Peter Andersson Boda Bred AB
559062-8185Aktiebolagreg. 2016
Enköping, Uppsala län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
133 tkr
Resultat efter fin. poster
1 836 tkr
Soliditet
99 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Breds-Boda 15, 745 95 Enköping
Postadress
c/o Peter Andersson, Breds-Boda 15, 745 95 Enköping
Verksamhetsbeskrivning
Företaget ska bedriva konsultation inom projektledning, projektering, och affärsutveckling inom energi och infrastrukturbranscher, förvaltning av fast och lös egendom, handel med värdepapper och andra finansiella instrument samt därtill hörande verksamhet. Företaget ska bedriva inköp, försäljning och uthyrning av maskiner inom skogsbruk och vedproduktion. Bolaget ska bedriva mark- och fastighetsutveckling.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 750 tkr | 646 tkr | – |
| 2018 | 350 tkr | 902 tkr | 1 164 tkr |
| 2019 | 8 tkr | 2 812 tkr | 3 859 tkr |
| 2020 | 20 tkr | 381 tkr | 4 079 tkr |
| 2021 | 100 tkr | 420 tkr | 4 316 tkr |
| 2022 | 30 tkr | 162 tkr | 4 291 tkr |
| 2023 | 129 tkr | 1 271 tkr | 5 367 tkr |
| 2024 | 64 tkr | 237 tkr | 5 399 tkr |
| 2025 | 133 tkr | 1 836 tkr | 7 026 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 99,2 % – branschmedian 74,7 %
Vinstmarginal 1 379,1 % – branschmedian 20,5 %
Omsättningstillväxt 108 % – branschmedian −5,6 %
Median för 46722 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 133 | 64 | 129 | 30 | 100 | 20 | 8 | 350 | 750 |
| Rörelseintäkter | 133 | 64 | 129 | 30 | 100 | 20 | 8 | 350 | – |
| Övriga externa kostnader | 141 | 172 | 120 | 94 | 102 | 73 | 64 | 71 | – |
| Av- och nedskrivningar | 12 | 34 | 34 | – | – | – | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 65 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 218 | 206 | 154 | 94 | 102 | 73 | 64 | 71 | – |
| Rörelseresultat | −85 | −142 | −25 | −64 | −2 | −53 | −55 | 279 | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | – | – | – | – | – | 0 | 781 | 670 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 449 | 0 | 0 | 0 | – | 0 | 62 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | – | – | 0 | 12 | 7 | 3 | 4 | 1 | – |
| Finansiella poster | 1 920 | 379 | 1 296 | 226 | 423 | 434 | 2 867 | 623 | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 836 | 237 | 1 271 | 162 | 420 | 381 | 2 812 | 902 | 646 |
| Bokslutsdispositioner | – | – | 0 | – | 0 | 16 | 55 | −71 | – |
| Resultat före skatt | 1 836 | 237 | 1 271 | 162 | 420 | 397 | 2 867 | 831 | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | – | – | – | 0 | 47 | – |
| Årets resultat | 1 836 | 237 | 1 271 | 162 | 420 | 397 | 2 867 | 784 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 25 | 102 | 136 | – | – | – | – | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 875 | 3 610 | 2 887 | 2 790 | 2 534 | 1 341 | 1 032 | 241 | – |
| Anläggningstillgångar | 5 900 | 3 711 | 3 022 | 2 790 | 2 534 | 1 341 | 1 032 | 241 | – |
| Kortfristiga fordringar | 794 | 504 | 1 481 | 400 | 604 | 487 | 2 613 | 1 025 | – |
| Kassa och bank | 388 | 1 214 | 899 | 1 121 | 1 179 | 2 260 | 230 | 116 | – |
| Omsättningstillgångar | 1 182 | 1 718 | 2 379 | 1 521 | 1 783 | 2 747 | 2 843 | 1 141 | – |
| Summa tillgångar | 7 082 | 5 429 | 5 402 | 4 311 | 4 317 | 4 088 | 3 876 | 1 382 | 838 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 5 140 | 5 113 | 4 046 | 4 078 | 3 846 | 3 632 | 942 | 330 | – |
| Fritt eget kapital | 6 976 | 5 349 | 5 317 | 4 241 | 4 266 | 4 029 | 3 809 | 1 114 | – |
| Eget kapital | 7 026 | 5 399 | 5 367 | 4 291 | 4 316 | 4 079 | 3 859 | 1 164 | – |
| Obeskattade reserver | – | – | – | – | – | 0 | 16 | 71 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 33 | 17 | 1 | 3 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | – | – | – | – | – | 0 | 146 | – |
| Kortfristiga skulder | 56 | 30 | 35 | 21 | 1 | 8 | 0 | 146 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 082 | 5 429 | 5 402 | 4 311 | 4 317 | 4 088 | 3 876 | 1 382 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 215 | 210 | – | 195 | 188 | 184 | 177 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 99,2 % | 99,5 % | 99,4 % | 99,5 % | 100 % | 99,8 % | 99,9 % | 88,4 % | – |
| Kassalikviditet | 2 098 % | 5 781 % | 6 867 % | 7 361 % | 140 846 % | 33 261 % | 1 041 459 % | 780 % | – |
| Rörelsemarginal | −63,6 % | −222,2 % | −19,2 % | −213,1 % | −2,3 % | −265,5 % | −656,2 % | 79,7 % | – |
| Vinstmarginal | 1 379,1 % | 369,8 % | 985,6 % | 542,3 % | 420,4 % | 1 905,9 % | 33 470,9 % | 257,8 % | 86,2 % |
| Omsättningstillväxt | 108 % | −50,4 % | 330,8 % | −70,1 % | 400,1 % | 138 % | −97,6 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 26,1 % | 4,4 % | 23,7 % | 3,8 % | 9,7 % | 9,7 % | 74,3 % | 67,4 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (45)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | 1 525 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | 1 525 tkr | 25 tkr |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden inkop | 1 500 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 4 000 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 350 tkr | 3 585 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 4 540 tkr | 3 682 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 3 142 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 4 000 tkr | 688 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 93 tkr | – |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar | – | 35 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav nedskrivningar | 190 tkr | 97 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 836 tkr | 237 tkr |
| Eventual forpliktelser | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 836 tkr | 237 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −237 tkr | −1 271 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat utdelning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 237 tkr | 1 271 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | – | 5 399 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 836 tkr | 237 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 210 tkr | 204 tkr |
| Fordringar intresseforetag gemensamt styrda foretag kortfristiga | 744 tkr | – |
| Forslag disposition | 6 976 tkr | 5 349 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 6 761 tkr | 5 140 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 50 tkr | 60 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag antal andelar | 375 | 250 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag arets resultat | 1 243 tkr | 660 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag eget kapital | 1 318 tkr | 1 107 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag kapitalandel | 0,5 | 0,333 |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag redovisat varde | 1 525 tkr | 25 tkr |
| Innehav andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag rostrattsandel | 0,5 | 0,333 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 25 tkr | 102 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 62 tkr | 170 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 37 tkr | 68 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 108 tkr | – |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 12 tkr | 34 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 43 tkr | – |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 93 tkr | −35 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 64 | 444 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 53 tkr | 30 tkr |
| Resultat andelar intresseforetag gemensamt styrda | 525 tkr | 344 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 40 tkr | – |
| Stallda sakerheter | 0 | 0 |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 3 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Peter Andersson Boda Bred ABHuvudarbetsställe
Breds-Boda 15, 745 95 Enköping
Konsulttjänster
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559062-8185
Registreringsdatum
16 maj 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Enköping, Uppsala län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Konsulttjänster
- SNI 70.200 – Konsultverksamhet avseende företags organisation
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.