Peshang Abdul AB
559010-6695Aktiebolagreg. 2015
Upplands Väsby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
598 tkr
Resultat efter fin. poster
−15 tkr
Soliditet
50 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Frötunagränd 4, 194 55 Upplands Väsby
Postadress
c/o Peshang Abdul, Frötunagränd 4, 194 55 Upplands Väsby
Verksamhetsbeskrivning
Konsulttjänster inom medicin och läkarvård, därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2 484 tkr | 902 tkr | – |
| 2017 | 628 tkr | 116 tkr | – |
| 2018 | 898 tkr | 516 tkr | 420 tkr |
| 2019 | 1 043 tkr | 530 tkr | 449 tkr |
| 2020 | 1 072 tkr | 584 tkr | 492 tkr |
| 2021 | 582 tkr | 27 tkr | 311 tkr |
| 2022 | 677 tkr | 124 tkr | 174 tkr |
| 2023 | 319 tkr | −155 tkr | 58 tkr |
| 2024 | 598 tkr | −15 tkr | 60 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 50,5 % – branschmedian 74,8 %
Vinstmarginal −2,5 % – branschmedian 21,1 %
Omsättningstillväxt 87,5 % – branschmedian −2 %
Median för 17252 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 598 | 319 | 677 | 582 | 1 072 | 1 043 | 898 | 628 | 2 484 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | −40 | 40 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 598 | 319 | 677 | 542 | 1 112 | 1 043 | 898 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 180 | 178 | 149 | 161 | 156 | 85 | 92 | – | – |
| Personalkostnader | 435 | 296 | 290 | 234 | 248 | 303 | 161 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | – | 0 | 107 | 112 | 112 | 112 | 112 | – | – |
| Rörelsekostnader | 615 | 474 | 547 | 507 | 516 | 500 | 365 | – | – |
| Rörelseresultat | −17 | −154 | 130 | 35 | 596 | 543 | 533 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 2 | 2 | 0 | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 3 | 6 | 8 | 11 | 13 | 17 | – | – |
| Finansiella poster | 2 | −1 | −6 | −8 | −11 | −13 | −17 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −15 | −155 | 124 | 27 | 584 | 530 | 516 | 116 | 902 |
| Bokslutsdispositioner | 20 | 170 | −32 | 0 | −146 | −132 | −128 | – | – |
| Resultat före skatt | 5 | 15 | 93 | 27 | 438 | 398 | 388 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 3 | 7 | 20 | 6 | 94 | 85 | 86 | – | – |
| Årets resultat | 2 | 8 | 73 | 21 | 344 | 313 | 302 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | – | 0 | 107 | 219 | 331 | 444 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 68 | 68 | 68 | 68 | – | – | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 68 | 68 | 68 | 175 | 219 | 331 | 444 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 101 | 164 | 170 | 75 | 70 | 75 | 68 | – | – |
| Kassa och bank | 388 | 204 | 667 | 792 | 1 249 | 757 | 468 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 489 | 368 | 837 | 867 | 1 319 | 833 | 536 | – | – |
| Summa tillgångar | 557 | 436 | 905 | 1 042 | 1 539 | 1 164 | 979 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 8 | 0 | 51 | 240 | 99 | 86 | 68 | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 | 8 | 124 | 261 | 442 | 399 | 370 | – | – |
| Eget kapital | 60 | 58 | 174 | 311 | 492 | 449 | 420 | – | – |
| Obeskattade reserver | 278 | 298 | 469 | 437 | 437 | 290 | 158 | – | – |
| Långfristiga skulder | – | 0 | 80 | 156 | 230 | 299 | 365 | – | – |
| Leverantörsskulder | 21 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | 0 | 11 | 5 | 11 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 219 | 79 | 182 | 138 | 379 | 127 | 36 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 557 | 436 | 905 | 1 042 | 1 539 | 1 164 | 979 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | – | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 0 | 124 | 210 | 202 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 50,5 % | 67,7 % | 60,4 % | 63,1 % | 54,6 % | 58,3 % | 55,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 224 % | 463 % | 459 % | 628 % | 348 % | 658 % | 1 485 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −2,8 % | −48,4 % | 19,2 % | 6 % | 55,6 % | 52,1 % | 59,3 % | – | – |
| Vinstmarginal | −2,5 % | −48,7 % | 18,4 % | 4,6 % | 54,5 % | 50,8 % | 57,4 % | 18,4 % | 36,3 % |
| Omsättningstillväxt | 87,5 % | −52,8 % | 16,3 % | −45,7 % | 2,7 % | 16,1 % | 43 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 3 % | 14,4 % | 42 % | 6,7 % | 69,8 % | 69,7 % | 71,9 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 598 tkr | 319 tkr | 677 tkr | 582 tkr | 1 072 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 68 tkr | 68 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 68 tkr | 68 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 2 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 2 tkr | 8 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −8 tkr | −73 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 8 tkr | 73 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | – | 124 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 60 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring periodiseringsfond | 20 tkr | 170 tkr |
| Forslag disposition | 10 tkr | 8 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 tkr | 8 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 48 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 0 | 0 |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 535 tkr | 535 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 535 tkr | 535 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 26 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 101 tkr | 116 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 188 tkr | 71 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | – | 0 |
| Periodiseringsfonder | 278 tkr | 298 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 9 tkr | 9 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Peshang Abdul ABHuvudarbetsställe
Frötunagränd 4, 194 55 Upplands Väsby
Hälsa & vård
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559010-6695
Registreringsdatum
15 april 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Upplands Väsby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Hälsa & vård
- SNI 86.211 – Primärvårdsmottagningar med läkare m.m.
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-15). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.