PH Agentur AB
556691-2324Aktiebolagreg. 2005
Landvetter, Västra Götalands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
11 419 tkr
Resultat efter fin. poster
−145 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
2
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Uppegårdsvägen 14, 438 38 Landvetter
Postadress
Uppegårdsvägen 14, 438 38 Landvetter
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva hustillverkning.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 10 880 tkr | −412 tkr | – |
| 2022 | 15 852 tkr | 464 tkr | – |
| 2023 | 10 775 tkr | −387 tkr | 4 838 tkr |
| 2024 | 3 355 tkr | −558 tkr | 4 281 tkr |
| 2025 | 11 419 tkr | −145 tkr | 4 136 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,3 % – branschmedian 48,1 %
Vinstmarginal −1,3 % – branschmedian 4,5 %
Omsättningstillväxt 240,4 % – branschmedian 2,2 %
Median för 12148 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 419 | 3 355 | 10 775 | 15 852 | 10 880 |
| Förändring av lager | −3 038 | 2 496 | 901 | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 2 | 1 621 | 7 | – | – |
| Rörelseintäkter | 8 383 | 7 471 | 11 684 | – | – |
| Råvaror och förnödenheter | 4 413 | 3 340 | 7 508 | – | – |
| Handelsvaror | 2 694 | 3 572 | 3 169 | – | – |
| Övriga externa kostnader | 497 | 640 | 547 | – | – |
| Personalkostnader | 736 | 424 | 755 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 32 | 75 | 93 | – | – |
| Rörelsekostnader | 8 372 | 8 051 | 12 072 | – | – |
| Rörelseresultat | 10 | −580 | −388 | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 17 | 17 | 6 | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 144 | 2 | 5 | – | – |
| Finansiella poster | −155 | 22 | 1 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −145 | −558 | −387 | 464 | −412 |
| Bokslutsdispositioner | – | 0 | 513 | – | – |
| Resultat före skatt | −145 | −558 | 127 | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | 0 | 32 | – | – |
| Årets resultat | −145 | −558 | 94 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 40 | 114 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 109 | 1 138 | 1 158 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 1 117 | 1 178 | 1 272 | – | – |
| Varulager | 139 | 348 | 4 188 | – | – |
| Kundfordringar | 2 164 | 5 256 | 199 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 3 599 | 7 703 | 3 040 | – | – |
| Kassa och bank | 4 075 | 737 | 502 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 813 | 8 788 | 7 730 | – | – |
| Summa tillgångar | 8 930 | 9 966 | 9 002 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 4 181 | 4 738 | 4 644 | – | – |
| Fritt eget kapital | 4 036 | 4 181 | 4 738 | – | – |
| Eget kapital | 4 136 | 4 281 | 4 838 | – | – |
| Långfristiga skulder | 2 887 | 2 387 | 2 387 | – | – |
| Leverantörsskulder | 510 | 195 | 1 191 | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 907 | 3 298 | 1 777 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 8 930 | 9 966 | 9 002 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,3 % | 43 % | 53,8 % | – | – |
| Kassalikviditet | 402 % | 256 % | 199 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 0,1 % | −17,3 % | −3,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | −1,3 % | −16,6 % | −3,6 % | 2,9 % | −3,8 % |
| Omsättningstillväxt | 240,4 % | −68,9 % | −32 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −3,5 % | −13 % | 2 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 5 710 tkr | 1 678 tkr | 5 388 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (37)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 109 tkr | 138 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 138 tkr | 138 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar arets nedskrivningar | 29 tkr | – |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | 29 tkr | – |
| Andra langfristiga fordringar | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Andra langfristiga fordringar anskaffningsvarden | 1 000 tkr | 1 000 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | – | 20 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −145 tkr | −558 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −145 tkr | −558 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 558 tkr | −94 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −558 tkr | 94 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 4 136 tkr | 4 281 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −145 tkr | −558 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring periodiseringsfond | – | 0 |
| Forslag disposition | 4 036 tkr | 4 181 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 4 036 tkr | 4 181 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 26 tkr | 26 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 8 tkr | 40 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 1 268 tkr | 1 268 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 1 260 tkr | 1 228 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 32 tkr | 75 tkr |
| Langfristiga skulder forfaller senare5ar | −2 887 tkr | −2 387 tkr |
| Nedskrivningar finansiella anlaggningstillgangar kortfristiga placeringar | 29 tkr | – |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 1 055 tkr | 2 013 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 1 188 tkr | 2 992 tkr |
| Ovriga lagertillgangar | – | 0 |
| Ovriga langfristiga skulder | 2 887 tkr | 2 387 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar | 139 tkr | 348 tkr |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar aktiverade utgifter | 359 tkr | – |
| Pagaende arbeten annans rakning omsattningstillgangar fakturerade delbelopp | 220 tkr | – |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 7 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | 110 tkr | 110 tkr |
| Upparbetad ej fakturerad intakt | 354 tkr | 409 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 98 tkr | – |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 juli 2024 – 30 juni 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 juli 2023 – 30 juni 2024 · Inlämnad –
PH Agentur ABHuvudarbetsställe
Uppegårdsvägen 14, 438 38 Landvetter
Bygg & hantverk
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556691-2324
Registreringsdatum
24 november 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Härryda, Västra Götalands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bygg & hantverk
- SNI 41.000 – Byggande av bostadshus och andra byggnader
- SNI 68.310 – Förmedling avseende fastighetsverksamhet
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-08). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.