pewabede invest AB
559157-7134Aktiebolagreg. 2018
Värmdö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
69 tkr
Resultat efter fin. poster
−325 tkr
Soliditet
56 %
Anställda
–
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Ripvägen 23, 139 41 Värmdö
Postadress
c/o Waraporn Sundqvist, Ripvägen 23, 139 41 Värmdö
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hotell samt restaurangverksamhet och konferenser, samt transportera gäster. Även äga och förvalta värdepapper och fastigheter samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2018 | 10 tkr | 5 098 tkr | – |
| 2020 | 39 tkr | −141 tkr | 4 771 tkr |
| 2021 | 204 tkr | −249 tkr | 4 522 tkr |
| 2022 | 191 tkr | −172 tkr | 4 350 tkr |
| 2023 | 96 tkr | −169 tkr | 4 180 tkr |
| 2024 | 81 tkr | −164 tkr | 4 016 tkr |
| 2025 | 69 tkr | −325 tkr | 3 691 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 56,2 % – branschmedian 90,7 %
Vinstmarginal −471 % – branschmedian 26,7 %
Omsättningstillväxt −14,8 % – branschmedian −25,5 %
Median för 19862 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 69 | 81 | 96 | 191 | 204 | 39 | 10 |
| Övriga rörelseintäkter | – | 0 | 8 | – | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 69 | 81 | 104 | 191 | 204 | 39 | – |
| Övriga externa kostnader | 239 | 107 | 136 | 226 | 316 | 181 | – |
| Av- och nedskrivningar | 137 | 138 | 138 | 137 | 137 | 0 | – |
| Övriga rörelsekostnader | 18 | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 395 | 246 | 274 | 363 | 453 | 181 | – |
| Rörelseresultat | −326 | −165 | −171 | −172 | −249 | −142 | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | −0 | 0 | 0 | 0 | 0 | – |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 1 | −0 | 0 | 0 | – |
| Resultat efter finansiella poster | −325 | −164 | −169 | −172 | −249 | −141 | 5 098 |
| Resultat före skatt | −325 | −164 | −169 | −172 | −249 | −141 | – |
| Årets resultat | −325 | −164 | −169 | −172 | −249 | −141 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 6 185 | 6 341 | 6 479 | 6 617 | 6 735 | 6 646 | – |
| Anläggningstillgångar | 6 185 | 6 341 | 6 479 | 6 617 | 6 735 | 6 646 | – |
| Kundfordringar | – | – | – | 0 | 12 | 6 | – |
| Kortfristiga fordringar | 9 | 9 | 9 | 8 | 12 | 207 | – |
| Kassa och bank | 371 | 33 | 24 | 3 | 10 | 88 | – |
| Omsättningstillgångar | 379 | 41 | 32 | 11 | 22 | 294 | – |
| Summa tillgångar | 6 564 | 6 382 | 6 511 | 6 628 | 6 757 | 6 940 | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – |
| Balanserat resultat | 3 966 | 4 130 | 4 300 | 4 472 | 4 721 | 4 862 | – |
| Fritt eget kapital | 3 641 | 3 966 | 4 130 | 4 300 | 4 472 | 4 721 | – |
| Eget kapital | 3 691 | 4 016 | 4 180 | 4 350 | 4 522 | 4 771 | – |
| Leverantörsskulder | 11 | 4 | 4 | 24 | 4 | 0 | – |
| Skatteskulder | 1 | 1 | 1 | 9 | 17 | 0 | – |
| Kortfristiga skulder | 2 873 | 2 366 | 2 331 | 2 278 | 2 235 | 2 169 | – |
| Summa eget kapital och skulder | 6 564 | 6 382 | 6 511 | 6 628 | 6 757 | 6 940 | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Föreslagen utdelning (tkr) | 1 800 | – | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 56,2 % | 62,9 % | 64,2 % | 65,6 % | 66,9 % | 68,8 % | – |
| Kassalikviditet | 13 % | 2 % | 1 % | 0 % | 1 % | 14 % | – |
| Rörelsemarginal | −472,5 % | −203,1 % | −177,7 % | −90,2 % | −122,1 % | −363,8 % | – |
| Vinstmarginal | −471 % | −202,5 % | −176 % | −90,1 % | −122,1 % | −361,5 % | 50 980 % |
| Omsättningstillväxt | −14,8 % | −15,6 % | −49,7 % | −6,4 % | 423,1 % | 290 % | – |
| Avkastning på eget kapital | −8,8 % | −4,1 % | −4,1 % | −4 % | −5,5 % | −3 % | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (17)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −325 tkr | −164 tkr |
| Byggnader mark | 6 185 tkr | 6 341 tkr |
| Byggnader mark anskaffningsvarden | 6 872 tkr | 6 892 tkr |
| Byggnader mark avskrivningar | 687 tkr | 552 tkr |
| Byggnader mark forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 20 tkr | – |
| Byggnader mark forandring avskrivningar arets avskrivningar | 137 tkr | 138 tkr |
| Byggnader mark forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 2 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −325 tkr | −164 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 164 tkr | 169 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −164 tkr | −169 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 3 691 tkr | 4 016 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −325 tkr | −164 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forslag disposition | 3 641 tkr | 3 966 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 1 841 tkr | 3 966 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 9 tkr | 9 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 2 861 tkr | 2 361 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
pewabede invest ABHuvudarbetsställe
Ripvägen 23, 139 41 Värmdö
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559157-7134
Registreringsdatum
2 maj 2018
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Värmdö, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 64.994 – Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-23). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.