Phénix AB
559049-5858Aktiebolagreg. 2016
Luleå, Norrbottens län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
751 tkr
Resultat efter fin. poster
175 tkr
Soliditet
46 %
Anställda
1
Phenixkliniken - Phenix TM/CAM Kliniken AB
Vi erbjuder homeopatisk behandling, Homeopatisk utbildning, Böcker i ämnet homeopati och mycket annat... Under Phenixkliniken AB vinge finns många spännande beröringsområden inom komplementär- och alternativ medicin, framförallt homeopati.
phenix.se
Adresser
Besöksadress
Kontorsgatan 5, 973 42 Luleå
Postadress
Kontorsgatan 5, 973 42 Luleå
Verksamhetsbeskrivning
Konsult inom utveckling av nya metalliska och keramiska material med skräddarsydda mikrostrukturer och egenskaper.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2020 | 0 tkr | −20 tkr | – |
| 2021 | 0 tkr | −2 tkr | – |
| 2022 | 0 tkr | −8 tkr | – |
| 2023 | 0 tkr | −7 tkr | 113 tkr |
| 2024 | 454 tkr | 185 tkr | 270 tkr |
| 2025 | 751 tkr | 175 tkr | 258 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 46,3 % – branschmedian 58,6 %
Vinstmarginal 23,3 % – branschmedian 3,8 %
Omsättningstillväxt 65,4 % – branschmedian 0,4 %
Median för 127 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 751 | 454 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseintäkter | 751 | 454 | 0 | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 39 | 24 | 8 | – | – | – |
| Personalkostnader | 539 | 245 | 0 | – | – | – |
| Rörelsekostnader | 578 | 269 | 8 | – | – | – |
| Rörelseresultat | 173 | 185 | −8 | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 0 | 0 | 0 | – | – | – |
| Finansiella poster | 1 | 0 | 0 | – | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 175 | 185 | −7 | −8 | −2 | −20 |
| Resultat före skatt | 175 | 185 | −7 | – | – | – |
| Skatt på årets resultat | 36 | 29 | 0 | – | – | – |
| Årets resultat | 139 | 156 | −7 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 303 | 0 | 3 | – | – | – |
| Kassa och bank | 255 | 456 | 93 | – | – | – |
| Omsättningstillgångar | 558 | 457 | 96 | – | – | – |
| Summa tillgångar | 558 | 457 | 96 | – | – | – |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Bundet eget kapital | 50 | 50 | 50 | – | – | – |
| Balanserat resultat | 70 | 63 | 71 | – | – | – |
| Fritt eget kapital | 208 | 220 | 63 | – | – | – |
| Eget kapital | 258 | 270 | 113 | – | – | – |
| Skatteskulder | 0 | 11 | −18 | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 299 | 187 | −18 | – | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 558 | 457 | 96 | – | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022* | 2021* | 2020* |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 0 | – | – | – |
| Föreslagen utdelning (tkr) | – | 150 | – | – | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 46,3 % | 59 % | 118,5 % | – | – | – |
| Kassalikviditet | 186 % | 244 % | −542 % | – | – | – |
| Rörelsemarginal | 23 % | 40,7 % | – | – | – | – |
| Vinstmarginal | 23,3 % | 40,8 % | – | – | – | – |
| Omsättningstillväxt | 65,4 % | – | – | – | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 53,8 % | 58 % | −6,6 % | – | – | – |
| Omsättning per anställd | 751 tkr | 454 tkr | – | – | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (14)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Arets resultat eget kapital | 139 tkr | 156 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 139 tkr | 156 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | −156 tkr | 7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | 156 tkr | −7 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat utdelning | 150 tkr | – |
| Forandring eget kapital totalt | 258 tkr | 270 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 139 tkr | 156 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forandring eget kapital totalt utdelning | 150 tkr | – |
| Forslag disposition | 208 tkr | 220 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 208 tkr | 70 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 303 tkr | 346 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 287 tkr | 161 tkr |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 12 tkr | 15 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Phénix ABHuvudarbetsställe
Kontorsgatan 5, 973 42 Luleå
Tillverkning & industri
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
559049-5858
Registreringsdatum
2 februari 2016
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Luleå, Norrbottens län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
50 000 kr
SNI-koder
Tillverkning & industri
- SNI 24.450 – Framställning av andra metaller
- SNI 23.999 – Diverse övrig tillverkning av icke-metalliska mineraliska produkter
- SNI 24.100 – Framställning av järn och stål samt ferrolegeringar
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-10-16). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.