Personligt Måleri i Linköping AB
559187-2717Aktiebolagreg. 2018
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 136 tkr
Resultat efter fin. poster
130 tkr
Soliditet
84 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Överåsvägen 7, 589 41 Linköping
Postadress
c/o Per Hammar, Överåsvägen 7, 589 41 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva dekorationsmåleri, måleri, möbeltillverkning, möbelrenovering, inredningskonsult, och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 1 106 tkr | 178 tkr | – |
| 2021 | 1 180 tkr | 191 tkr | 316 tkr |
| 2022 | 1 099 tkr | 95 tkr | 368 tkr |
| 2023 | 1 018 tkr | −94 tkr | 275 tkr |
| 2024 | 791 tkr | 36 tkr | 412 tkr |
| 2025 | 1 136 tkr | 130 tkr | 485 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 84,5 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 11,4 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 43,6 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 136 | 791 | 1 018 | 1 099 | 1 180 | 1 106 |
| Aktiverat arbete för egen räkning | – | 0 | −119 | 108 | −53 | – |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | – | 0 | 89 | – |
| Rörelseintäkter | 1 136 | 791 | 900 | 1 207 | 1 216 | – |
| Råvaror och förnödenheter | 110 | 111 | 74 | 147 | 91 | – |
| Övriga externa kostnader | 137 | 152 | 205 | 228 | 229 | – |
| Personalkostnader | 738 | 485 | 707 | 737 | 705 | – |
| Av- och nedskrivningar | 21 | 7 | 7 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 006 | 756 | 994 | 1 112 | 1 025 | – |
| Rörelseresultat | 130 | 36 | −94 | 95 | 191 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 0 | 1 | 1 | −0 | −0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 130 | 36 | −94 | 95 | 191 | 178 |
| Bokslutsdispositioner | −35 | 124 | 0 | −26 | 0 | – |
| Resultat före skatt | 95 | 160 | −94 | 69 | 191 | – |
| Skatt på årets resultat | 22 | 23 | 0 | 16 | 42 | – |
| Årets resultat | 73 | 138 | −94 | 53 | 149 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 72 | 21 | 28 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 72 | 21 | 28 | – | – | – |
| Kundfordringar | 78 | 217 | 106 | 15 | 68 | – |
| Kortfristiga fordringar | 135 | 251 | 167 | 206 | 156 | – |
| Kassa och bank | 506 | 384 | 441 | 682 | 687 | – |
| Omsättningstillgångar | 641 | 635 | 608 | 888 | 842 | – |
| Summa tillgångar | 713 | 656 | 636 | 888 | 842 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 362 | 225 | 318 | 266 | 117 | – |
| Fritt eget kapital | 435 | 362 | 225 | 318 | 266 | – |
| Eget kapital | 485 | 412 | 275 | 368 | 316 | – |
| Obeskattade reserver | 147 | 112 | 236 | 236 | 210 | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 2 | 1 | – |
| Skatteskulder | 32 | 8 | 10 | 10 | 19 | – |
| Kortfristiga skulder | 81 | 131 | 125 | 284 | 317 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 713 | 656 | 636 | 888 | 842 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 84,5 % | 76,5 % | 72,7 % | 62,6 % | 57,3 % | – |
| Kassalikviditet | 795 % | 484 % | 486 % | 313 % | 266 % | – |
| Rörelsemarginal | 11,5 % | 4,5 % | −9,2 % | 8,6 % | 16,2 % | – |
| Vinstmarginal | 11,4 % | 4,6 % | −9,2 % | 8,6 % | 16,2 % | 16,1 % |
| Omsättningstillväxt | 43,6 % | −22,3 % | −7,4 % | −6,9 % | 6,7 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 15 % | 33,4 % | −34 % | 14,3 % | 47,2 % | – |
| Omsättning per anställd | 1 136 tkr | 791 tkr | 1 018 tkr | 1 099 tkr | 1 180 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (13)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 73 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 73 tkr | 138 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −138 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 138 tkr | −94 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | −35 tkr | 124 tkr |
| Forslag disposition | 435 tkr | 362 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 435 tkr | 362 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | – | 0 |
| Inventarier verktyg installationer | 72 tkr | 21 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 57 tkr | 33 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 39 tkr | 114 tkr |
| Periodiseringsfonder | 147 tkr | 112 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 10 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Personligt Måleri i Linköping ABHuvudarbetsställe
Överåsvägen 7, 589 41 Linköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559187-2717
Registreringsdatum
19 december 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.341 – Måleriarbeten
- SNI 31.009 – Tillverkning av andra möbler och madrasser
- SNI 95.240 – Reparation och underhåll av möbler och heminredning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.