Phargentis AB
559340-0467Aktiebolagreg. 2021
Älvsjö, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
1 208 tkr
Resultat efter fin. poster
−154 tkr
Soliditet
91 %
Anställda
0
Är det här ditt företag?
Verifiera företaget och lägg till hemsida, kontaktuppgifter och logga.
Adresser
Besöksadress
Älvsåkersgränd 46, 125 72 Älvsjö
Postadress
c/o Ekonomistubben Consulting Ab, Älvsåkersgränd 46, 125 72 Älvsjö
Verksamhetsbeskrivning
Bolagets verksamhetsföremål är att direkt eller indirekt bedriva utveckling, registrering, marknadsföring, licensiering och kommersialisering av läkemedel som behandlar luftvägssjukdomar.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2021 | 0 tkr | – | – |
| 2022 | 0 tkr | – | – |
| 2023 | 0 tkr | – | – |
| 2024 | 229 tkr | −69 438 tkr | 12 031 tkr |
| 2025 | 1 208 tkr | −154 tkr | 11 877 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 91,1 % – branschmedian 67,9 %
Vinstmarginal −12,8 % – branschmedian 7,3 %
Omsättningstillväxt 427,5 % – branschmedian −3,9 %
Median för 49 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 208 | 229 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga rörelseintäkter | 7 | 1 | – | – | – |
| Rörelseintäkter | 1 215 | 230 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 479 | 367 | – | – | – |
| Personalkostnader | 880 | 550 | – | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 12 | 2 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 1 371 | 919 | – | – | – |
| Rörelseresultat | −156 | −689 | −2 565 | −3 821 | −1 123 |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 150 | – | – | – |
| Finansiella poster | 2 | −68 749 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | −154 | −69 438 | – | – | – |
| Årets resultat | −154 | −69 438 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella anläggningstillgångar | 10 041 | 10 041 | – | – | – |
| Anläggningstillgångar | 10 041 | 10 041 | – | – | – |
| Kundfordringar | 0 | 57 | – | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 491 | 1 473 | – | – | – |
| Kassa och bank | 1 510 | 1 483 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 3 001 | 2 956 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 13 042 | 12 997 | 82 854 | 83 623 | 3 277 |
| Aktiekapital | 1 400 | 1 400 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 1 400 | 1 400 | – | – | – |
| Balanserat resultat | −75 010 | −5 572 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 10 477 | 10 631 | – | – | – |
| Eget kapital | 11 877 | 12 031 | – | – | – |
| Leverantörsskulder | 103 | 70 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 1 165 | 966 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 13 042 | 12 997 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023* | 2022* | 2021* |
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 0 | 0 | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 91,1 % | 92,6 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 258 % | 306 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | −12,9 % | −300,9 % | – | – | – |
| Vinstmarginal | −12,8 % | −30 322,3 % | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 427,5 % | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | −1,3 % | −577,2 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | – | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (24)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar koncernforetag | 10 041 tkr | 10 041 tkr |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 10 041 tkr | 10 041 tkr |
| Arets resultat eget kapital | −154 tkr | −69 438 tkr |
| Avkastning eget kapital | −0,013 | −1,485 |
| Avkastning totalt kapital | −0,012 | −1,446 |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | −154 tkr | – |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 69 438 tkr | – |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −69 438 tkr | – |
| Forandring eget kapital overkursfond balanseras ny rakning | 0 | – |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | −154 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | – |
| Fordringar koncernforetag kortfristiga | 1 454 tkr | 0 |
| Forslag disposition | 10 477 tkr | – |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 10 477 tkr | – |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 0 | 1 400 tkr |
| Overkursfond | 85 641 tkr | 85 641 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 37 tkr | 16 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 8 tkr | 9 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter inkl nedskrivning | 2 tkr | 1 401 tkr |
| Ovriga ranteintakter liknande resultatposter ranteintakter finansiella omsattningstillgangar avseende andra foretag koncernforetag | 2 tkr | 1 401 tkr |
| Ovriga upplupna kostnader forutbetalda intakter | 304 | 287 |
| Resultat andelar koncernforetag inkl nedskrivning | 0 | −70 000 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 1 054 tkr | 887 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter upplupna loner | 750 tkr | 600 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Phargentis ABHuvudarbetsställe
Älvsåkersgränd 46, 125 72 Älvsjö
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559340-0467
Registreringsdatum
12 oktober 2021
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
1 400 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 21.200 – Tillverkning av läkemedel
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-25). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.