Persson Forest Aktiebolag
556657-6830Aktiebolagreg. 2004
Bredbyn, Västernorrlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
444 tkr
Resultat efter fin. poster
188 tkr
Soliditet
28 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Fannbyvägen 13 A, 895 30 Bredbyn
Postadress
Fannbyvägen 13 A, 895 30 Bredbyn
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva skogsavverkning och virkestransporter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 124 tkr | 71 tkr | – |
| 2019 | 109 tkr | 56 tkr | – |
| 2020 | 94 tkr | 45 tkr | 534 tkr |
| 2021 | 88 tkr | 46 tkr | 560 tkr |
| 2022 | 200 tkr | 112 tkr | 625 tkr |
| 2023 | 344 tkr | 117 tkr | 694 tkr |
| 2024 | 344 tkr | 113 tkr | 770 tkr |
| 2025 | 444 tkr | 188 tkr | 892 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 28,2 % – branschmedian 51,2 %
Vinstmarginal 42,3 % – branschmedian 10 %
Omsättningstillväxt 29,1 % – branschmedian 1,6 %
Median för 2773 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 444 | 344 | 344 | 200 | 88 | 94 | 109 | 124 |
| Rörelseintäkter | 443 | 344 | 343 | 200 | 88 | 94 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 51 | 47 | 47 | 62 | 18 | 24 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 140 | 124 | 112 | 20 | 20 | 20 | – | – |
| Rörelsekostnader | 191 | 171 | 159 | 82 | 38 | 44 | – | – |
| Rörelseresultat | 252 | 173 | 184 | 118 | 50 | 50 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 6 | 29 | 1 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 70 | 89 | 68 | 6 | 4 | 6 | – | – |
| Finansiella poster | −64 | −60 | −67 | −6 | −4 | −6 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 188 | 113 | 117 | 112 | 46 | 45 | 56 | 71 |
| Bokslutsdispositioner | −32 | −15 | −30 | −29 | −12 | 0 | – | – |
| Resultat före skatt | 156 | 98 | 87 | 83 | 34 | 44 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 34 | 22 | 19 | 18 | 8 | 10 | – | – |
| Årets resultat | 122 | 76 | 68 | 65 | 26 | 34 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 3 234 | 2 967 | 3 091 | 2 442 | 625 | 645 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 235 | 2 968 | 3 092 | 2 443 | 626 | 646 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 6 | 13 | 117 | 416 | 11 | 4 | – | – |
| Kassa och bank | 347 | 666 | 1 075 | 1 375 | 145 | 145 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 353 | 679 | 1 192 | 1 791 | 156 | 149 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 588 | 3 647 | 4 284 | 4 234 | 782 | 795 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 650 | 574 | 506 | 440 | 414 | 380 | – | – |
| Fritt eget kapital | 772 | 650 | 574 | 505 | 440 | 414 | – | – |
| Eget kapital | 892 | 770 | 694 | 625 | 560 | 534 | – | – |
| Obeskattade reserver | 151 | 119 | 104 | 74 | 45 | 33 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 383 | 2 520 | 2 636 | 1 763 | 92 | 142 | – | – |
| Leverantörsskulder | – | – | 0 | 625 | – | – | – | – |
| Skatteskulder | 18 | 8 | 7 | 3 | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 162 | 238 | 850 | 1 772 | 85 | 86 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 588 | 3 647 | 4 284 | 4 234 | 782 | 795 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 28,2 % | 23,7 % | 18,1 % | 16,2 % | 76,2 % | 70,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 218 % | 285 % | 140 % | 101 % | 184 % | 173 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 56,8 % | 50,3 % | 53,5 % | 59 % | 56,8 % | 53,2 % | – | – |
| Vinstmarginal | 42,3 % | 32,9 % | 34 % | 56 % | 52,3 % | 47,9 % | 51,4 % | 57,3 % |
| Omsättningstillväxt | 29,1 % | 0 % | 72 % | 127,3 % | −6,4 % | −13,8 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 13,7 % | 9,9 % | 9,8 % | 10,4 % | 4,6 % | 6,4 % | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (35)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 1 tkr | 1 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 1 tkr | 1 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 122 tkr | 76 tkr |
| Byggnader mark | 3 234 tkr | 2 967 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 3 769 tkr | 3 362 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 535 tkr | 395 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden inkop | 407 tkr | 0 |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 140 tkr | 124 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 122 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −76 tkr | −68 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 76 tkr | 68 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 892 tkr | 770 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 122 tkr | 76 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | −32 tkr | −15 tkr |
| Forslag disposition | 772 tkr | 650 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 772 tkr | 650 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 6 tkr | 13 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 876 tkr | 1 013 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | – | 0 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 3 tkr | 80 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 127 tkr | 127 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 383 tkr | 1 520 tkr |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar anskaffningsvarden | – | 0 |
| Pagaende nyanlaggningar forskott materiella anlaggningstillgangar forandring anskaffningsvarden omklassificeringar | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 151 tkr | 119 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Skulder koncernforetag langfristiga | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Stallda sakerheter | 2 200 tkr | 2 200 tkr |
| Stallda sakerheter fastighetsinteckningar | 1 900 tkr | 1 900 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 300 tkr | 300 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 14 tkr | 23 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 juli 2022 – 30 juni 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 juli 2021 – 30 juni 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 juli 2020 – 30 juni 2021 · Inlämnad –
Persson Forest AktiebolagHuvudarbetsställe
Fannbyvägen 13 A, 895 30 Bredbyn
Jordbruk, skog & fiske
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556657-6830
Registreringsdatum
12 mars 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Örnsköldsvik, Västernorrlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Jordbruk, skog & fiske
- SNI 02.200 – Drivning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.