Peteli AB
559042-1151Aktiebolagreg. 2015
Täby, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2026Omsättning
472 tkr
Resultat efter fin. poster
−503 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Radarvägen 4, 183 59 Täby
Postadress
Radarvägen 4, 183 59 Täby
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska arbeta med konsulttjänster och försäljning till storköksmarknaden.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 1 014 tkr | 495 tkr | – |
| 2019 | 732 tkr | 386 tkr | – |
| 2020 | 1 341 tkr | 777 tkr | 847 tkr |
| 2021 | 791 tkr | 328 tkr | 918 tkr |
| 2023 | 1 556 tkr | 886 tkr | – |
| 2024 | 1 638 tkr | 940 tkr | – |
| 2025 | 1 377 tkr | 1 411 tkr | 2 830 tkr |
| 2026 | 472 tkr | −503 tkr | 2 734 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,6 % – branschmedian 54 %
Vinstmarginal −106,6 % – branschmedian 3,7 %
Omsättningstillväxt −65,7 % – branschmedian −0,7 %
Median för 18828 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 472 | 1 377 | 1 638 | 1 556 | 791 | 1 341 | 732 | 1 014 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 154 | – | – | 9 | 0 | – | – |
| Rörelseintäkter | 472 | 1 531 | – | – | 800 | 1 341 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 318 | 439 | – | – | 360 | 218 | – | – |
| Personalkostnader | 525 | 498 | – | – | 55 | 346 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 96 | 95 | – | – | 57 | 1 | – | – |
| Rörelsekostnader | 939 | 1 032 | – | – | 472 | 565 | – | – |
| Rörelseresultat | −468 | 499 | – | – | 328 | 777 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | −2 | 20 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 3 | 1 | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | −35 | 912 | – | – | 0 | −0 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −503 | 1 411 | 940 | 886 | 328 | 777 | 386 | 495 |
| Bokslutsdispositioner | 675 | −78 | – | – | −17 | −195 | – | – |
| Resultat före skatt | 172 | 1 333 | – | – | 312 | 582 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 63 | 111 | – | – | 70 | 129 | – | – |
| Årets resultat | 109 | 1 222 | – | – | 242 | 453 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 290 | 386 | – | – | 227 | 284 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 720 | 2 750 | – | – | 1 439 | 1 439 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 3 009 | 3 136 | – | – | 1 665 | 1 722 | – | – |
| Kundfordringar | 42 | 43 | – | – | 44 | 19 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 42 | 99 | – | – | 101 | 33 | – | – |
| Kassa och bank | 565 | 1 208 | – | – | 381 | 428 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 607 | 1 308 | – | – | 482 | 462 | – | – |
| Summa tillgångar | 3 616 | 4 444 | – | – | 2 148 | 2 184 | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | – | – | 50 | 50 | – | – |
| Balanserat resultat | 2 575 | 1 558 | – | – | 627 | 344 | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 684 | 2 780 | – | – | 868 | 797 | – | – |
| Eget kapital | 2 734 | 2 830 | – | – | 918 | 847 | – | – |
| Obeskattade reserver | 455 | 1 130 | – | – | 926 | 910 | – | – |
| Skatteskulder | 48 | 108 | – | – | 60 | 16 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 427 | 483 | – | – | 303 | 428 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 616 | 4 444 | – | – | 2 148 | 2 184 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2026 | 2025 | 2024* | 2023* | 2021 | 2020 | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 2 | – | – | 1 | 1 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | – | – | – | 190 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,6 % | 83,9 % | – | – | 77 % | 71,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 142 % | 270 % | – | – | 159 % | 108 % | – | – |
| Rörelsemarginal | −99,1 % | 36,2 % | – | – | 41,5 % | 57,9 % | – | – |
| Vinstmarginal | −106,6 % | 102,5 % | 57,4 % | 56,9 % | 41,5 % | 57,9 % | 52,7 % | 48,8 % |
| Omsättningstillväxt | −65,7 % | −15,9 % | 5,3 % | – | −41 % | 83,2 % | −27,8 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 4 % | 43,2 % | – | – | 26,3 % | 53,5 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 472 tkr | 689 tkr | – | – | 791 tkr | 1 341 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (31)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2026 | 2025 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 2 720 tkr | 2 750 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 2 750 tkr | 2 750 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden reglerade fordringar | 0 | 1 439 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 2 750 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 30 tkr | 0 |
| Andra langfristiga fordringar nedskrivningar | 30 tkr | 0 |
| Arets resultat eget kapital | 109 tkr | 1 222 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 109 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −1 222 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 1 222 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 205 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 2 734 tkr | 2 830 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 109 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 205 tkr | – |
| Forandring periodiseringsfond | 675 tkr | −78 tkr |
| Forslag disposition | 2 684 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 2 684 tkr | – |
| Inventarier verktyg installationer | 290 tkr | 386 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 481 tkr | 481 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 191 tkr | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 0 | 285 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 481 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 96 tkr | 95 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 0 | 229 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 30 tkr | 0 |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 18 | 56 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 372 tkr | 367 tkr |
| Periodiseringsfonder | 455 tkr | 1 130 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 892 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 8 tkr | 8 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2026
Period 1 feb. 2025 – 31 jan. 2026 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 feb. 2020 – 31 jan. 2021 · Inlämnad –
Peteli ABHuvudarbetsställe
Radarvägen 4, 183 59 Täby
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559042-1151
Registreringsdatum
16 december 2015
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Täby, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 46.649 – Partihandel med diverse andra maskiner och diverse annan utrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.