | 899 | 423 | 871 | 357 | – | – |
| Kassa och bank | 1 167 | 1 532 | 859 | 1 259 | 912 | 1 540 | 1 377 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 1 862 | 2 082 | 1 267 | 2 158 | 1 335 | 2 411 | 1 734 | – | – |
| Summa tillgångar | 9 924 | 10 355 | 10 410 | 9 367 | 6 727 | 7 954 | 7 272 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 590 | 2 413 | 1 743 | 1 372 | 1 160 | 973 | 778 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 680 | 2 590 | 2 413 | 1 743 | 1 372 | 1 160 | 973 | – | – |
| Eget kapital | 2 780 | 2 690 | 2 513 | 1 843 | 1 472 | 1 280 | 1 093 | – | – |
| Obeskattade reserver | 4 282 | 4 282 | 4 282 | 3 832 | 3 293 | 3 101 | 2 687 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 629 | 2 143 | 2 657 | 2 595 | 691 | 1 348 | 2 108 | – | – |
| Leverantörsskulder | 389 | 268 | 94 | 172 | 114 | 901 | 50 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 6 | 6 | 6 | 6 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 234 | 1 240 | 958 | 1 097 | 1 271 | 2 225 | 1 385 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 9 924 | 10 355 | 10 410 | 9 367 | 6 727 | 7 954 | 7 272 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | – | 20 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 62,3 % | 58,8 % | 56,8 % | 52,2 % | 60,8 % | 47 % | 44,4 % | – | – |
| Kassalikviditet | 151 % | 168 % | 132 % | 197 % | 105 % | 108 % | 125 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | 4,9 % | 12,3 % | 13,1 % | 7,8 % | 10,6 % | 7,5 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,8 % | 3,2 % | 16,2 % | 12,5 % | 7,1 % | 9,6 % | 6,1 % | 12,1 % | −0,9 % |
| Omsättningstillväxt | −6,1 % | −7 % | −6,1 % | 18,7 % | −4,6 % | 19 % | 1,3 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3,2 % | 6,6 % | 26,7 % | 20,1 % | 14,4 % | 14,6 % | 17,8 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 104 tkr | 2 240 tkr | 2 409 tkr | 2 564 tkr | 2 159 tkr | 2 263 tkr | 1 903 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (40)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 4 282 tkr | 4 282 tkr |
| Andra langfristiga fordringar | 601 tkr | 508 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 601 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | 63 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 30 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 206 tkr | 268 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 206 tkr | 268 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | −62 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 63 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 90 tkr | 177 tkr |
| Byggnader mark | 234 tkr | 244 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 255 tkr | 255 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 21 tkr | 11 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 10 tkr | 10 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | – | 100 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 90 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −177 tkr | −670 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 177 tkr | 670 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 780 tkr | 2 690 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 90 tkr | 177 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring overavskrivningar | – | 0 |
| Forslag disposition | 2 680 tkr | 2 590 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 680 tkr | 2 590 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 7 022 tkr | 7 253 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 14 831 tkr | 14 142 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 7 809 tkr | 6 890 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 66 tkr | 100 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 755 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 949 tkr | 949 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 29 tkr | 100 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 0 | 514 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 114 tkr | 20 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 67 tkr | 207 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 514 tkr | 514 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 629 tkr | 2 143 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 456 tkr | 5 071 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 150 tkr | 150 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 4 306 tkr | 4 921 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 264 tkr | 252 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 maj 2025 – 30 apr. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2025
Period 1 maj 2024 – 30 apr. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 maj 2023 – 30 apr. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 maj 2022 – 30 apr. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 maj 2021 – 30 apr. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 maj 2020 – 30 apr. 2021 · Inlämnad –
Persbo Schakt & Maskin i Löddeköpinge ABHuvudarbetsställe
Grand Prix Vägen 113, 246 50 Löddeköpinge
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556537-3916
Registreringsdatum
17 december 1996
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Kävlinge, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.