PH:s Släp- och Bilverkstad AB
556968-6909Aktiebolagreg. 2014
Norrköping, Östergötlands län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2024Omsättning
2 215 tkr
Resultat efter fin. poster
−223 tkr
Soliditet
−14 %
Anställda
1.5
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Importgatan 43, 602 28 Norrköping
Postadress
Importgatan 43, 602 28 Norrköping
Verksamhetsbeskrivning
Reparation och service av släp och bilar samt entreprenadsverksamhet inom trädgård och markanläggningar
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2015 | 1 216 tkr | 10 tkr | – |
| 2016 | 1 491 tkr | −22 tkr | – |
| 2017 | 1 684 tkr | 40 tkr | – |
| 2018 | 1 811 tkr | −15 tkr | 68 tkr |
| 2019 | 1 618 tkr | 117 tkr | 176 tkr |
| 2020 | 1 621 tkr | 39 tkr | 207 tkr |
| 2021 | 1 548 tkr | −165 tkr | 42 tkr |
| 2022 | 1 846 tkr | 115 tkr | 156 tkr |
| 2023 | 2 402 tkr | 25 tkr | 181 tkr |
| 2024 | 2 215 tkr | −223 tkr | −42 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet −14 % – branschmedian 49,1 %
Vinstmarginal −10,1 % – branschmedian 4,2 %
Omsättningstillväxt −7,8 % – branschmedian 2,7 %
Median för 6030 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 215 | 2 402 | 1 846 | 1 548 | 1 621 | 1 618 | 1 811 | 1 684 | 1 491 | 1 216 |
| Förändring av lager | – | – | – | – | – | 0 | 5 | – | – | – |
| Övriga rörelseintäkter | 170 | 90 | 13 | 8 | 0 | 6 | 0 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 2 386 | 2 493 | 1 859 | 1 556 | 1 621 | 1 624 | 1 816 | – | – | – |
| Handelsvaror | 1 398 | 1 226 | 956 | 856 | 874 | 826 | 1 007 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 399 | 453 | 320 | 315 | 296 | 296 | 293 | – | – | – |
| Personalkostnader | 804 | 786 | 466 | 549 | 412 | 368 | 498 | – | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 8 | 2 | – | – | 0 | 17 | 32 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 2 608 | 2 467 | 1 743 | 1 720 | 1 582 | 1 507 | 1 829 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −223 | 25 | 116 | −164 | 39 | 117 | −13 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | – | – | – |
| Finansiella poster | −0 | −1 | −1 | −1 | −0 | −0 | −2 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −223 | 25 | 115 | −165 | 39 | 117 | −15 | 40 | −22 | 10 |
| Resultat före skatt | −223 | 25 | 115 | −165 | 39 | 117 | −15 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | – | – | – | 0 | 8 | 8 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | −223 | 25 | 115 | −165 | 31 | 109 | −15 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Materiella anläggningstillgångar | 29 | 37 | – | – | – | 0 | 17 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 29 | 37 | – | – | – | 0 | 17 | – | – | – |
| Varulager | 103 | 73 | 72 | 65 | 66 | 44 | 40 | – | – | – |
| Kundfordringar | 95 | 156 | 130 | 131 | 114 | 196 | 160 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 145 | 188 | 169 | 161 | 139 | 206 | 169 | – | – | – |
| Kassa och bank | 25 | 188 | 126 | 11 | 192 | 78 | 2 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 272 | 450 | 368 | 236 | 397 | 327 | 211 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 302 | 487 | 368 | 236 | 397 | 327 | 228 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 131 | 106 | −8 | 157 | 126 | 18 | 33 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | −92 | 131 | 106 | −8 | 157 | 126 | 18 | – | – | – |
| Eget kapital | −42 | 181 | 156 | 42 | 207 | 176 | 68 | – | – | – |
| Långfristiga skulder | – | – | – | – | – | 0 | 22 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 169 | 154 | 125 | 72 | 36 | 67 | 63 | – | – | – |
| Skatteskulder | – | 0 | 1 | 10 | 17 | 8 | 0 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 344 | 306 | 212 | 194 | 190 | 150 | 138 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 302 | 487 | 368 | 236 | 397 | 327 | 228 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017* | 2016* | 2015* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1.5 | 1 | – | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | −14 % | 37,2 % | 42,5 % | 17,6 % | 52,2 % | 54 % | 29,7 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 49 % | 123 % | 140 % | 88 % | 174 % | 188 % | 124 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −10,1 % | 1,1 % | 6,3 % | −10,6 % | 2,4 % | 7,2 % | −0,7 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −10,1 % | 1 % | 6,2 % | −10,7 % | 2,4 % | 7,2 % | −0,8 % | 2,4 % | −1,5 % | 0,8 % |
| Omsättningstillväxt | −7,8 % | 30,1 % | 19,3 % | −4,5 % | 0,2 % | −10,7 % | 7,5 % | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 528,4 % | 13,7 % | 73,4 % | −398 % | 14,8 % | 61,6 % | −22,1 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 1 477 tkr | 1 601 tkr | 1 231 tkr | 1 032 tkr | 1 621 tkr | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (16)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2024 | 2023 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | −223 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −223 tkr | 25 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −25 tkr | −115 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 25 tkr | 115 tkr |
| Forslag disposition | −92 tkr | 131 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | −92 tkr | 131 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 46 tkr | 31 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 29 tkr | 37 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 115 tkr | 115 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 86 tkr | 78 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 39 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 8 tkr | 2 tkr |
| Lager ravaror fornodenheter | 103 tkr | 73 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 5 tkr | 1 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 52 tkr | 70 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 123 tkr | 82 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2019
Period 1 jan. 2019 – 31 dec. 2019 · Inlämnad –
PH:s Släp- och Bilverkstad ABHuvudarbetsställe
Importgatan 43, 602 28 Norrköping
Bilverkstad & fordon
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556968-6909
Registreringsdatum
14 april 2014
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Norrköping, Östergötlands län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Bilverkstad & fordon
- SNI 95.311 – Allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-14). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.