Petterssons Markskötsel i Linköping AB
556603-2842Aktiebolagreg. 2000
Linköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
6 843 tkr
Resultat efter fin. poster
1 371 tkr
Soliditet
92 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ralstorp Ängstugeängen, 585 97 Linköping
Postadress
Ralstorp Ängstugeängen, 585 97 Linköping
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva markskötsel, markanläggning och lantbruk samt idka därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 4 521 tkr | −172 tkr | – |
| 2022 | 5 701 tkr | 400 tkr | – |
| 2023 | 5 893 tkr | 1 408 tkr | 8 018 tkr |
| 2024 | 6 233 tkr | 801 tkr | 8 207 tkr |
| 2025 | 6 843 tkr | 1 371 tkr | 9 000 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,6 % – branschmedian 53,3 %
Vinstmarginal 20 % – branschmedian 6,2 %
Omsättningstillväxt 9,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 37600 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 843 | 6 233 | 5 893 | 5 701 | 4 521 |
| Övriga rörelseintäkter | 458 | 115 | 229 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 301 | 6 349 | 6 122 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 3 011 | 3 021 | 2 695 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 1 091 | 821 | 879 | – | – |
| Personalkostnader | 1 376 | 1 412 | 1 357 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 505 | 357 | 323 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 34 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 5 982 | 5 645 | 5 255 | – | – |
| Rörelseresultat | 1 319 | 704 | 867 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 65 | 105 | 541 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 12 | 7 | 0 | – | – |
| Finansiella poster | 52 | 98 | 541 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 1 371 | 801 | 1 408 | 400 | −172 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −193 | 420 | – | – |
| Resultat före skatt | 1 371 | 608 | 1 828 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 278 | 119 | 384 | – | – |
| Årets resultat | 1 093 | 489 | 1 444 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 2 443 | 1 615 | 1 495 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 5 870 | 5 942 | 4 462 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 8 314 | 7 558 | 5 957 | – | – |
| Kundfordringar | 286 | 1 569 | 955 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 514 | 1 767 | 1 070 | – | – |
| Kassa och bank | 2 063 | 1 325 | 3 356 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 2 577 | 3 092 | 4 426 | – | – |
| Summa tillgångar | 10 891 | 10 650 | 10 383 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 120 | 120 | 120 | – | – |
| Balanserat resultat | 7 787 | 7 598 | 6 454 | – | – |
| Fritt eget kapital | 8 880 | 8 087 | 7 898 | – | – |
| Eget kapital | 9 000 | 8 207 | 8 018 | – | – |
| Obeskattade reserver | 1 229 | 1 229 | 1 036 | – | – |
| Långfristiga skulder | 420 | – | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 118 | 442 | 332 | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 251 | 474 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 242 | 1 214 | 1 329 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 10 891 | 10 650 | 10 383 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 3 | 3 | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | 300 | 300 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,6 % | 86,2 % | 85,1 % | – | – |
| Kassalikviditet | 1 064 % | 255 % | 333 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 19,3 % | 11,3 % | 14,7 % | – | – |
| Vinstmarginal | 20 % | 12,9 % | 23,9 % | 7 % | −3,8 % |
| Omsättningstillväxt | 9,8 % | 5,8 % | 3,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 12,1 % | 6 % | 18 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 3 422 tkr | 2 078 tkr | 1 964 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (41)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andra langfristiga fordringar | 5 500 tkr | 5 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 5 500 tkr | 5 500 tkr |
| Andra langfristiga fordringar forandring anskaffningsvarden tillkommande fordringar | 0 | 1 500 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 370 tkr | 442 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 370 tkr | 442 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 88 tkr | 42 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden inkop | 16 tkr | 23 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 1 093 tkr | 489 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 1 093 tkr | 489 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −489 tkr | −1 444 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 489 tkr | 1 444 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forandring periodiseringsfond | 0 | −193 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet | 37 tkr | 48 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet anskaffningsvarden | 236 tkr | 236 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet avskrivningar | 199 tkr | 188 tkr |
| Forbattringsutgifter annans fastighet forandring avskrivningar arets avskrivningar | 11 tkr | 11 tkr |
| Forslag disposition | 8 880 tkr | 8 087 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 8 580 tkr | 7 787 tkr |
| Forslag disposition utdelning annan utdelning | 300 tkr | 300 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 76 tkr | 71 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 1 066 tkr | 1 343 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 3 625 tkr | 4 547 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 2 559 tkr | 3 204 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 1 007 tkr | 838 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 85 tkr | 370 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 362 tkr | 328 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 1 007 tkr | 703 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 1 341 tkr | 225 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 1 491 tkr | 243 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 150 tkr | 18 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 1 248 tkr | 243 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 132 tkr | 18 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 153 tkr | 127 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 95 tkr | 444 tkr |
| Ovriga langfristiga skulder | 420 tkr | – |
| Periodiseringsfonder | 1 229 tkr | 1 229 tkr |
| Reservfond | 20 tkr | 20 tkr |
| Stallda sakerheter | 0 | 1 100 tkr |
| Stallda sakerheter foretagsinteckningar | 0 | 1 100 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 29 tkr | 76 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Petterssons Markskötsel i Linköping ABHuvudarbetsställe
Ralstorp Ängstugeängen, 585 97 Linköping
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556603-2842
Registreringsdatum
22 december 2000
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Linköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 43.120 – Mark- och grundarbeten
- SNI 02.101 – Skogsförvaltning
- SNI 01.500 – Blandat jordbruk
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.