Petop AB
556671-6642Aktiebolagreg. 2004
Södertälje, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
9 172 tkr
Resultat efter fin. poster
1 576 tkr
Soliditet
74 %
Anställda
5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Bergaholm Huvudbyggnaden 1, 152 95 Södertälje
Postadress
Bergaholm Huvudbyggnaden 1, 152 95 Södertälje
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva detaljhandel företrädesvis med optik, glasögon och presentartiklar samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 5 928 tkr | 662 tkr | – |
| 2019 | 7 146 tkr | 806 tkr | – |
| 2020 | 6 003 tkr | 514 tkr | – |
| 2021 | 7 485 tkr | 1 030 tkr | 1 574 tkr |
| 2022 | 7 934 tkr | 729 tkr | 1 616 tkr |
| 2023 | 7 907 tkr | 855 tkr | 1 702 tkr |
| 2024 | 8 911 tkr | 1 213 tkr | 2 049 tkr |
| 2025 | 9 172 tkr | 1 576 tkr | 2 395 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 74,3 % – branschmedian 47 %
Vinstmarginal 17,2 % – branschmedian 1,6 %
Omsättningstillväxt 2,9 % – branschmedian 0,4 %
Median för 27656 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 172 | 8 911 | 7 907 | 7 934 | 7 485 | 6 003 | 7 146 | 5 928 |
| Övriga rörelseintäkter | 262 | 230 | 218 | 191 | 278 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 9 433 | 9 140 | 8 125 | 8 125 | 7 763 | – | – | – |
| Handelsvaror | 3 034 | 2 968 | 2 510 | 2 528 | 2 439 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 2 088 | 2 143 | 2 145 | 2 394 | 1 999 | – | – | – |
| Personalkostnader | 2 737 | 2 858 | 2 613 | 2 432 | 2 252 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 49 | 49 | 56 | 45 | 43 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 908 | 8 017 | 7 325 | 7 399 | 6 733 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 1 525 | 1 123 | 800 | 727 | 1 030 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 51 | 90 | 55 | 2 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 50 | 89 | 55 | 2 | −0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 576 | 1 213 | 855 | 729 | 1 030 | 514 | 806 | 662 |
| Bokslutsdispositioner | −0 | −12 | −111 | −41 | 5 | – | – | – |
| Resultat före skatt | 1 576 | 1 201 | 745 | 688 | 1 036 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 330 | 254 | 158 | 146 | 216 | – | – | – |
| Årets resultat | 1 246 | 947 | 587 | 542 | 820 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 129 | 178 | 227 | 260 | 40 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 129 | 178 | 227 | 260 | 40 | – | – | – |
| Varulager | 28 | 34 | 36 | 25 | 36 | – | – | – |
| Kundfordringar | 27 | 101 | 47 | 50 | 57 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 27 | 178 | 119 | 50 | 144 | – | – | – |
| Kassa och bank | 3 569 | 2 906 | 2 485 | 2 375 | 2 363 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 625 | 3 118 | 2 640 | 2 450 | 2 543 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 3 754 | 3 295 | 2 867 | 2 710 | 2 584 | – | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 1 049 | 1 002 | 1 016 | 974 | 654 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 2 295 | 1 949 | 1 602 | 1 516 | 1 474 | – | – | – |
| Eget kapital | 2 395 | 2 049 | 1 702 | 1 616 | 1 574 | – | – | – |
| Obeskattade reserver | 496 | 496 | 484 | 373 | 332 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 107 | 75 | 53 | 109 | 21 | – | – | – |
| Skatteskulder | 189 | 43 | 17 | 40 | 105 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 863 | 751 | 681 | 722 | 678 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 3 754 | 3 295 | 2 867 | 2 710 | 2 584 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020* | 2019* | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 900 | 900 | 600 | 500 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 74,3 % | 74,1 % | 72,8 % | 70,5 % | 71,1 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 417 % | 411 % | 382 % | 336 % | 370 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 16,6 % | 12,6 % | 10,1 % | 9,2 % | 13,8 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | 17,2 % | 13,6 % | 10,8 % | 9,2 % | 13,8 % | 8,6 % | 11,3 % | 11,2 % |
| Omsättningstillväxt | 2,9 % | 12,7 % | −0,3 % | 6 % | 24,7 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 52 % | 46,2 % | 34,5 % | 33,6 % | 52,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 834 tkr | 1 782 tkr | 1 977 tkr | 1 984 tkr | 1 871 tkr | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Ackumulerade overavskrivningar | 66 tkr | 66 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 246 tkr | 947 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 246 tkr | 947 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −947 tkr | −587 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 947 tkr | 587 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 900 tkr | 600 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 2 395 tkr | 2 049 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 1 246 tkr | 947 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 900 tkr | 600 tkr |
| Forandring overavskrivningar | −202 | 2 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −14 tkr |
| Forskott fran kunder | 137 tkr | 104 tkr |
| Forslag disposition | 2 295 tkr | 1 949 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 395 tkr | 1 049 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 129 tkr | 178 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 620 tkr | 1 620 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 491 tkr | 1 442 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 49 tkr | 49 tkr |
| Lager fardiga varor handelsvaror | 28 tkr | 34 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 111 | 77 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 237 tkr | 353 tkr |
| Periodiseringsfonder | 430 tkr | 430 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 193 tkr | 176 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Petop ABHuvudarbetsställe
Bergaholm Huvudbyggnaden 1, 152 95 Södertälje
Butik & handel
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556671-6642
Registreringsdatum
4 december 2004
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Södertälje, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Butik & handel
- SNI 47.742 – Detaljhandel med glasögon och andra optiska artiklar utom fotoutrustning
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.