Philipsson & Partner AB
556685-6125Aktiebolagreg. 2005
Stockholm, Stockholms län
Nyckeltal
Räkenskapsår 2025Omsättning
7 468 tkr
Resultat efter fin. poster
107 tkr
Soliditet
3 %
Anställda
3
Philipsson & Partner
philipssonpartner.se
Adresser
Besöksadress
Hai 050-C Billo, 106 46 Stockholm
Postadress
c/o Mikael Philipsson, Hai 050-C Billo, 106 46 Stockholm
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget skall bedriva försäkringsförmedling samt därmed förenlig verksamhet.
Utveckling (tkr)
Visa siffrorna som tabell
| Räkenskapsår | Omsättning | Resultat | Eget kapital |
|---|---|---|---|
| 2017 | 5 944 tkr | 497 tkr | – |
| 2018 | 7 185 tkr | −242 tkr | – |
| 2019 | 4 785 tkr | 368 tkr | 327 tkr |
| 2020 | 5 752 tkr | 192 tkr | 397 tkr |
| 2021 | 7 489 tkr | 6 tkr | 350 tkr |
| 2022 | 9 172 tkr | 35 tkr | 353 tkr |
| 2023 | 7 174 tkr | −230 tkr | 123 tkr |
| 2024 | 7 687 tkr | −18 tkr | 105 tkr |
| 2025 | 7 468 tkr | 107 tkr | 199 tkr |
Jämfört med branschen
Soliditet 2,6 % – branschmedian 77,2 %
Vinstmarginal 1,4 % – branschmedian 22,7 %
Omsättningstillväxt −2,9 % – branschmedian −1,1 %
Median för 2808 företag i samma bransch och storleksklass.
Resultaträkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 468 | 7 687 | 7 174 | 9 172 | 7 489 | 5 752 | 4 785 | 7 185 | 5 944 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 152 | 32 | 2 | 209 | 76 | 1 118 | – | – |
| Rörelseintäkter | 7 468 | 7 838 | 7 206 | 9 174 | 7 698 | 5 828 | 5 902 | – | – |
| Handelsvaror | 0 | 0 | – | – | – | – | – | – | – |
| Övriga externa kostnader | 4 515 | 4 718 | 4 339 | 5 345 | 4 456 | 2 979 | 2 681 | – | – |
| Personalkostnader | 2 785 | 3 132 | 3 002 | 3 703 | 3 198 | 2 483 | 2 695 | – | – |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 13 | 17 | 49 | 43 | 129 | 162 | – | – |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 3 | 11 | 10 | −39 | 2 | 0 | – | – |
| Rörelsekostnader | 7 349 | 7 866 | 7 369 | 9 106 | 7 658 | 5 592 | 5 538 | – | – |
| Rörelseresultat | 119 | −28 | −163 | 68 | 41 | 236 | 365 | – | – |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 66 | – | – | – | – | – | – | – |
| Ränteintäkter och liknande | 66 | 5 | 5 | 3 | – | – | – | – | – |
| Räntekostnader och liknande | 78 | 95 | 72 | 36 | 35 | 44 | 56 | – | – |
| Finansiella poster | −12 | 10 | −67 | −32 | −35 | −44 | 4 | – | – |
| Resultat efter finansiella poster | 107 | −18 | −230 | 35 | 6 | 192 | 368 | −242 | 497 |
| Resultat före skatt | 107 | −18 | −230 | 35 | 6 | 192 | 368 | – | – |
| Skatt på årets resultat | 13 | – | 0 | 33 | 52 | 122 | 146 | – | – |
| Årets resultat | 94 | −18 | −230 | 3 | −47 | 70 | 222 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Balansräkning (tkr)
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | – | – | – | – | – | 0 | 0 | – | – |
| Materiella anläggningstillgångar | 327 | 103 | 23 | 40 | 62 | 206 | 416 | – | – |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 216 | 216 | 216 | 216 | 191 | – | – |
| Anläggningstillgångar | 327 | 103 | 239 | 256 | 278 | 422 | 607 | – | – |
| Kundfordringar | – | – | – | – | 0 | 24 | 0 | – | – |
| Kortfristiga fordringar | 1 702 | 1 397 | 1 304 | 1 136 | 846 | 492 | 391 | – | – |
| Kassa och bank | 5 627 | 4 148 | 4 876 | 2 766 | 2 168 | 1 166 | 749 | – | – |
| Omsättningstillgångar | 7 329 | 5 546 | 6 180 | 3 902 | 3 015 | 1 658 | 1 140 | – | – |
| Summa tillgångar | 7 656 | 5 649 | 6 419 | 4 158 | 3 293 | 2 080 | 1 747 | – | – |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Bundet eget kapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | – | – |
| Balanserat resultat | 5 | 23 | 253 | 250 | 297 | 227 | 4 | – | – |
| Fritt eget kapital | 99 | 5 | 23 | 253 | 250 | 297 | 227 | – | – |
| Eget kapital | 199 | 105 | 123 | 353 | 350 | 397 | 327 | – | – |
| Långfristiga skulder | 938 | 908 | 811 | 609 | 373 | 691 | 670 | – | – |
| Leverantörsskulder | 390 | 268 | 766 | 421 | 222 | 298 | 126 | – | – |
| Skatteskulder | – | – | 31 | – | – | – | – | – | – |
| Kortfristiga skulder | 6 518 | 4 635 | 5 485 | 3 197 | 2 570 | 992 | 750 | – | – |
| Summa eget kapital och skulder | 7 656 | 5 649 | 6 419 | 4 158 | 3 293 | 2 080 | 1 747 | – | – |
* Från flerårsöversikten i en senare årsredovisning.
Anställda och utdelning
| Post | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018* | 2017* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 3 | 3 | 4 | 5 | 5 | 4 | 5 | – | – |
Nyckeltal per år
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Soliditet | 2,6 % | 1,9 % | 1,9 % | 8,5 % | 10,6 % | 19,1 % | 18,7 % | – | – |
| Kassalikviditet | 112 % | 120 % | 113 % | 122 % | 117 % | 167 % | 152 % | – | – |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | −0,4 % | −2,3 % | 0,7 % | 0,5 % | 4,1 % | 7,6 % | – | – |
| Vinstmarginal | 1,4 % | −0,2 % | −3,2 % | 0,4 % | 0,1 % | 3,3 % | 7,7 % | −3,4 % | 8,4 % |
| Omsättningstillväxt | −2,9 % | 7,1 % | −21,8 % | 22,5 % | 30,2 % | 20,2 % | −33,4 % | – | – |
| Avkastning på eget kapital | 47,2 % | −17 % | −186,9 % | 0,8 % | −13,3 % | 17,6 % | 68,1 % | – | – |
| Omsättning per anställd | 2 489 tkr | 2 562 tkr | 1 794 tkr | 1 834 tkr | 1 498 tkr | 1 438 tkr | 957 tkr | – | – |
Övriga poster i årsredovisningen (47)
Alla övriga belopp ur de senaste årsredovisningarna, med Bolagsverkets namn på posten.
| Post | 2025 | 2024 |
|---|---|---|
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag | – | 0 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden | – | −1 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag anskaffningsvarden forsaljningar | – | 1 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 1 |
| Andelar intresseforetag gemensamt styrda foretag nedskrivningar | – | −1 |
| Andelar koncernforetag | 0 | 0 |
| Andelar koncernforetag anskaffningsvarden | 0 | −25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag forandring nedskrivningar aterforda nedskrivningar forsaljningar | – | 25 tkr |
| Andelar koncernforetag nedskrivningar | – | −25 tkr |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav anskaffningsvarden | 0 | 0 |
| Andra langfristiga vardepappersinnehav forandring anskaffningsvarden forsaljningar | 0 | 191 tkr |
| Arets resultat eget kapital | 94 tkr | −18 tkr |
| Checkrakningskredit beviljat belopp | 750 tkr | 750 tkr |
| Checkrakningskredit langfristig | 590 tkr | 547 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat arets resultat | 94 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital arets resultat balanseras ny rakning | 18 tkr | 230 tkr |
| Forandring eget kapital balanserat resultat balanseras ny rakning | −18 tkr | −230 tkr |
| Forandring eget kapital totalt | 199 tkr | 105 tkr |
| Forandring eget kapital totalt arets resultat | 94 tkr | −18 tkr |
| Forandring eget kapital totalt balanseras ny rakning | 0 | 0 |
| Forskott fran kunder | 5 663 tkr | 4 127 tkr |
| Forslag disposition | 99 tkr | 5 tkr |
| Forslag disposition balanseras iny rakning | 99 tkr | 5 tkr |
| Forutbetalda kostnader upplupna intakter | 1 495 tkr | 1 203 tkr |
| Inventarier verktyg installationer | 257 tkr | 15 tkr |
| Inventarier verktyg installationer anskaffningsvarden | 453 tkr | 338 tkr |
| Inventarier verktyg installationer avskrivningar | 197 tkr | 324 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden forsaljningar utrangeringar | 158 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring anskaffningsvarden inkop | 273 tkr | 0 |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar arets avskrivningar | 31 tkr | 8 tkr |
| Inventarier verktyg installationer forandring avskrivningar aterforda avskrivningar forsaljningar resp utrangeringar | 158 tkr | 0 |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar | 70 tkr | 88 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar anskaffningsvarden | 93 tkr | 93 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar avskrivningar | 23 tkr | 5 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring anskaffningsvarden inkop | 0 | 93 tkr |
| Maskiner andra tekniska anlaggningar forandring avskrivningar arets avskrivningar | 19 tkr | 5 tkr |
| Ovriga fordringar kortfristiga | 207 tkr | 195 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder | 100 tkr | 81 tkr |
| Ovriga kortfristiga skulder kreditinstitut | 49 tkr | – |
| Ovriga langfristiga skulder kreditinstitut | 348 tkr | 361 tkr |
| Resultat ovriga finansiella anlaggningstillgangar | 0 | 34 tkr |
| Skulder koncernforetag kortfristiga | – | 0 |
| Stallda sakerheter | 250 tkr | – |
| Stallda sakerheter tillgangar aganderattsforbehall | 250 tkr | – |
| Upplupna kostnader forutbetalda intakter | 317 tkr | 159 tkr |
Årsredovisningar
Räkenskapsår 2025
Period 1 jan. 2025 – 31 dec. 2025 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2024
Period 1 jan. 2024 – 31 dec. 2024 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2023
Period 1 jan. 2023 – 31 dec. 2023 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2022
Period 1 jan. 2022 – 31 dec. 2022 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2021
Period 1 jan. 2021 – 31 dec. 2021 · Inlämnad –
Räkenskapsår 2020
Period 1 jan. 2020 – 31 dec. 2020 · Inlämnad –
Philipsson & Partner ABHuvudarbetsställe
Hai 050-C Billo, 106 46 Stockholm
Bank, finans & försäkring
Övriga arbetsställen visas när uppgifterna från SCB har hämtats.
Organisationsnummer
556685-6125
Registreringsdatum
12 september 2005
Bolagsform
Aktiebolag
Kommun och län
Stockholm, Stockholms län
Status hos Bolagsverket
Aktiv
F-skatt
Uppgift saknas
Momsregistrering
Uppgift saknas
Arbetsgivarregistrering
Uppgift saknas
Aktiekapital
100 000 kr
SNI-koder
Bank, finans & försäkring
- SNI 66.220 – Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Källor: Bolagsverket (uppdaterad 2026-09-28) · SCB (uppdaterad 2026-09-28) · Årsredovisning (uppdaterad 2026-10-11) · Företagets webbplats (uppdaterad 2026-11-04). Uppgifterna kan ha ändrats sedan de hämtades.