Peter Lantz Consulting AB
559418-6610Aktiebolagreg. 2023
Enskede, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
–
Resultat efter fin. poster
−47 tkr
Soliditet
94 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Herrhagsvägen 33, 122 48 Enskede
Postadress
c/o Peter Lantz, Herrhagsvägen 33, 122 48 Enskede
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva konsultverksamhet inom bank, finans och försäkring samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2023 | – | – | – |
| 2023 | 1 105 tkr | 544 tkr | 457 tkr |
| 2024 | 0 tkr | −34 tkr | 423 tkr |
| 2025 | – | −47 tkr | 172 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 94,5 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal – – branschmedian 22,1 %
Omsättningstillväxt – – branschmedian −1,1 %
Median för 2809 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | – | 0 | 1 105 | – |
| Rörelseintäkter | – | 0 | 1 105 | – |
| Övriga externa kostnader | 40 | 34 | 23 | – |
| Personalkostnader | 5 | 0 | 537 | – |
| Rörelsekostnader | 45 | 34 | 560 | – |
| Rörelseresultat | −45 | −34 | 545 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 2 | 0 | 1 | – |
| Finansiella poster | −2 | 0 | −1 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −47 | −34 | 544 | – |
| Resultat före skatt | −47 | −34 | 544 | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 112 | – |
| Årets resultat | −47 | −34 | 432 | – |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 5 | 7 | 6 | – |
| Kassa och bank | 177 | 482 | 532 | – |
| Omsättningstillgångar | 182 | 489 | 537 | – |
| Summa tillgångar | 182 | 489 | 537 | – |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Bundet eget kapital | 25 | 25 | 25 | – |
| Balanserat resultat | 194 | 432 | – | – |
| Fritt eget kapital | 147 | 398 | 432 | – |
| Eget kapital | 172 | 423 | 457 | – |
| Leverantörsskulder | – | 0 | 1 | – |
| Skatteskulder | 0 | 61 | 68 | – |
| Kortfristiga skulder | 10 | 65 | 80 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 182 | 489 | 537 | – |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 100 | 204 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 94,5 % | 86,6 % | 85,1 % | – |
| Kassalikviditet | 1 813 % | 748 % | 670 % | – |
| Rörelsemarginal | – | – | 49,4 % | – |
| Vinstmarginal | – | – | 49,2 % | – |
| Omsättningstillväxt | – | −100 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −27,2 % | −8 % | 94,5 % | – |
| Omsättning per anställd | – | 0 tkr | 1 105 tkr | – |
Övriga poster i årsredovisningen (10)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −47 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −47 tkr | −34 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 34 tkr | −432 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −34 tkr | 432 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 204 tkr | – |
| Forslag disposition | 147 tkr | 398 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 47 tkr | 194 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 3 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 2 tkr | 7 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 10 tkr | 5 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 19 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Peter Lantz Consulting ABHuvudarbetsställe
Herrhagsvägen 33, 122 48 Enskede
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559418-6610
Registreringsdatum
19 januari 2023
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
25 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.190 – Annan stödverksamhet avseende finansiella tjänster utom försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
- SNI 66.290 – Övrig stödverksamhet avseende försäkrings- och pensionsfondsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.