Perseus Investment AB
559288-2830Aktiebolagreg. 2020
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
13 125 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Drottninggatan 35, 111 51 Stockholm
Postadress
c/o Tarnhelm Transaktion Ab, Drottninggatan 35, 111 51 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Företagskonsultverksamhet, skatterådgivning, affärsutveckling, affärsplanering, affärsrådgivning, affärsstrategi Bolaget skall äga aktier i dotter- och intresseföretag samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | 3 498 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | 1 010 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | 1 536 tkr | 4 720 tkr |
| 2024 | 150 tkr | −532 tkr | 2 185 tkr |
| 2025 | 0 tkr | 13 125 tkr | 13 139 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,4 % – branschmedian 69,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 18,5 %
Omsättningstillväxt −100 % – branschmedian 1,5 %
Median för 15247 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 150 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 62 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 62 | 150 | 0 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 85 | 26 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 85 | 26 | 1 | – | – |
| Rörelseresultat | −23 | 124 | −1 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 19 457 | 2 000 | 1 500 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 62 | 63 | 37 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 13 148 | −656 | 1 537 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 13 125 | −532 | 1 536 | 1 010 | 3 498 |
| Bokslutsdispositioner | −39 | −155 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 13 086 | −687 | 1 536 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 0 | 7 | 7 | – | – |
| Årets resultat | 13 086 | −695 | 1 528 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 909 | 1 437 | 753 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 909 | 1 437 | 753 | – | – |
| Kundfordringar | 41 | 188 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 861 | 4 529 | 7 759 | – | – |
| Kortfristiga placeringar | 4 000 | – | – | – | – |
| Kassa och bank | 4 150 | 165 | 110 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 10 011 | 4 694 | 7 869 | – | – |
| Summa tillgångar | 13 920 | 6 131 | 8 622 | 8 243 | 5 381 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – | – |
| Balanserat resultat | 28 | 2 855 | 3 166 | – | – |
| Fritt eget kapital | 13 114 | 2 160 | 4 695 | – | – |
| Eget kapital | 13 139 | 2 185 | 4 720 | – | – |
| Skatteskulder | 8 | 15 | 9 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 781 | 3 946 | 3 903 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 920 | 6 131 | 8 622 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 386 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,4 % | 35,6 % | 54,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 282 % | 119 % | 202 % | – | – |
| Rörelsemarginal | – | 82,4 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | −355 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | −100 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 99,6 % | −31,8 % | 32,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (48)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 6 tkr | 6 tkr |
| Andelar koncernforetag | 170 tkr | 304 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 9 210 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | – |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden inkop | 6 187 tkr | – |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 6 321 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | −9 040 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 500 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 3 233 tkr | 1 126 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 3 283 tkr | 1 126 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden arets omklassificeringar | – | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 2 156 tkr | 658 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 50 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 50 tkr | – |
| Arets resultat eget kapital | 13 086 tkr | −695 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 13 086 tkr | −695 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 695 tkr | −1 528 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −695 tkr | 1 528 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 2 132 tkr | 1 840 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 13 139 tkr | 2 185 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 13 086 tkr | −695 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 2 132 tkr | 1 840 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 12 tkr | 0 |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 419 tkr | 4 281 tkr |
| Forslag disposition | 13 114 tkr | 928 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 11 728 tkr | 928 tkr |
| Fritt eget kapital efter utdelning beslutad extra bolagsstamma | – | 928 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 250 | 400 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | −105 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 123 tkr | – |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,25 | 0,4 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 6 tkr | 6 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag antal andelar | 250 | 250 |
| Innehav andelar koncernforetag arets resultat | 1 855 tkr | 2 301 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag eget kapital | 4 791 tkr | 4 936 tkr |
| Innehav andelar koncernforetag kapitalandel | 1 | 1 |
| Innehav andelar koncernforetag redovisat varde | 25 tkr | 25 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 6 371 tkr | 2 719 tkr |
| Ovriga bokslutsdispositioner | −39 tkr | −155 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 389 tkr | 61 tkr |
| Ovriga kortfristiga placeringar | 4 000 tkr | – |
| Ovriga kortfristiga skulder | 753 tkr | 1 216 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 20 tkr | 2 715 tkr |
| Utdelning beslutad extra bolagsstamma | – | 1 232 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Perseus Investment ABHuvudarbetsställe
Drottninggatan 35, 111 51 Stockholm
Redovisning & ekonomi
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559288-2830
Registreringsdatum
8 december 2020
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Redovisning & ekonomi
- SNI 69.201 – Redovisning och bokföring; skatterådgivning
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.