Petranders AB
559130-0198Aktiebolagreg. 2017
Trelleborg, Skåne län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 882 tkr
Resultat efter fin. poster
288 tkr
Soliditet
86 %
Anställda
1
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ugglarpsvägen 186-0, 231 96 Trelleborg
Postadress
Ugglarpsvägen 186-0, 231 96 Trelleborg
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom system för hantering, rening och transport av vatten samt sälja utrustning, produkter och reservdelar inom all-service, reparation, dränering, markarbete och därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2 039 tkr | 4 tkr | 50 tkr |
| 2019 | 2 068 tkr | 25 tkr | 70 tkr |
| 2020 | 2 169 tkr | 556 tkr | 506 tkr |
| 2021 | 1 160 tkr | 184 tkr | 196 tkr |
| 2022 | 1 094 tkr | 257 tkr | 399 tkr |
| 2023 | 1 424 tkr | 458 tkr | 613 tkr |
| 2024 | 1 368 tkr | 388 tkr | 922 tkr |
| 2025 | 1 882 tkr | 288 tkr | 1 150 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 85,8 % – branschmedian 55,6 %
Vinstmarginal 15,3 % – branschmedian 9,8 %
Omsättningstillväxt 37,6 % – branschmedian 3,1 %
Median för 1907 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 882 | 1 368 | 1 424 | 1 094 | 1 160 | 2 169 | 2 068 | 2 039 |
| Förändring av lager | – | – | – | 0 | −22 | −2 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 0 | 1 | 7 | 118 | 39 | 107 | 18 |
| Rörelseintäkter | 1 886 | 1 368 | 1 425 | 1 100 | 1 256 | 2 207 | 2 175 | 2 058 |
| Råvaror och förnödenheter | – | – | – | 0 | 61 | 4 | 484 | 470 |
| Handelsvaror | 533 | 8 | 42 | 0 | 72 | 492 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 221 | 87 | 125 | 109 | 156 | 417 | 400 | 492 |
| Personalkostnader | 748 | 798 | 745 | 718 | 777 | 656 | 1 209 | 1 004 |
| Av- och nedskrivningar | 96 | 91 | 55 | 15 | 6 | 74 | 50 | 79 |
| Rörelsekostnader | 1 599 | 983 | 966 | 842 | 1 072 | 1 643 | 2 142 | 2 044 |
| Rörelseresultat | 286 | 386 | 459 | 258 | 184 | 564 | 33 | 13 |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 3 | 2 | 0 | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 1 | 4 | 1 | 1 | 8 | 8 | 9 |
| Finansiella poster | 1 | 2 | −2 | −1 | −1 | −8 | −8 | −9 |
| Resultat efter finansiella poster | 288 | 388 | 458 | 257 | 184 | 556 | 25 | 4 |
| Resultat före skatt | 288 | 388 | 458 | 257 | 184 | 556 | 25 | 4 |
| Skatt på årets resultat | 59 | 79 | 94 | 53 | 38 | 119 | 5 | 4 |
| Årets resultat | 229 | 309 | 364 | 203 | 146 | 437 | 19 | 0 |
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | 0 | 168 | 192 | 216 |
| Materiella anläggningstillgångar | 224 | 320 | 345 | 115 | 0 | 207 | 257 | 249 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 229 | 324 | 348 | 117 | 1 | 375 | 449 | 465 |
| Varulager | – | – | – | – | 0 | 82 | 87 | 76 |
| Kundfordringar | 238 | 345 | 263 | 0 | 108 | 1 | 74 | 6 |
| Kortfristiga fordringar | 297 | 394 | 347 | 4 | 110 | 3 | 77 | 39 |
| Kassa och bank | 815 | 434 | 167 | 430 | 402 | 517 | 99 | 124 |
| Omsättningstillgångar | 1 112 | 828 | 514 | 434 | 512 | 602 | 263 | 239 |
| Summa tillgångar | 1 340 | 1 152 | 863 | 551 | 513 | 977 | 712 | 704 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 872 | 563 | 199 | 146 | 0 | 20 | 0 | 0 |
| Fritt eget kapital | 1 100 | 872 | 563 | 349 | 146 | 456 | 20 | 0 |
| Eget kapital | 1 150 | 922 | 613 | 399 | 196 | 506 | 70 | 50 |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | 0 | 234 | 234 | 269 |
| Leverantörsskulder | 17 | – | – | – | 0 | 38 | 18 | 46 |
| Skatteskulder | −55 | −30 | −16 | −27 | 150 | 120 | 4 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 190 | 230 | 249 | 152 | 317 | 237 | 408 | 385 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 340 | 1 152 | 863 | 551 | 513 | 977 | 712 | 704 |
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | – | – | 10 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 150 | – | – | 150 | 0 | 456 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 85,8 % | 80 % | 71,1 % | 72,4 % | 38,2 % | 51,8 % | 9,8 % | 7,1 % |
| Kassalikviditet | 585 % | 360 % | 206 % | 286 % | 161 % | 220 % | 43 % | 42 % |
| Rörelsemarginal | 15,2 % | 28,2 % | 32,3 % | 23,6 % | 15,9 % | 26 % | 1,6 % | 0,6 % |
| Vinstmarginal | 15,3 % | 28,4 % | 32,2 % | 23,5 % | 15,9 % | 25,6 % | 1,2 % | 0,2 % |
| Omsättningstillväxt | 37,6 % | −3,9 % | 30,2 % | −5,7 % | −46,5 % | 4,9 % | 1,4 % | – |
| Avkastning på eget kapital | 19,9 % | 33,5 % | 59,4 % | 51 % | 74,5 % | 86,3 % | 27,9 % | 0,4 % |
| Omsättning per anställd | 1 882 tkr | 1 368 tkr | 1 424 tkr | – | – | 217 tkr | 689 tkr | 1 020 tkr |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 5 tkr | 4 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 229 tkr | 309 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 229 tkr | 309 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −309 tkr | −364 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 309 tkr | 364 tkr |
| Forslag disposition | 1 100 tkr | 872 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 950 tkr | 872 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 7 tkr | 15 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 224 tkr | 320 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 481 tkr | 481 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 256 tkr | 160 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | – | 66 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 96 tkr | 91 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 52 tkr | 34 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 146 tkr | 136 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 82 tkr | 124 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
Petranders ABHuvudarbetsställe
Ugglarpsvägen 186-0, 231 96 Trelleborg
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559130-0198
Registreringsdatum
20 oktober 2017
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Trelleborg, Skåne län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 42.210 – Allmännyttiga anläggningsarbeten för värme, vatten och avlopp
- SNI 71.124 – Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik
- SNI 81.100 – Fastighetsrelaterad stödverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-22). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.