swereg

PETER MATTSSONS GOLVSERVICE Aktiebolag

556403-8833Aktiebolagreg. 1990

Bygg & hantverk
Aktiv
Verksamt enligt SCB

Väddö, Stockholms län

Nyckeltal

Räkenskapsår 2025

Omsättning

1 234 tkr

+1 % mot föregående år

Resultat efter fin. poster

192 tkr

+56 % mot föregående år

Soliditet

53 %

−3,6 p.e. mot föregående år

Anställda

1

0 % mot föregående år

Är det här ditt företag?

Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.

Adresser

Besöksadress

Elmsta Udde 31 B, 764 31 Väddö

Postadress

Elmsta Udde 31 B, 764 31 Väddö

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget skall bedriva golvläggning, mattförsäljning och därmed förenlig verksamhet.

Utveckling (tkr)

Visa siffrorna som tabell
Omsättning, resultat efter finansiella poster och eget kapital per räkenskapsår, i tusental kronor
RäkenskapsårOmsättningResultatEget kapital
20201 738 tkr306 tkr306 tkr
20211 882 tkr272 tkr311 tkr
20221 712 tkr163 tkr306 tkr
20231 218 tkr−15 tkr174 tkr
20241 227 tkr123 tkr267 tkr
20251 234 tkr192 tkr264 tkr

Jämfört med branschen

Soliditet 53,3 % – branschmedian 53,3 %

Vinstmarginal 15,6 % – branschmedian 6,2 %

Omsättningstillväxt 0,6 % – branschmedian 2,7 %

Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.

Resultaträkning (tkr)

Resultaträkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Nettoomsättning1 2341 2271 2181 7121 8821 738
Förändring av lager–05−96960
Övriga rörelseintäkter2713––––
Rörelseintäkter1 2611 2391 2231 6161 9781 738
Råvaror och förnödenheter516490470512757489
Övriga externa kostnader270240254245308322
Personalkostnader270388514695640621
Av- och nedskrivningar14–––––
Rörelsekostnader1 0701 1181 2381 4521 7041 431
Rörelseresultat190121−15163273307
Ränteintäkter och liknande220–––
Räntekostnader och liknande–––022
Finansiella poster2200−2−2
Resultat efter finansiella poster192123−15163272306
Bokslutsdispositioner−7719085−71−58
Resultat före skatt18519475248201247
Skatt på årets resultat384118534555
Årets resultat14615357195155192

Balansräkning (tkr)

Balansräkning per räkenskapsår, i tusental kronor
Post202520242023202220212020
Materiella anläggningstillgångar57–––––
Anläggningstillgångar57–––––
Varulager2020201511125
Kundfordringar8265368842128
Kortfristiga fordringar182194146163124241
Kassa och bank290296291631637523
Omsättningstillgångar492510457808872789
Summa tillgångar549510457808872789
Aktiekapital100100100100100100
Bundet eget kapital108108108108108108
Balanserat resultat9683486
Fritt eget kapital15615966198203198
Eget kapital264267174306311306
Obeskattade reserver3629100190275204
Långfristiga skulder1289111315
Leverantörsskulder333025383046
Kortfristiga skulder237205174301273264
Summa eget kapital och skulder549510457808872789

Anställda och utdelning

Medelantal anställda och föreslagen utdelning per räkenskapsår
Post202520242023202220212020
Medelantal anställda111111
Föreslagen utdelning (tkr)15015060190200–

Nyckeltal per år

Nyckeltal per räkenskapsår
Nyckeltal202520242023202220212020
Soliditet53,3 %56,9 %55,4 %56,6 %60,7 %59,3 %
Kassalikviditet199 %239 %252 %264 %279 %290 %
Rörelsemarginal15,4 %9,9 %−1,3 %9,5 %14,5 %17,7 %
Vinstmarginal15,6 %10,1 %−1,2 %9,5 %14,4 %17,6 %
Omsättningstillväxt0,6 %0,7 %−28,8 %−9 %8,3 %–
Avkastning på eget kapital55,5 %57,4 %33 %63,7 %50 %62,8 %
Omsättning per anställd1 234 tkr1 227 tkr1 218 tkr1 712 tkr1 882 tkr1 738 tkr
Övriga poster i årsredovisningen (24)

Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.

Övriga poster ur årsredovisningen
Post20252024
Ackumulerade overavskrivningar7 tkr–
Arets resultat eget kapital146 tkr153 tkr
Forandring eget kapital arets resultat arets resultat146 tkr153 tkr
Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning−153 tkr−57 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning153 tkr57 tkr
Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning150 tkr60 tkr
Forandring overavskrivningar7 tkr–
Forandring periodiseringsfond071 tkr
Forslag disposition156 tkr159 tkr
Forslag disposition balanseras iny rakning6 tkr9 tkr
Forslag disposition utdelning annan utdelning150 tkr150 tkr
Forutbetalda kostnader upplupna intakter06 tkr
Inventarier verktyg installationer57 tkr–
Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden71 tkr–
Inventarier verktyg installationer avskrivningar14 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop71 tkr–
Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar14 tkr–
Lager ravaror fornodenheter20 tkr20 tkr
Ovriga fordringar kortfristiga100 tkr123 tkr
Ovriga kortfristiga skulder142 tkr97 tkr
Ovriga langfristiga skulder12 tkr8 tkr
Periodiseringsfonder29 tkr29 tkr
Reservfond8 tkr8 tkr
Upplupna kostnader forutbetalda intakter62 tkr79 tkr

Årsredovisningar

  • Räkenskapsår 2025

    Period 1 sep. 2024 – 31 aug. 2025 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2024

    Period 1 sep. 2023 – 31 aug. 2024 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2023

    Period 1 sep. 2022 – 31 aug. 2023 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2022

    Period 1 sep. 2021 – 31 aug. 2022 · Inlämnad –

  • Räkenskapsår 2021

    Period 1 sep. 2020 – 31 aug. 2021 · Inlämnad –

  • PETER MATTSSONS GOLVSERVICE AktiebolagHuvudarbetsställe

    Elmsta Udde 31 B, 764 31 Väddö

    Bygg & hantverk

Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.

Organisationsnummer

556403-8833

Registreringsdatum

22 augusti 1990

Bolagsform

Aktiebolag

Kommun och län

Norrtälje, Stockholms län

Enligt postadressens postnummer

Status hos Bolagsverket

Aktiv

F-skatt

Uppgift saknas

Momsregistrering

Uppgift saknas

Arbetsgivarregistrering

Uppgift saknas

Aktiekapital

100 000 kr

SNI-koder

Bygg & hantverk

  • SNI 43.330 – Golv- och väggbeläggningsarbeten

Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-07). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.

Liknande företag i närheten

Visa fler