Perssons Entreprenadverksamhet i Västerås AB
559013-9514Aktiebolagreg. 2015
Fagersta, Västmanlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 344 tkr
Resultat efter fin. poster
11 tkr
Soliditet
37 %
Anställda
3
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Sjöhagsvägen 35, 737 91 Fagersta
Postadress
c/o Stefan Persson, Sjöhagsvägen 35, 737 91 Fagersta
Verksamhetsbeskrivning
Aktiebolaget ska bedriva konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsentreprenad, uthyrningsverksamhet inom entreprenadmaskiner och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2019 | 5 893 tkr | 6 050 tkr | – |
| 2020 | 6 057 tkr | −160 tkr | – |
| 2021 | 5 481 tkr | −2 216 tkr | 6 811 tkr |
| 2022 | 7 711 tkr | −1 110 tkr | 5 002 tkr |
| 2023 | 9 557 tkr | 55 tkr | 4 057 tkr |
| 2024 | 6 349 tkr | −874 tkr | 2 083 tkr |
| 2025 | 7 344 tkr | 11 tkr | 2 094 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 37 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 0,2 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 15,7 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 344 | 6 349 | 9 557 | 7 711 | 5 481 | 6 057 | 5 893 |
| Övriga rörelseintäkter | 26 | 225 | 386 | 791 | 37 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 370 | 6 574 | 9 943 | 8 501 | 5 518 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 1 900 | 674 | 699 | 544 | 631 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 798 | 2 642 | 4 196 | 5 096 | 3 269 | – | – |
| Personalkostnader | 2 487 | 2 865 | 3 218 | 2 842 | 2 267 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 966 | 916 | 958 | 815 | 833 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 21 | 91 | 608 | 186 | 630 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 173 | 7 188 | 9 678 | 9 482 | 7 631 | – | – |
| Rörelseresultat | 198 | −614 | 264 | −981 | −2 113 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 189 | 263 | 210 | 129 | 104 | – | – |
| Finansiella poster | −187 | −260 | −209 | −128 | −103 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 11 | −874 | 55 | −1 110 | −2 216 | −160 | 6 050 |
| Resultat före skatt | 11 | −874 | 55 | −1 110 | −2 216 | – | – |
| Årets resultat | 11 | −874 | 55 | −1 110 | −2 216 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 4 554 | 5 696 | 7 124 | 6 136 | 12 680 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 117 | 135 | 45 | 56 | 68 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 4 671 | 5 830 | 7 169 | 6 192 | 12 748 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 568 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 885 | 1 057 | 911 | 2 160 | 1 480 | – | – |
| Kassa och bank | 104 | 0 | 1 505 | 568 | 422 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 989 | 1 057 | 2 416 | 2 727 | 1 902 | – | – |
| Summa tillgångar | 5 660 | 6 888 | 9 585 | 8 919 | 14 650 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 033 | 2 907 | 3 952 | 6 061 | 8 977 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 044 | 2 033 | 4 007 | 4 952 | 6 761 | – | – |
| Eget kapital | 2 094 | 2 083 | 4 057 | 5 002 | 6 811 | – | – |
| Långfristiga skulder | 1 875 | 2 900 | 4 127 | 2 670 | 6 742 | – | – |
| Leverantörsskulder | 622 | 256 | 428 | 471 | 224 | – | – |
| Skatteskulder | 76 | 105 | 84 | 38 | 7 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 691 | 1 905 | 1 401 | 1 247 | 1 097 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 5 660 | 6 888 | 9 585 | 8 919 | 14 650 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 000 | 0 | 1 100 | 1 000 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 37 % | 30,2 % | 42,3 % | 56,1 % | 46,5 % | – | – |
| Kassalikviditet | 58 % | 56 % | 172 % | 219 % | 173 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 2,7 % | −9,7 % | 2,8 % | −12,7 % | −38,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 0,2 % | −13,8 % | 0,6 % | −14,4 % | −40,4 % | −2,6 % | 102,7 % |
| Omsättningstillväxt | 15,7 % | −33,6 % | 24 % | 40,7 % | −9,5 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 0,5 % | −42 % | 1,4 % | −22,2 % | −32,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 448 tkr | 2 116 tkr | 2 389 tkr | 1 928 tkr | 1 370 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (38)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 117 tkr | 135 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 117 tkr | 135 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 18 tkr | 11 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | – | 100 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 11 tkr | −874 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 0 | 73 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 11 tkr | −874 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 874 tkr | −55 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −874 tkr | 55 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 1 100 tkr |
| Forslag disposition | 2 044 tkr | 2 033 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 044 tkr | 2 033 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 1 000 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 205 tkr | 809 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 126 tkr | 1 785 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 2 472 tkr | 2 948 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 346 tkr | 1 163 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 654 tkr | 3 580 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 1 177 tkr | 1 141 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 392 tkr | 346 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 209 tkr | 617 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | 125 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 3 429 tkr | 3 910 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 5 627 tkr | 5 535 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 2 199 tkr | 1 625 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | – | 258 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 92 tkr | 1 475 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 574 tkr | 570 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | – | 93 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 235 tkr | 249 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 66 tkr | 651 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 709 tkr | 738 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 1 875 tkr | 2 826 tkr |
| Stallda sakerheter | 4 021 tkr | 4 852 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 800 tkr | 800 tkr |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 3 221 tkr | 4 052 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 445 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 218 tkr | 155 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Perssons Entreprenadverksamhet i Västerås ABHuvudarbetsställe
Sjöhagsvägen 35, 737 91 Fagersta
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559013-9514
Registreringsdatum
15 maj 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Fagersta, Västmanlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 77.320 – Uthyrning och leasing av bygg- och anläggningsmaskiner
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.