Persiska Handelshuset AB
559115-2268Aktiebolagreg. 2017
Sollentuna, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
0 tkr
Resultat efter fin. poster
−2 tkr
Soliditet
97 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Pilvägen 26, 191 42 Sollentuna
Postadress
c/o Masoud Nikpour Ardaly, Pilvägen 26, 191 42 Sollentuna
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska äga och förvalta andra bolag inom café- och restaurangbranschen, bedriva detaljhandel inom livsmedel, verksamhets- och ledarutveckling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 0 tkr | 1 699 tkr | – |
| 2019 | 0 tkr | −41 tkr | 1 708 tkr |
| 2020 | 0 tkr | −69 tkr | 1 638 tkr |
| 2021 | 0 tkr | 2 837 tkr | 4 476 tkr |
| 2022 | 0 tkr | −1 478 tkr | 2 998 tkr |
| 2023 | 0 tkr | −874 tkr | 2 124 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −3 tkr | 2 121 tkr |
| 2025 | 0 tkr | −2 tkr | 2 120 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 97,3 %
Vinstmarginal –
Omsättningstillväxt –
Branschmedian visas när minst fem jämförbara företag finns.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Övriga externa kostnader | 2 | 3 | 874 | 18 | 45 | 24 | 11 | – |
| Av- och nedskrivningar | – | – | – | 0 | 45 | 45 | 30 | – |
| Rörelsekostnader | 2 | 3 | 874 | 18 | 90 | 69 | 41 | – |
| Rörelseresultat | −2 | −3 | −874 | −18 | −90 | −69 | −41 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | 0 | 2 927 | – | – | – |
| Finansiella poster | – | – | 0 | −1 459 | 2 927 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −2 | −3 | −874 | −1 478 | 2 837 | −69 | −41 | 1 699 |
| Resultat före skatt | −2 | −3 | −874 | −1 478 | 2 837 | −69 | −41 | – |
| Årets resultat | −2 | −3 | −874 | −1 478 | 2 837 | −69 | −41 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | – | – | – | 0 | 0 | 45 | 90 | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 115 | 2 115 | 2 115 | 0 | 1 000 | 2 173 | 2 173 | – |
| Anläggningstillgångar | 2 115 | 2 115 | 2 115 | 0 | 1 000 | 2 218 | 2 263 | – |
| Kortfristiga fordringar | – | – | – | 0 | 639 | 120 | 120 | – |
| Kassa och bank | 64 | 66 | 69 | 3 053 | 3 487 | 12 | 11 | – |
| Omsättningstillgångar | 64 | 66 | 69 | 3 053 | 4 126 | 132 | 131 | – |
| Summa tillgångar | 2 179 | 2 181 | 2 184 | 3 053 | 5 126 | 2 350 | 2 394 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 2 071 | 2 074 | 2 948 | 4 426 | 1 588 | 1 658 | 1 699 | – |
| Fritt eget kapital | 2 070 | 2 071 | 2 074 | 2 948 | 4 426 | 1 588 | 1 658 | – |
| Eget kapital | 2 120 | 2 121 | 2 124 | 2 998 | 4 476 | 1 638 | 1 708 | – |
| Kortfristiga skulder | 60 | 60 | 60 | 54 | 650 | 711 | 686 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 2 179 | 2 181 | 2 184 | 3 053 | 5 126 | 2 350 | 2 394 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 97,3 % | 97,3 % | 97,3 % | 98,2 % | 87,3 % | 69,7 % | 71,3 % | – |
| Kassalikviditet | 107 % | 110 % | 115 % | 5 602 % | 634 % | 19 % | 19 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −0,1 % | −0,1 % | −41,1 % | −49,3 % | 63,4 % | −4,2 % | −2,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (15)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 2 115 tkr | 2 115 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 2 115 tkr | 2 115 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −2 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −2 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | – | 874 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | −3 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | – | −874 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 3 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 120 tkr | 2 121 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −2 tkr | −3 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | – | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 0 | – |
| Forslag disposition | 2 070 tkr | 2 071 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 070 tkr | 2 071 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 60 tkr | 60 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 sep. 2019 – 31 aug. 2020 · Inlämnad –
Persiska Handelshuset ABHuvudarbetsställe
Pilvägen 26, 191 42 Sollentuna
Övrig verksamhet
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559115-2268
Registreringsdatum
12 juni 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Sollentuna, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Övrig verksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.